Przed nami kolejny istotny tydzień dla światowych rynków finansowych, który może przynieść znaczące skutki. Wśród kluczowych wydarzeń wyróżniają się odczyty inflacji z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a także decyzje dotyczące stóp procentowych w Nowej Zelandii. Warto zauważyć, że globalne spowolnienie gospodarcze wydaje się być mniej dotkliwe, niż początkowo przewidywano. Pomimo malejących wskaźników inflacji banki centralne kontynuują proces zacieśniania polityki monetarnej.
Poniedziałek, 10.07, 6:00 GMT, inflacja CPI dla Niemiec (czerwiec)
Obecnie rosnące stopy procentowe w strefie euro zdają się oddziaływać na poziom inflacji w Niemczech. Inflacja konsumencka (CPI) spada od listopada ubiegłego roku, gdy osiągnęła szczyt na poziomie 8,8%. Przedwstępny odczyt czerwcowej inflacji w Niemczech pokazał wzrost do poziomu 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten odczyt był wyższy niż poziom 6,1% odnotowany w maju i minimalnie przekroczył oczekiwania rynkowe, które wynosiły 6,3%.
Stopa inflacji bazowej, która nie uwzględnia zmiennych czynników, takich jak żywność i energia, również przyspieszyła z 5,4% w maju do 5,8%. Obie miary inflacji pozostają znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego wynoszącego 2,0%. Przedstawione dane są jednak wstępnymi szacunkami, a ostateczny odczyt poznamy w poniedziałek.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć charakter byczy dla EUR, podczas gdy odczyt poniżej poziomu oczekiwań może mieć charakter niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Środa, 12.07, 2:00 GMT, decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii
Na kolejne istotne dane gospodarcze będziemy musieli poczekać do środy, kiedy bank centralny Nowej Zelandii podejmie decyzję dotyczącą ewentualnej podwyżki stóp procentowych. W ciągu 21 miesięcy stopy procentowe wzrosły z 0,25% do 5,5%, co stanowi rekordowy wzrost od początku tego stulecia. Obecnie analitycy przewidują kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych. Niemniej jednak stopy procentowe w tej gospodarce wciąż pozostają poniżej poziomu inflacji CPI, która w pierwszym kwartale wyniosła 6,7%. To sprawia, że obecnie realne stopy procentowe, czyli uwzględniające inflację, wynoszą -1,2%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla NZD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla NZD.
Wpływ: NZD
Środa, 12.07, 12:30 GMT, inflacja CPI oraz inflacja bazowa dla Stanów Zjednoczonych (czerwiec)
Ostatnie cztery odczyty inflacji były niższe od oczekiwań analityków, co wskazuje na szybszy spadek inflacji niż zakładano wcześniej. Przez 11 minionych miesięcy inflacja w tej gospodarce systematycznie spadała z poziomu 9,1% do ostatniego odczytu wynoszącego 4%. Ponadto wskaźnik bazowy, który wyklucza zmienne czynniki, takie jak żywność i energia, spowolnił do poziomu 5,3% ze szczytu na poziomie 6,6%, najniższego od listopada 2021 r. To wspiera argumenty za rozważeniem przez Fed zatrzymania obecnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Głównymi czynnikami odpowiadającymi za spadek inflacji w maju okazały się: koszty paliwa, które spadły o 37%, koszty energii (spadły o 11,7%) oraz koszty używanych pojazdów (zanotowały spadek o 4,2%).
Obecnie analitycy prognozują, że inflacja konsumencka (CPI) spadnie do poziomu 3,6%, a inflacja bazowa może spaść do 5%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć charakter byczy dla USD, podczas gdy odczyt poniżej poziomu oczekiwań może mieć charakter niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Czwartek, 13.07, 14:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym (maj)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wytworzonych w danym kraju w określonym czasie. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak radzi sobie gospodarka danego kraju. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka znajduje się w dobrej kondycji i rośnie szybciej, niż oczekiwano, co jest pozytywnym znakiem dla waluty. Z drugiej strony, jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza, niż oczekiwano, co jest negatywnym sygnałem dla waluty.
Ostatni odczyt miesięcznego PKB wykazał wzrost o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było zgodne z oczekiwaniami. Jeśli spojrzymy na dane roczne, to ostatni odczyt za pierwszy kwartał bieżącego roku jednoznacznie wskazywał na spowolnienie gospodarcze, gdzie odczyt wyniósł 0,2% w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Warto jednak pamiętać, że aby mówić o technicznej recesji, musielibyśmy odnotować co najmniej dwa kolejne kwartały spadku PKB.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.
Wpływ: GBP
Akcje, które warto obserwować
PepsiCo (PEP) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,95. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 11 lipca, przed otwarciem rynku.
UnitedHealth (UNH) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 6,07. Pozytywne zaskoczenie dotyczące wyników w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 14 lipca, przed otwarciem rynku.
JPMorgan (JPM) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,98. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 14 lipca.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.