Już w połowie maja będzie miało miejsce kolejne bardzo istotne wydarzenie dla rynku kryptowalut i całej sieci oraz kryptowalutowych górników. W naszych komentarzach nie poświęcamy zbyt wiele miejsca rynkowi kryptowalut. Jednak halving jest wydarzeniem niecodziennym.
Czym jest halving i jakie może nieść za sobą konsekwencje? Za podaż bitcoina odpowiadają cyfrowi górnicy, którzy poświęcają moc obliczeniową swoich urządzeń na rzecz funkcjonowania całej sieci. Za to otrzymują wynagrodzenie w BTC. To wynagrodzenie wpływa do nich co ok. 10 minut wraz z pojawianiem się nowego bloku w łańcuchu bloków (blockchain bitcoina). Na początku górnicy otrzymywali 50 BTC za blok i średnio co cztery lata ta wartość spada o połowę. To jest właśnie halving, czyli spadek wynagrodzenia za wydobyty blok. Będzie ono spadać o połowę do zera, co może nastąpić w 2140 r. W maju 2020 r. wynagrodzenie spadnie z 12,5 BTC do 6,25 BTC.
To z kolei zmniejszy podaż bitcoina, a nierentowni górnicy będą musieli zakończyć proces kopania kryptowalut. Bitcoin dzięki temu zjawisku jest walutą deflacyjną, w przeciwieństwie do walut tradycyjnych, których podaż stale rośnie. Podaż BTC z kolei systematycznie spada. W obecnych czasach gigantycznego wzrostu podaży dolarów, euro i innych walut bitcoin i inne kryptowaluty mogą stać się nośnikiem wartości pieniądza w czasie. Można powiedzieć, że BTC to złoto 2.0, którego charakter może nadawać się do tego, aby być aktywem zabezpieczającym przed ewentualną inflacją w przyszłości.
Stąd też w tym roku zjawisko halvingu cieszy się ogromną popularnością, na co wskazują również statystyki w wyszukiwarkach internetowych. Spoglądając w przeszłość, która nie musi być oczywiście wyznacznikiem dla przyszłości, po halvingu z reguły następowały wielomiesięczne wzrosty ceny BTC. Za główną z kryptowalut mogą pójść również pozostałe: ETH, LTC czy XRP. Halving sam z siebie nie generował od razu wielkiej zmiany w notowaniach, ale przyczyniał się do zainicjowania długofalowego procesu. Czy tak będzie i tym razem? Z odpowiedzią na to pytanie musimy jeszcze poczekać, ale wydarzenie na pewno jest godne uwagi.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.