Waluty surowcowe pod presją. Ropa najtańsza od dwóch dekad

20.04.2020 10:57|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tuż przed rolowaniem serii kontraktów terminowych na ropę WTI cena baryłki spadła do najniższego poziomu od 1999 r. Rynek zanurkował o ponad 10 proc., sprowadzając cenę majowego kontraktu do ok. 15 USD. Seria czerwcowa jest notowana z kolei na poziomie 23,70 USD, a seria lipcowa na poziomie 28,51 USD. Oznacza to ogromne contango na rynku ropy.

Amerykańskie zapasy ropy naftowej, które są magazynowe m.in. w Cushing w stanie Oklahoma, wypełniają się po brzegi. To właśnie tam, do centralnego huba, trafia też dostawa fizyczna ropy rozliczona na podstawie kontraktów terminowych. Produkcja wciąż jest duża przy jednoczesnym znaczącym spadku popytu, co wypełnia po brzegi magazyny. Jeśli ta przestrzeń się skończy, a możliwość zwiększania zapasów ropy wyczerpie się, to producenci ponownie będą musieli ograniczyć wydobycie. To z kolei może wiązać się z zamknięciem rafinerii i platform wiertniczych, czyli także ze wzrostem bezrobocia. Stąd prawdopodobnie USA położą duży nacisk na szybki powrót popytu na ropę, aby nie doprowadzić do upadku sektora naftowego. Amerykański rząd dodatkowo będzie dotować firmy z tego sektora, aby mimo obecnego braku rentowności, nie doprowadzić do fali bankructw.

Według informacji z weekendu od firmy Evercore ISI północnoamerykańskie firmy poszukiwawczo-wydobywcze zmniejszyły swoje budżety o ok. 36 proc. rok do roku, podczas gdy międzynarodowe firmy zmniejszyły budżety o 23 proc. Tymczasem ostatnie zmniejszenie produkcji ropy o 10 mln baryłek dziennie może okazać się niewystarczające, ponieważ spadek popytu szacuje się na 30 mln baryłek dziennie.

Istotna przecena na rynku ropy uderzyła w waluty surowcowe: dolara kanadyjskiego czy koronę norweską. Waluty te były już wcześniej pod presją, gdy tylko rozpadło się porozumienie OPEC+. Dziś straty nie są tak duże, jak wtedy, ale spadek tych walut jest zauważalny. Kurs USD/NOK wzrósł aż o 0,9 proc. dziś o poranku, a USD/CAD zwyżkował o 0,6 proc. Handlując tymi parami walut, warto mieć na uwadze to, co dzieje się na rynku ropy, ponieważ dla Kanady ropa stanowiła 14 proc. wartości całego eksportu, a dla Norwegii było to aż 26 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 kwi 2020 16:49

Kluczowe wydarzenia tygodnia (20-26.04.2020)

17 kwi 2020 9:44

Kontrakty w USA w górę. Jest lek na COVID-19?

16 kwi 2020 10:27

Rosną ceny złota – w USD najdroższe od 2012 r.

15 kwi 2020 11:16

Inwestorzy oprzytomnieli po raporcie MFW?

14 kwi 2020 10:39

Optymizm inwestorów przed startem sezonu wyników na Wall Street

10 kwi 2020 15:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia (13-19.04.2020)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.