Sezon publikacji wyników spółek za III kw. br. trwa w najlepsze, w przyszłym tygodniu wiele godnych uwagi firm poda swoje wyniki do wiadomości publicznej. Szczególnie środę warto wyróżnić, w naszym kalendarzu, ponieważ wtedy poznamy najnowsze dane dotyczące PKB chińskiej gospodarki oraz odczyty inflacji z Wielkiej Brytanii i strefy euro.
Spis Treści:
- Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii (sierpień)
- Produkt krajowy brutto (PKB) Chin w ujęciu rocznym (III kw.)
- Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (wrzesień)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wrzesień)
- Akcje, które warto obserwować
Wtorek, 17.10, 6:00 GMT, stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii (sierpień)
Stopa bezrobocia to odsetek osób bez pracy, które aktywnie poszukiwały zatrudnienia w poprzednim miesiącu w stosunku do całkowitej liczby osób w wieku produkcyjnym lub na rynku pracy. Wysoka stopa bezrobocia oznacza, że duża liczba osób pozostaje bez pracy pomimo aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Niska stopa bezrobocia wskazuje na stabilny rynek pracy i większą dostępność miejsc pracy.
Stopy bezrobocia są ważne dla analizy ekonomicznej i mogą wpływać na aspekty społeczne i gospodarcze. Wysoka stopa bezrobocia wiąże się z niższymi dochodami i wzrostem ubóstwa, podczas gdy niska stopa bezrobocia sprzyja wzrostowi płac i dobrobytu społecznego. Rządy i decydenci monitorują stopę bezrobocia, aby ocenić skuteczność polityki zatrudnienia i podejmować działania w celu tworzenia miejsc pracy i wspierania bezrobotnych. Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia jest jednym z wielu narzędzi służących do oceny rynku pracy. Ważna jest również analiza innych wskaźników, takich jak współczynnik aktywności zawodowej czy wysokość wynagrodzeń.
Od maja do lipca 2023 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano znaczny wzrost stopy bezrobocia, osiągając 4,3%. Wskaźnik ten był najwyższy od III kw. 2021 r., co sugeruje potencjalne spowolnienie na rynku pracy. Zmiana ta nastąpiła po kilku miesiącach bezprecedensowego zacieśniania polityki pieniężnej przez Bank Anglii. Liczba osób bez pracy wzrosła o 159 tys., do 1,46 miliona. Wzrost ten dotyczył głównie osób, które pozostawały bezrobotne przez okres do 12 miesięcy.
W tym samym okresie poziom zatrudnienia znacząco spadł, o 207 tys. osób, co dało łączną liczbę 32,88 miliona. Ostatni raz spadek ten był największy za trzy ostatnie miesiące w październiku 2020 r. i przekroczył oczekiwania, które przewidywały spadek o 185 tys. Do spadku przyczyniło się przede wszystkim zmniejszenie liczby osób samozatrudnionych w pełnym wymiarze godzin.
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, z wyłączeniem premii, w ciągu trzech miesięcy poprzedzających lipiec odnotowano godny uwagi wzrost o 7,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to najbardziej znaczący wzrost płac od czasu rozpoczęcia prowadzenia porównywalnych rejestrów w 2001 r. Co więcej, ogólny wzrost całkowitego wynagrodzenia osiągnął 8,5%, przewyższając oczekiwane 8,2%. Częściowo może to wynikać z wysokiej inflacji.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla GBP.
Wpływ: GBP
Środa, 18.10, 2:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Chin w ujęciu rocznym (III kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub w strefie walutowej) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
W II kw. br. chińska gospodarka rozwijała się w tempie 6,3% rok do roku. Wynik ten był szybszy niż 4,5% odnotowane w pierwszym kwartale, ale był niższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 7,3%. Należy zauważyć, że na najnowsze dane wpłynęła niska baza porównawcza z ubiegłego roku, kiedy Szanghaj i inne duże miasta paraliżował ścisły lockdown.
