Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (7-11.08.)

04.08.2023 09:01|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Tradycyjnie sierpień jest nieco spokojniejszym miesiącem na rynkach finansowych. Po ogłoszeniu wyników za drugi kwartał wiele korporacji cieszy się letnimi wakacjami. Pauzę ma także Rezerwa Federalna, a następna decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych w USA zapadnie dopiero we wrześniu. W przyszłym tygodniu Niemcy i Stany Zjednoczone ogłoszą dane o CPI za lipiec, a Wielka Brytania opublikuje pierwsze szacunki dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale.

Wtorek, 8.08, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)


Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.


Wstępne dane za lipiec pokazały, że inflacja konsumencka w Niemczech spadła do 6,2% rok do roku, z poziomu 6,4% odnotowanego w poprzednim miesiącu i była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Wartość ta była zbliżona do najniższego od 14 miesięcy majowego poziomu 6,1%, wskazując na schłodzenie presji inflacyjnej w największej gospodarce Europy. Wskaźnik bazowy, który wyklucza zmienne pozycje, takie jak żywność i energia, również spowolnił do 5,5%, wzmacniając ten trend. Warto jednak zauważyć, że oba wskaźniki pozostają znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego wynoszącego 2,0%.

Wskaźnik cen towarów spadł z 7,3% do 7,0%, głównie z powodu spowolnienia cen żywności (11,0% w porównaniu do 13,7%). Z drugiej strony inflacja cen energii wzrosła z 3,0% do 5,7%. Tymczasem ceny usług wzrosły w lipcu o 5,2%, wykazując niewielką zmianę w porównaniu ze wzrostem o 5,3% odnotowanym w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 0,3%, utrzymując takie samo tempo jak w poprzednim okresie.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może to sprzyjać spadkowi EUR, ale też jednocześnie stać się bodźcem dla EBC do podniesienia stóp procentowych. Mogłoby to spowodować zmniejszenie podaży pieniądza, powodując tym samym wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to stanowić argument dla EBC do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: EUR, DAX

 

Czwartek, 10.08, 12:30 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)

Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych są znacznie bliższe zakładanemu poziomowi 2% w porównaniu do danych z Niemiec. W ciągu ostatnich czterech miesięcy inflacja spadała również szybciej od oczekiwań. W czerwcu 2023 r. roczna stopa inflacji w USA obniżyła się do 3%, osiągając najniższy poziom od marca 2021 r., w przeciwieństwie do 4% odnotowanych w maju i nieco poniżej oczekiwanych 3,1%. Spowolnienie można przypisać, przynajmniej częściowo, efektowi wysokiej bazy z poprzedniego roku. W 2022 r. nastąpił znaczny wzrost cen energii i żywności, co doprowadziło do tego, że główna stopa inflacji osiągnęła najwyższy poziom od 1981 r. i wyniosła 9,1%. W lipcu 2023 r. prognozowany jest wskaźnik CPI na poziomie 2,8%.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt będzie wyższy od prognoz, może to sprzyjać spadkowi USD, ale też stać się bodźcem dla Fed do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, co mogłoby w konsekwencji spowodować wzrost USD. Jeżeli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to stanowić argument dla Fed do odejścia od polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: USD, S&P500, Nasdaq 100

 

Piątek, 11.08, 6:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (II kw.)


Produkt krajowy brutto (PKB) to wskaźnik, który mierzy wartość wszystkich towarów i usług wytworzonych w danym kraju w określonym czasie, w tym przypadku w drugim kwartale 2023 r. PKB jest najczęściej stosowaną miarą aktywności gospodarczej danego kraju i podstawowym wskaźnikiem kondycji gospodarczej. PKB uwzględnia wszystkie rodzaje produkcji, czyli towary i usługi, wytwarzane w danym państwie. Odczyt ten mierzy zmianę PKB w stosunku do poprzedniego kwartału, wskazując, czy gospodarka kraju rośnie, czy zwalnia. PKB jest również często wykorzystywany do porównywania gospodarek różnych krajów.

Wzrost PKB Wielkiej Brytanii w I kw. 2023 r. wyniósł 0,1%, co było zgodne z oczekiwaniami. Taki sam wzrost prognozowany jest na drugi kwartał 2023 r., nieznacznie powyżej poziomu spadku.

Źródło: Tradingeconomics.com

A higher-than-expected growth rate may be bullish for the GBP, while a lower-than-expected growth rate may be bearish.


Impact: GBP

 

Akcje, które warto obserwować

 

Berkshire Hathaway B (BRKb) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,76. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 7 sierpnia.


Eli Lilly (LLY) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,99. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 5 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 8 sierpnia, przed otwarciem rynku.

Walt Disney (DIS) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,9981. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 9 sierpnia, po zamknięciu rynku.

 


Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

28 lip 2023 10:23

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (31.07 – 4.08.2023)

21 lip 2023 15:14

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (24-28.07.2023)

14 lip 2023 12:36

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (17-21.07.2023)

7 lip 2023 9:31

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (10-14.07.2023)

30 cze 2023 10:37

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (3-7.07.2023)

23 cze 2023 10:43

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (26-30.06.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.