Obserwuj tydzień na rynkach (15-19.01.2024)

15.01.2024 13:15|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Rozpoczęliśmy nowy kwartał, co oznacza inaugurację sezonu wyników spółek. Na początek dane przedstawią banki. Ponadto w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać publikacji szeregu danych inflacyjnych z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz strefy euro. Dowiemy się też, czy gospodarka Chin wyjdzie z okresu spowolnienia.

Spis treści:

  1. Indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu miesięcznym (grudzień)
  2. Produkt krajowy brutto (PKB) Chin w ujęciu rocznym (IV kwartał)
  3. Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)
  4. Indeks cen konsumpcyjnych w Strefie Euro (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)
  5. Akcje, które warto obserwować

Wtorek, 16.01, 7:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu miesięcznym (grudzień)

Wskaźnik CPI monitoruje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. CPI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga nam zrozumieć trendy w zakupach konsumentów i wpływ inflacji na ich siłę nabywczą. Jest obliczany na podstawie koszyka reprezentującego typowe wydatki konsumentów, obejmujący różne kategorie, takie jak żywność, mieszkanie, transport itp. Regularne pomiary wskaźnika CPI pozwalają nam śledzić, jak ceny tych produktów i usług zmieniają się w czasie. Dodatni wskaźnik CPI wskazuje na ogólny wzrost cen towarów i usług. 

Z drugiej strony, ujemny wskaźnik CPI oznacza, że ceny są niższe niż rok wcześniej. To istotne narzędzie dla ekonomistów i decydentów, pomagające im zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę i podejmować odpowiednie działania. Dla konsumentów to informacja o tym, jak ich pieniądze tracą na wartości w kontekście rosnących lub spadających cen, co pozwala dostosować wydatki, planować oszczędności i podejmować decyzje finansowe.

Ze wstępnych danych dotyczących inflacji cen konsumenckich (CPI) w Niemczech wynika, że wzrosła ona do 3,7% w ujęciu rocznym, zwiększając się w stosunku do ubiegłomiesięcznego minimum na poziomie 3,2%. Ten wzrost wynikał głównie z 4,1% skoku cen energii (w porównaniu do 4,5% r/r. w listopadzie). Było to pokłosie  efektów bazowych związanych z programem tzw. grudniowej pomocy awaryjnej. W ramach tego programu rząd federalny pokrył raz w grudniu 2022 r. koszty miesięcznych odpisów za gaz i ogrzewanie dla gospodarstw domowych. Jednocześnie tempo wzrostu cen żywności zmniejszyło się do 4,5% (w porównaniu do 5,5% w listopadzie), a wzrost cen usług ochłodził się do 3,2% (w porównaniu do 3,4% w listopadzie). Inflacja bazowa, wyłączając niestabilne składniki, takie jak żywność i energia, spadła do 3,5%, osiągając najniższy poziom od lipca 2022 r. 

Obecny konsensus analityków wskazuje na utrzymanie się wstępnego odczytu rocznego na poziomie 3,7% oraz odczytu w stosunku miesiąc do miesiąca na poziomie 0,1%.

wykres CPI Niemcy

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR

Środa, 17.01, 2:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Chin w ujęciu rocznym (IV kwartał)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.

Gospodarka Chin wzrosła w tempie 4,9% rok do roku w III kw. 2023 r., przewyższając prognozy rynkowe wynoszące 4,4% i stwarzając nadzieję na osiągnięcie oficjalnego rocznego celu w wysokości około 5% w tym roku. To rezultat utrzymujących się bodźców ze strony Pekinu, które równoważyły wpływ przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości i osłabionego handlu zagranicznego. Mimo to we wrześniu sprzedaż detaliczna zwiększyła się najmocniej od 4 miesięcy, rosnąc dziewiąty miesiąc z rzędu, a wzrost produkcji przemysłowej utrzymał się na najwyższym poziomie od kwietnia 2023 r. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła do 22-miesięcznego minimum wynoszącego 5%, podczas gdy inwestycje stałe nadal rosły przez 9 kolejnych miesięcy 2023 r. Wcześniejsze dane pokazały, że eksport spadał wolniej, częściowo z powodu szczytowego okresu wysyłkowego dla produktów świątecznych. Patrząc na trzy kwartały ub.r., gospodarka wzrosła o 5,2%. W zeszłym roku PKB Chin wzrosło o 3%, nie spełniając oficjalnego celu w wysokości ok. 5,5%. 

Aktualne prognozy analityków sugerują jednak osiągnięcie celu rocznego wynoszącego 5,2%. Oznaczałoby to zakończenie spowolnienia gospodarczego, które dotknęło Chiny z powodu ograniczeń pandemicznych.

wykres PKB Chin

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na CNY, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla CNY.

Wpływ: CNY

Środa, 17.01, 7:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii spadła do 3,9% w listopadzie 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dwóch lat, co znacznie odbiega od prognoz wynoszących 4,4%. Największy wpływ na ten spadek miały ceny w sektorze transportu ( spadek o 1,5% r/r. w porównaniu do wzrostu o 0,5% r/r.), głównie z powodu obniżki cen paliw samochodowych i w mniejszym stopniu cen samochodów używanych, a także kosztów utrzymania, napraw oraz opłat za podróże lotnicze. Zdaje się, że drugim kluczowym czynnikiem jest obniżenie aktywności gospodarczej, co odzwierciedla się w stagnacji danych dotyczących PKB. Roczna bazowa inflacja, która nie uwzględnia cen żywności i energii, również spadła do 5,1%, osiągając najniższy poziom od stycznia 2022 r.

Obecny konsensus analityków wskazuje na dalszy spadek inflacji do poziomu 3,8%. Wydaje się, że pogłębienie osłabienia gospodarczego mogłoby nawet doprowadzić do deflacji, podobnie jak to miało miejsce np. w Chinach.

wykres inflacja CPI UK

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Środa, 17.01, 10:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Strefie Euro (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)

Po oficjalnych danych dotyczących inflacji w Niemczech otrzymamy ostateczny odczyt stopy inflacji w strefie euro. Zgodnie z wstępnymi danymi w grudniu dynamika cen wzrosła do 2,9% rok do roku, nieco poniżej konsensusu rynkowego wynoszącego 3%. Był to pierwszy wzrost inflacji od kwietnia. Napędzały go przede wszystkim efekty bazowe związane z cenami energii. Odnotowały one spadek o 6,7% rok do roku (w porównaniu do spadku o 11,5% w listopadzie). Inflacja w sektorze usług utrzymała się na poziomie 4,0%. Roczna stopa bazowa, wyłączająca niestabilne ceny żywności i energii, również spadła do 3,4%, zgodnie z oczekiwaniami i osiągając najniższy poziom od marca 2022 r.

Oczekiwania analityków sugerują utrzymanie się prognoz inflacji w oficjalnym odczycie na poziomie 2,9%. Wydaje się, że dla większości gospodarek w strefie euro obawy inflacyjne odeszły w niepamięć, zmagając się ze spowolnieniem gospodarczym i groźbą recesji.

wykres inflacja CPI EU

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR

Akcje, które warto obserwować

Morgan Stanley (MS) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,08. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 16 stycznia. 

Goldman Sachs (GS) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,8. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 16 stycznia.

Charles Schwab (SCHW) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,6428. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 17 stycznia.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 sty 2024 13:51

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.01.2024)

15 gru 2023 14:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.12.2023)

8 gru 2023 13:44

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.12.2023)

1 gru 2023 15:53

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.12.2023)

24 lis 2023 10:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (27.11 – 1.12)

17 lis 2023 10:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.11.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.