Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.01.2024)

05.01.2024 13:51|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wraz z nadejściem nowego roku potwierdził się dla inwestorów rajd świętego Mikołaja na głównych amerykańskich indeksach. Do tej pory mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z wstępnym odczytem inflacji CPI ze strefy euro, który okazał się niższy od oczekiwań, wynosząc 2,9 proc. Otrzymaliśmy również protokoły z posiedzenia FOMC, z których wynika m.in.: „Ostatnie wskaźniki sugerują, że wzrost aktywności gospodarczej spowolnił z silnego tempa w III kw. ub.r. Przyrost miejsc pracy zmniejszył się od początku roku, ale pozostał silny, a stopa bezrobocia pozostała niska. (...) Ponadto członkowie zgodzili się kontynuować redukcję posiadanych przez Rezerwę Federalną skarbowych papierów wartościowych, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami”.  W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą oczekiwali najnowszych odczytów inflacji ze Stanów Zjednoczonych oraz danych dotyczących PKB z Wielkiej Brytanii.

Spis treści:

  1. Indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)
  2. Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym (listopad)
  3. Indeks cen producentów w Stanach Zjednoczonych (PPI) w ujęciu miesięcznym (grudzień)
  4. Akcje, które warto obserwować

Czwartek, 11.01, 13:30 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (grudzień)

Wskaźnik CPI monitoruje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. CPI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga nam zrozumieć trendy w zakupach konsumentów i wpływ inflacji na ich siłę nabywczą. Jest obliczany na podstawie koszyka reprezentującego typowe wydatki konsumentów, obejmujący różne kategorie, takie jak żywność, mieszkanie, transport itp. Regularne pomiary wskaźnika CPI pozwalają nam śledzić, jak ceny tych produktów i usług zmieniają się w czasie. Dodatni wskaźnik CPI wskazuje na ogólny wzrost cen towarów i usług. 

Z drugiej strony, ujemny wskaźnik CPI oznacza, że ceny są niższe niż rok wcześniej. To istotne narzędzie dla ekonomistów i decydentów, pomagające im zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę i podejmować odpowiednie działania. Dla konsumentów to informacja o tym, jak ich pieniądze tracą na wartości w kontekście rosnących lub spadających cen, co pozwala dostosować wydatki, planować oszczędności i podejmować decyzje finansowe.

W listopadzie 2023 r. roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych spadła do 3,1 proc., osiągając najniższy poziom od pięciu miesięcy. To jednak niewielka obniżka w porównaniu do października, kiedy wyniosła 3,2 proc. Do najważniejszych czynników wpływających na spadek tempa inflacji zaliczyć można koszty energii, które zmniejszyły się o 5,4 proc. w porównaniu do 4,5 proc. w październiku, a także ceny paliw, które zanotowały spadek o 8,9 proc., a olej opałowy o aż 24,8 proc.

Z drugiej strony, ceny wzrosły najszybciej w sektorze dóbr związanych z opieką zdrowia (o 5 wobec 4,7 proc.) oraz usług transportowych (10,1 wobec 9,2 proc.). Tymczasem bazowa inflacja, nieuwzględniająca cen energii i jedzenia, utrzymywała się na poziomie 4 proc., zgodnie z prognozami. Obecna prognoza na grudzień zakłada kontynuację spadku ogólnej inflacji do poziomu 3 proc. i utrzymanie się inflacji bazowej na poziomie 4 proc.

wykres inflacja CPI USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: USD

Piątek, 12.01, 13:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym (listopad)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.

W październiku 2023 r. brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem, odwracając tym samym tendencję wzrostową z dwóch poprzednich miesięcy i odbiegając od prognoz rynkowych, które zakładały brak zmian. Głównym czynnikiem wpływającym na ten spadek był sektor usług, który zmniejszył się o 0,2 proc., zwłaszcza w dziedzinie informacji i komunikacji ( spadek o 1,7 proc.), obejmującej oprogramowanie komputerowe, a także produkcję filmów i telewizji. Produkcja w usługach konsumenckich zmalała o 0,1 proc. Ogólna produkcja spadła o 0,8 proc., głównie z powodu znaczących spadków w sektorze przemysłowym (o 1,1 proc.), obejmującym produkcję komputerów, elektroniki, optyki, maszyn i urządzeń. Jednocześnie produkcja budowlana spadła o 0,5 proc., częściowo z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Analiza danych z ostatnich trzech miesięcy do października ukazuje, że brytyjski Produkt Krajowy Brutto utknął w stagnacji. W ujęciu rocznym widoczne jest szczególne spowolnienie, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła jedynie o 0,3 proc. w skali roku. Prognoza na listopad zakłada utrzymanie tego spowolnienia na poziomie 0,4 proc. rok do roku (0,1 proc. m/m).

wykres PKB Wielkiej Brytanii

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Piątek, 12.01, 13:30 GMT, indeks cen producentów w Stanach Zjednoczonych (PPI) w ujęciu miesięcznym (grudzień)

Inflacja PPI (Producer Price Index) to miara statystyczna, która śledzi zmiany cen hurtowych towarów i usług w ciągu określonego czasu. PPI mierzy procentową zmianę średnich cen, jakie producenci otrzymują za swoje produkty i usługi. W skrócie, odnosi się do inflacji z perspektywy producentów.

PPI jest ważnym wskaźnikiem ekonomicznym, ponieważ może dostarczyć informacji na temat ewentualnych zmian w kosztach produkcji, wpływając na decyzje przedsiębiorstw i inwestorów. Również zmiany w indeksie PPI mogą wpływać na kształtowanie się inflacji ogólnej w gospodarce. Wzrost cen w fazie produkcji może przenosić się dalej w górę łańcucha dostaw, co ostatecznie może wpływać na ceny detaliczne i, w rezultacie, na inflację konsumencką.

W listopadzie 2023 roku wskaźnik inflacji producenckiej w USA utrzymał się na niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co było niższym rezultatem niż oczekiwany wzrost na poziomie 0,1 proc. W ujęciu rocznym inflacja PPI wyniosła zaledwie 0,9 proc., co stanowi najniższy wynik od pięciu miesięcy. W przypadku tego typu inflacji, która historycznie charakteryzuje się większymi fluktuacjami niż inflacja konsumencka, od pewnego czasu nie osiągnęliśmy poziomu inflacyjnego ustalonego przez Federalną Rezerwę na poziomie 2 proc.

Obecna prognoza zakłada wzrost inflacji PPI o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

wykres inflacja PPI

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: USD

Akcje, które warto obserwować

UnitedHealth (UNH) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 5,99. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 12 stycznia. 

JPMorgan (JPM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,51. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 12 stycznia. 

Bank of America (BAC) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,6233. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 12 stycznia. 

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 gru 2023 14:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.12.2023)

8 gru 2023 13:44

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.12.2023)

1 gru 2023 15:53

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.12.2023)

24 lis 2023 10:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (27.11 – 1.12)

17 lis 2023 10:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.11.)

10 lis 2023 10:13

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.11.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.