W pierwszej połowie roku chińska gospodarka wzrosła o 5,5%. Chiny wyznaczyły cel wzrostu PKB na poziomie około 5% w tym roku, po 3% ekspansji w 2022 r. Pekin był ostrożny we wdrażaniu znaczących środków stymulacyjnych, szczególnie w świetle rosnącego zadłużenia władz lokalnych. Wskaźniki gospodarcze w czerwcu pokazały mieszany obraz, ze sprzedażą detaliczną rosnącą w wolniejszym tempie, podczas gdy wzrost produkcji przemysłowej przyspieszał. Stopa bezrobocia w miastach pozostała stabilna na poziomie 5,2%, ale bezrobocie wśród ludzi młodych wspięło się na wysoki poziom aż 21,3%.
Wcześniej opublikowane dane wskazywały, że chiński eksport odnotował największy spadek od trzech lat. Został on przypisany wysokiej inflacji na kluczowych rynkach oraz czynnikom geopolitycznym wpływającym na popyt zagraniczny.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na CNY, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi.
Wpływ: CNY
Środa, 18.10, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (wrzesień)
Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów: żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.
W sierpniu 2023 r. inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii wykazała niewielki spadek, zmniejszając się do 6,7% z 6,8% w poprzednim miesiącu. Wartość ta kształtowała się poniżej oczekiwanego przez rynek poziomu 7,0% i była najniższa od lutego 2022 r. Spadek ten można przypisać przede wszystkim spowolnieniu inflacji cen żywności i spadkowi kosztów usług związanych z zakwaterowaniem. Co więcej, stopa inflacji bazowej, która wyklucza zmienne pozycje, takie jak energia i żywność, spadła do 6,2%, czyli najniższego poziomu od marca br. i znacznie poniżej oczekiwanych 6,8%.
Żywność i napoje bezalkoholowe drożały w tempie 13,6% w porównaniu do 14,8% w lipcu; meble, wyposażenie domu i konserwacja – 5,1% w porównaniu do 6,2%; rekreacja i kultura – 5,8% w porównaniu do 6,5%; restauracje i hotele – 8,3% w porównaniu do 9,6% oraz różne towary i usługi – 5,6% w porównaniu do 6,0%. Ceny transportu odnotowały łagodniejszy spadek o 0,5%, w kontraście do spadku o 2,0% odnotowanego w lipcu. Wynikało to z miesięcznego wzrostu kosztów paliwa samochodowego, napędzanego rosnącymi cenami ropy naftowej na świecie. W ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w sierpniu o 0,3%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi GBP, ale będzie to również bodziec dla Banku Anglii (BoE) do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost GBP. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać Bankowi argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: GBP, FTSE 100 i inne indeksy
Środa, 18.10, 9:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wrzesień)
Według wstępnych szacunków we wrześniu 2023 r. stopa inflacji w strefie euro spadła do 4,3% rok do roku, osiągając najniższy poziom od października 2021 r. i spadając poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 4,5%. Ceny wykazały wolniejszy wzrost w kilku kategoriach: usługi – 4,7% w porównaniu do 5,5% w sierpniu, towary przemysłowe nieenergetyczne – 4,2% w porównaniu do 4,7% oraz żywność, alkohol i tytoń – 8,8% w porównaniu do 9,7%. Jednocześnie pogłębiła się deflacja kosztów energii, osiągając poziom minus 4,7% w porównaniu do minus 3,3%. Stopa inflacji bazowej, krytyczna miara wykluczająca zmienne ceny żywności i energii, również spadła we wrześniu do 4,5%, osiągając najniższy poziom od sierpnia 2022 r.
Wśród największych gospodarek strefy euro wskaźniki HICP spadły w Niemczech – 4,3% w porównaniu do 6,4%, Francji – 5,6% w porównaniu do 5,7% i Holandii – minus 0,3% w porównaniu do 3,4%. We Włoszech i Hiszpanii stopy inflacji przyspieszyły do 5,7% i 3,2% z odpowiednio 5,5% i 2,4%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, inflacja będzie wyższa, co może sprzyjać spadkowi EUR. Będzie to jednak również bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR, DAX, STOXX i inne indeksy
Akcje, które warto obserwować
J&J (JNJ) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,52. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 17 października, przed otwarciem rynku.
Tesla (TSLA) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,7511. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 4 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 18 października, po zamknięciu rynku.
Netflix (NFLX) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,51. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 18 października, po zamknięciu rynku.
Philip Morris (PM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,61. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 19 października, przed otwarciem rynku.
AT&T (T) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,6221. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 19 października, przed otwarciem rynku.
American Express (AXP) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,95. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 20 października, przed otwarciem rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.