Po Święcie Dziękczynienia nadchodzący tydzień przyniesie publikację kilku istotnych danych makroekonomicznych. Odczyt wzrostu PKB w USA za III kwartał bieżącego roku może potwierdzić szacunki na poziomie 4,9%. Dodatkowo poznamy informacje dotyczące sprzedaży nowych domów, raportu wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów oraz wstępne szacunki poziomu inflacji w strefie euro na listopad.
Spis treści:
- Sprzedaż nowych domów w USA (październik)
- Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów CB (listopad)
- Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wstępne dane za listopad)
- Akcje, które warto obserwować
Poniedziałek, 27.10, 15:00 GMT, sprzedaż nowych domów w USA (październik)
New Home Sales to wskaźnik ekonomiczny publikowany przez US Census Bureau, który mierzy liczbę sprzedaży nowych domów, biorąc pod uwagę wszelkie wpłacone depozyty lub podpisane umowy na domy jednorodzinne zbudowane w bieżącym lub poprzednim roku. Znaczna liczba wskazuje, że aktywność na rynku mieszkaniowym może być wysoka, co prowadzi do silnego wzrostu gospodarczego. Chociaż jest to wskaźnik opóźniony, sprzedaż nowych domów jest uważnie obserwowana przez inwestorów, ponieważ obrazuje popyt konsumpcyjny napędzany czynnikami takimi jak stopy procentowe, bezrobocie i dochody gospodarstw domowych. Sprzedaż nowych domów jest raportowana w wartościach bezwzględnych i jako zmiana procentowa w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ponadto dane o sprzedaży nowych domów (New Home Sales) są zwykle publikowane przed danymi o sprzedaży domów na rynku wtórnym (Existing Home Sales), ponieważ są one ze sobą ściśle skorelowane.
Sprzedaż nowo wybudowanych domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych utrzymała wyraźny trend wzrostowy, osiągając we wrześniu 2023 r. wyrównany sezonowo roczny wskaźnik na poziomie 759 tys. sztuk (wzrost o 12,3%). Było to znaczące odbicie w porównaniu ze zrewidowaną liczbą 676 tys. z poprzedniego miesiąca, przekraczając konsensus rynkowy wynoszący 680 tys. Ten wynik stanowi najwyższy poziom sprzedaży nowych domów od lutego 2022 r. Konsensus prognoz dla nadchodzącego raportu wynosi 730 tys., co oznaczałoby niewielki spadek w stosunku do wzrostu z poprzedniego miesiąca.
Zwiększony popyt na nowe mieszkania i budowę domów można przypisać deficytowi na rynku nieruchomości. Sprzedaż rosła we wszystkich regionach, z południem na czele, gdzie odnotowano spadek o 14,6%, do 456 tys. Na zachodzie USA mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 7,5%, do 187 tys., na środkowym zachodzie ze wzrostem o 4,7%, do 67 tys., a na północnym wschodzie odnotowano znaczny wzrost o 22,5%, do 49 tys.
Mediana cen nowo sprzedanych domów wyniosła 418 800 USD, podczas gdy średnia cena sprzedaży to 503 900 USD. W porównaniu do danych sprzed roku odzwierciedla to zmianę z 477 700 USD do 418 800 USD dla mediany ceny i z 530 100 USD do 503 900 USD dla średniej ceny. Na koniec września stan nieruchomości wykazał, że 435 tys. domów było nadal dostępnych na sprzedaż.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Wtorek, 28.11, 15:00 GMT, wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów CB (listopad)
Indeks zaufania konsumentów (CCI) Conference Board mierzy zaufanie konsumentów do gospodarki. Jest to wskaźnik, który może przewidzieć wydatki konsumentów, będące kluczowym czynnikiem ogólnej aktywności gospodarczej. Wyższe wartości wskazują na większy optymizm konsumentów. Wskaźnik CCI jest mierzony na podstawie poziomu zaufania z 1985 r., który został ustalony na poziomie 100 pkt. Indeks powyżej 100 pkt wskazuje na wyższy poziom zaufania niż w 1985 r. Wartość poniżej 100 pkt wskazuje na niższy poziom zaufania niż w 1985 r.
Indeks zaufania konsumentów Conference Board odnotował umiarkowany spadek w październiku, obniżając się do 102,6 (1985=100) ze zrewidowanego w górę poziomu 104,3 we wrześniu. Ogólny trend wskazuje na trzeci z rzędu miesiąc spadku zaufania konsumentów. W ramach tego indeksu wskaźnik bieżącej sytuacji, który mierzy oceny konsumentów dotyczące bieżących warunków biznesowych i rynku pracy, spadł do 143,1 (1985=100) z 146,2. Co więcej, wskaźnik oczekiwań, który odzwierciedla krótkoterminowe prognozy konsumentów dotyczące dochodów, biznesu i warunków na rynku pracy, odnotował w październiku niewielki spadek, do 75,6 (1985=100), po spadku do 76,4 we wrześniu.
