W kolejnym tygodniu kwietnia uwaga inwestorów może być zwrócona na odczyty indeksów PMI za kwiecień, które ze względu na dalsze obostrzenia panujące w poszczególnych krajach mogą wypaść jeszcze gorzej niż w marcu. Oprócz PMI inwestorzy mogą czekać na informacje związane z planem ponownego uruchomienia Europejskiej i Amerykańskiej gospodarki oraz realizacją tego planu. Co więcej, mogą pojawić się kolejne informacje na temat potencjalnej kuracji COVID-19 lub szczepionki na koronawirusa.
Rynki finansowe zdają się wciąż zachowywać bardzo optymistycznie ze względu na ogromny zastrzyk taniego pieniądza, który płynie do sektora finansowego, przedsiębiorców i do obywateli. Należy jednak pamiętać o tym, że to wciąż jest kwestia utrzymania firm na rynku, gdyż liczba osób bezrobotnych w USA sięgnęła 20 mln, i to tylko w miesiąc. Kolejne czwartkowe dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych ponownie zwrócą uwagę inwestorów. Jednak tym razem odczyt może się zmniejszyć do ok. 3-4 mln osób. W rezultacie stopa bezrobocia w USA może wynieść lub nawet przekroczyć 15 proc., i to w zaledwie 2 miesiące.
Dla strefy euro, oprócz wspomnianego czwartkowego odczytu PMI (23 kwietnia, godz. 10:00) należy również zwrócić uwagę na spotkanie Eurogrupy, które będzie kontynuacją dyskusji na temat wspólnego funduszu Unii Europejskiej mającego na celu przyspieszenie ożywienia gospodarczego. Istotnym tematem spotkania będzie kwestia finansowania długu w postaci koronaobligacji. Wcześniej nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie, natomiast jeśli teraz udałoby się osiągnąć kompromis, to byłaby to bardzo duża niespodzianka.
Dla nowojorskiej giełdy z kolei kluczowa może być kontynuacja sezonu wyników. Rezultaty zaprezentują m.in. IBM, Coca-Cola, Netflix czy Intel. Obecnie dość łatwo można zaobserwować dywergencje między indeksami S&P 500, DJIA a technologicznym Nasdaq 100. Ten ostatni zdaje się mieć największe szanse na powrót do szczytu poprzedzającego epidemię.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.