W przyszłym tygodniu członkowie rady zarządzającej Banku Kanady będą głosowali nad tym, czy utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, czy też wzmocnić niedawno wznowioną serię podwyżek. Japonia, która ze względu na optymizm giełdowy jest bacznie obserwowana, poda stopę wzrostu PKB za II kwartał. Wg wstępnych szacunków jest ona wyższa niż w większości krajów zachodnich.
Środa, 6.09, 14:00 GMT, decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie
Członkowie rady zarządzającej Banku Kanady podejmują decyzje o podniesieniu, obniżeniu lub pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Decyzje te wpływają na wartość waluty, a polityka stóp procentowych jest jednym z kluczowych instrumentów regulujących inflację. Inwestorzy uważnie śledzą decyzje banków centralnych i zmiany poziomu stóp procentowych, ponieważ informacje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich strategii handlowych. Wartość waluty ma tendencję do wzrostu, gdy stopy procentowe są wysokie, ponieważ przyciągają inwestorów poszukujących wyższych zwrotów z depozytów. I odwrotnie, gdy stopy procentowe są niskie, wartość waluty zwykle spada, ponieważ inwestorzy szukają innych miejsc do zainwestowania swoich pieniędzy.
W lipcu 2023 r. Bank Kanady wykonał przewidywany ruch, podnosząc docelową stopę overnight o 25 pkt bazowych, do 5%. Korekta ta była zgodna z oczekiwaniami rynku i nastąpiła po zaskakującej podwyżce o 25 pkt bazowych, która została ogłoszona na poprzednim posiedzeniu. Bank kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej, wydłużając ten cykl poza tymczasową przerwę obserwowaną w marcu i kwietniu. Rada Prezesów Banku Kanady wskazała, że dominująca siła wydatków konsumpcyjnych i utrzymująca się napięta sytuacja na rynkach pracy przyczyniły się do utrzymania presji inflacyjnej, szczególnie w sektorze usług. Te czynniki łącznie uzasadniały dalsze przesunięcie w górę kosztów finansowania zewnętrznego.
W związku z tym bank centralny zmodyfikował swoje prognozy, zakładając obecnie dłuższy okres spowolnienia inflacji. Zgodnie z prognozą inflacja ma oscylować wokół 3% w przyszłym roku, a następnie stopniowo spadać do docelowego poziomu 2% w połowie 2025 r. Bank pozostaje zaangażowany w rygorystyczną ocenę dynamiki inflacji bazowej i ogólnych perspektyw inflacji CPI.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być pozytywna dla CAD i negatywna dla rynku akcji, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może być negatywna dla CAD i pozytywna dla rynku akcji.
Wpływ: CAD, S&P/TSX
Czwartek, 7.09, 23:50 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Japonii w ujęciu kwartalnym (II kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub strefie walutowej) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
Według wstępnych szacunków japońska gospodarka wykazała silny wzrost w II kwartale 2023 r., rosnąc o 1,5% kwartał do kwartału. Przewyższa to prognozy rynkowe, które przewidują skromniejszy wzrost – o 0,8% i oznacza przyspieszenie w porównaniu z wcześniej skorygowanym wzrostem o 0,9% w I kw. br. Wynik ten stanowi drugi z rzędu kwartał rozwoju gospodarki i pokazał jego najszybsze tempo od IV kw. 2020 r.
Siłą napędową tego wzrostu mógł być bilans wymiany handlowej netto. Znaczącą rolę odegrało odbicie w eksporcie, gdzie odnotowano wzrost o 3,2% w porównaniu do poprzedniego odczytu – spadek o 3,8%. Co więcej, import zanotował trzeci z rzędu kwartalny spadek, zmniejszając się o 4,3% w porównaniu do poprzedniego spadku o 2,3%. Z kolei wydatki rządowe wykazały ograniczony wzrost (0,1% w porównaniu do 0,1%), a wydatki kapitałowe pozostały w stagnacji po wzroście o 1,8% w poprzednim kwartale. Konsumpcja prywatna, która stanowi ponad połowę gospodarki, spadła po dwóch kolejnych kwartałach wzrostu, głównie z powodu znacznej presji kosztowej. Spadek konsumpcji prywatnej wyniósł 0,5%, w porównaniu ze wzrostem o 0,6% w poprzednim kwartale.
W ubiegłym roku japońska gospodarka wzrosła o 1,1%, co oznacza spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 2,1% odnotowanym w 2021 r. Wpływ na to spowolnienie miały utrzymujące się globalne wyzwania, które wpłynęły na dynamikę gospodarczą.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na JPY, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla JPY.
Wpływ: JPY
Piątek, 8.09, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)
Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.
Według wstępnych wyników opublikowanych 30 sierpnia br., stopa inflacji cen konsumpcyjnych w Niemczech w sierpniu 2023 r. okazała się umiarkowana i wyniosła 6,1% w ujęciu rok do roku. Stanowiło to niewielki spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, w którym odnotowano 6,2%. Wstępne szacunki były bardzo zbliżone do prognoz rynkowych, nieznacznie przekraczając oczekiwaną stopę 6,0%. Pomimo tej niewielkiej redukcji i dostosowania do 14-miesięcznego minimum odnotowanego w maju stopa inflacji pozostała znacznie podwyższona w zestawieniu z wynoszącym 2,0% celem Europejskiego Banku Centralnego wynoszącą.
Warto zauważyć, że stopa inflacji bazowej, która wyklucza zmienne elementy, takie jak żywność i energia, nie uległa zmianie i pozostała na stałym poziomie 5,5%. Inflacja w usługach delikatnie spadła z lipcowego poziomu 5,2% do 5,1%. Stopa inflacji towarów przyspieszyła z kolei, rosnąc z 7,0% do 7,1%. Przyspieszenie to wynikało przede wszystkim z gwałtownego wzrostu kosztów energii. Z kolei ceny żywności rosły w wolniejszym tempie.
W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 0,3%, czyli tyle samo, co w poprzednim okresie.
Źródło: Tradingeconomics.com
Odczyt wyższy od oczekiwań oznacza kłopoty z inflacją, co może sprzyjać spadkowi EUR. Może to stanowić jednocześnie bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Odczyt niższy od oczekiwań może to dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR, DAX
Akcje, które warto obserwować
Zscaler (ZS) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu. Prognozowany EPS: 0,4912. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 10 z ostatnich 10 raportów. Czas: wtorek, 5 września, po zamknięciu rynku.
Copart (CPRT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się lipcu. Prognozowany EPS: 0,325. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 1 z ostatnich 10 raportów. Czas: środa, 6 września.
Kroger (KR) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu. Prognozowany EPS: 0,914. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 10 z ostatnich 10 raportów. Czas: Piątek, 8 września, przed otwarciem rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.