Warto zauważyć, że wskaźnik oczekiwań pozostaje poniżej 80, czyli historycznego progu wskazującego na potencjalną recesję w ciągu następnego roku. Obawy konsumentów dotyczące zbliżającej się recesji utrzymują się na podwyższonym poziomie, co jest zgodne z przewidywaniami krótkiego i niewielkiego spadku gospodarczego w I poł. 2024 r.
Źródło: www.conference-board.org/
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na dolara amerykańskiego, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla dolara amerykańskiego.
Wpływ: USD
Środa, 29.11, 13:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.
Według wstępnych szacunków gospodarka Stanów Zjednoczonych wykazała silny wzrost, rozwijając się w ujęciu rocznym w III kw. br. w tempie 4,9%, co oznacza najwyższą stopę wzrostu od ostatniego kwartału 2021 r. Wynik ten przekroczył również oczekiwania rynkowe na poziomie 4,3% i stanowił znaczny wzrost w porównaniu z ekspansją o 2,1% zaobserwowaną w II kw. br.
Wśród kluczowych czynników napędzających tę ekspansję gospodarczą znalazło się znaczne zwiększenie wydatków konsumpcyjnych – o 4%, co stanowiło największy wzrost od IV kw. 2021 r. (w porównaniu z 0,8% w II kw. 2023 r.). Ten gwałtowny skok wydatków konsumpcyjnych był spowodowany zwiększonymi nakładami na mieszkania i media, opiekę zdrowotną, usługi finansowe i ubezpieczenia, usługi gastronomiczne i zakwaterowanie, a także towary nietrwałe, w szczególności leki na receptę oraz towary rekreacyjne i pojazdy.
Kwartał ten przyniósł również znaczące odbicie w eksporcie, który wzrósł o 6,2% po spadku o 9,3% w II kw. br. Import wzrósł o 5,7% w porównaniu ze spadkiem o 7,6% odnotowanym poprzednio. Prywatne zapasy w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu, dodając 1,32 punktu procentowego. Był to pierwszy pozytywny wkład od trzech kwartałów.
Inwestycje w nieruchomości mieszkalne odnotowały pozytywny wynik, rosnąc w tempie 3,9% (w porównaniu z -2,2%) po raz pierwszy od prawie dwóch lat, a wydatki rządowe przyspieszyły (wzrost z 3,3% do 4,6%). Z kolei inwestycje niemieszkaniowe skurczyły się po raz pierwszy od dwóch lat, spadając o 0,1% (w porównaniu ze wzrostem o 7,4%), głównie z powodu spadku w zakresie wyposażenia (3,8% w porównaniu z 7,7%) i spowolnienia w zakresie obiektów budowlanych (1,6% w porównaniu z 16,1%).
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Czwartek 30.11, 10:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wstępne dane za listopad)
Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów: żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.
Stopa inflacji w strefie euro za październik 2023 r. została oficjalnie zweryfikowana na poziomie 2,9% rok do roku. Chociaż jest to najniższy wynik od lipca 2021 r., nadal przekracza on cel Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszący 2%. Spadek cen energii i spowolnienie tempa podwyżek cen żywności były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego wyniku. Stopa inflacji bazowej, która wyklucza wpływ zmiennych cen żywności i energii, spadła w październiku do 4,2%, osiągając najniższy poziom od lipca 2022 r.
Koszty energii spadły o 11,2%, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do odnotowanego we wrześniu spadku o 4,6%. Inflacja spadła w kategoriach takich jak: żywność, alkohol i tytoń (7,4% w porównaniu z 8,8%) oraz towary przemysłowe nieenergetyczne (3,5% w porównaniu z 4,1%). Inflacja w usługach pozostała względnie stabilna na poziomie 4,6% w porównaniu z 4,7% w poprzednim miesiącu.
W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne w październiku marginalnie wzrosły, o 0,1%, po wzroście o 0,3% we wrześniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt inflacji w strefie euro będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi EUR. Jednocześnie może to stanowić bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR, STOXX, DAX i inne indeksy
Akcje, które warto obserwować
Hewlett Packard (HPE) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w październiku 2023 r. Prognozowany EPS: 0,4969. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 28 listopada, po zamknięciu rynku.
Dollar Tree (DLTR) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w październiku 2023 r. Prognozowany EPS: 7,55. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 29 listopada, przed otwarciem rynku.
Marvell (MRVL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w październiku 2023 r. Prognozowany EPS: 0,4006. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 1 grudnia.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.