Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (12-16.06.)

09.06.2023 13:50|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

W przyszłym tygodniu poznamy decyzje w sprawie stóp procentowych podejmowane zarówno przez amerykańską Rezerwę Federalną, jak i Europejski Bank Centralny, co będzie bacznie obserwowane przez globalne rynki finansowe. Ostatnie nieoczekiwane podwyżki stóp procentowych przez banki centralne Australii i Kanady zwiększyły obawy o potencjalne decyzje innych banków centralnych.

Wtorek, 13.06, 9:00 GMT, niemiecki indeks nastrojów gospodarczych ZEW (czerwiec)

ZEW Economic Sentiment jest jednym z wiodących wskaźników ekonomicznych w Niemczech. Jest on tworzony w oparciu o ankiety przeprowadzane z ekspertami z banków i innych sektorów na temat ich oczekiwań dotyczących stóp procentowych, poziomu inflacji, kursów walutowych, rynków akcji oraz rozwoju gospodarczego głównych gospodarek świata. Dane są zbierane w celu opracowania nastrojów dla niemieckiej gospodarki na najbliższe sześć miesięcy.

Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW jest obliczany poprzez porównanie liczby ekspertów o pozytywnych i negatywnych nastrojach. Wskaźnik powyżej 0 oznacza optymizm, podczas gdy wynik poniżej 0 oznacza pesymizm. Jeśli na przykład 30% ekspertów ma pozytywne nastroje, 20% neutralne, a 50% negatywne, wskaźnik ZEW wyniesie minus 20%.

Po pierwszych czterech miesiącach roku utrzymujących się na pozytywnym poziomie majowa prognoza ZEW nieoczekiwanie spadła do minus 10,7, przywracając bardziej pesymistyczne nastroje. Częściowo odpowiedzialne za ten spadek może być oczekiwanie nadchodzących podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, co w połączeniu z obawami o potencjalną niewypłacalność Stanów Zjednoczonych zwiększyło niepewność związaną z globalnym wzrostem gospodarczym. W rezultacie eksperci rynków finansowych spodziewają się pogorszenia i tak już niekorzystnych warunków gospodarczych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Negatywna prognoza ZEW podkreśliła również potencjał łagodnej recesji w niemieckiej gospodarce w najbliższej przyszłości.

Źródło: Tradingeconomics.com

Odczyt wyższy od oczekiwań może być uznany za pozytywny/byczy dla EUR, podczas gdy odczyt poniżej oczekiwań może być uznany za negatywny/niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR, DAX

Wtorek, 13.06, 12:30 GMT, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA oraz bazowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA w ujęciu rocznym (maj)

Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania ponoszonych przez konsumentów. Wskaźnik ten oznacza, że wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala nam ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.

Istotną różnicą między CPI a bazowym CPI jest to, że ten ostatni mierzy poziom zmiany cen, z wyłączeniem żywności i energii. Ich obecność lub brak w koszyku może mieć znaczący wpływ na wynik. Ogólnie rzecz biorąc, banki centralne preferują wskaźnik bazowy CPI jako miarę inflacji, ponieważ ceny żywności i energii są bardziej zmienne.

Wskaźnik CPI ustabilizował się na poziomie ok. 5% w ciągu minionych dwóch miesięcy po gwałtownym spadku z długoterminowego maksimum na poziomie 9,1% z czerwca ub.r. Co ciekawe, CPI przez długi czas był wyższy niż bazowy CPI, co wskazuje, że duża część inflacji pochodziła z cen żywności i energii. Jednak przy inflacji bazowej wynoszącej ok. 5,6% od grudnia 2022 r. możemy stwierdzić, że tendencja ta uległa zmianie. 

Źródło: investing.com, wykres: Autor

Z jednej strony, jeśli odczyt jest wyższy od oczekiwań, oznacza to, że inflacja jest wyższa, co może sprzyjać spadkowi wartości dolara amerykańskiego. Stanowi to również bodziec dla Fed do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost wartości dolara amerykańskiego. Z drugiej strony, jeśli odczyt jest niższy od oczekiwań, może to dać argument Rezerwie Federalnej do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: USD, S&P500


Środa 14.06, 18:00 GMT, decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych

Na posiedzeniach Federalnego Komitetu do spraw Otwartego Rynku (FOMC) członkowie głosują nad tym, czy podnieść, obniżyć lub pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzje te wpływają na wartość waluty, a polityka stóp procentowych jest jednym z kluczowych instrumentów regulacji inflacji. Inwestorzy uważnie śledzą decyzje FOMC i zmiany w poziomie stóp procentowych, ponieważ informacje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich strategii inwestycyjnych. Wartość waluty ma tendencję do wzrostu, gdy stopy procentowe są wysokie, ponieważ przyciągają inwestorów poszukujących wyższych zwrotów z depozytów. I odwrotnie, gdy stopy procentowe są niskie, wartość waluty ma tendencję do spadku, ponieważ inwestorzy szukają innych miejsc do zainwestowania swoich pieniędzy. W rezultacie decyzje FOMC i poziomy stóp procentowych mają istotny wpływ na globalne rynki finansowe i gospodarki krajowe.

Obecny poziom celu inflacyjnego wynosi 5,00-5,25%, a zgodnie z obliczeniami prawdopodobieństwa docelowej stopy procentowej CME może ona pozostać niezmieniona na nadchodzącym posiedzeniu. Na decyzję mogą jednak wpłynąć odczyty CPI publikowane dzień wcześniej. 

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być pozytywna dla USD i negatywna dla rynku akcji, podczas gdy niższa od oczekiwań może być negatywna dla USD i pozytywna dla rynku akcji.

Wpływ: USD, S&P500

Czwartek 15.06, 12:15 GMT, decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Europejski Bank Centralny (EBC) ma sześcioosobową Radę Prezesów, która wraz z 16 prezesami banków centralnych strefy euro decyduje o poziomie stóp procentowych. Decyzje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla inwestorów, którzy śledzą zmiany stóp procentowych, ponieważ mogą wpływać na wyceny walut, zwłaszcza w krótkim okresie.

Na majowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny podniósł swoje kluczowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych, wskazując na wolniejsze tempo zacieśniania polityki finansowej. Pomimo tej korekty koszty pożyczek osiągnęły najwyższy poziom od lipca 2008 r., po serii siedmiu kolejnych podwyżek stóp procentowych. Celem EBC jest walka z wysoką inflacją, nawet przy utrzymującym się ryzyku recesji. Co więcej, bank centralny ogłosił zamiar zaprzestania reinwestowania gotówki z obligacji o terminie zapadalności nabytych w ramach programu skupu aktywów o wartości 3,2 bln EUR począwszy od lipca br. Ostatnie dane ekonomiczne ujawniły, że stopa inflacji w strefie euro wzrosła w kwietniu do 7%, przy czym stopa bazowa pozostała blisko rekordowego poziomu ustanowionego w marcu na poziomie 5,6%. W rezultacie Christine Lagarde, prezes EBC stwierdziła podczas konferencji prasowej, że EBC nie zamierza w najbliższym czasie wstrzymywać cyklu podwyżek stóp procentowych, wskazując, że na najbliższym posiedzeniu można spodziewać się podwyżki o 25 pkt bazowych.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może to pozytywnie wpłynąć na euro i negatywnie na rynek akcji. Odczyt niższy od oczekiwań może z kolei mieć negatywny wpływ na euro i pozytywny na rynek akcji.

Wpływ: EUR, STOXX, DAX

Piątek, 16.06, 9:00 GMT, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (maj)

Wskaźnik CPI w strefie euro podczas ostatniego wysokiego cyklu inflacyjnego odnotował wyższą inflację niż w Stanach Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła do 6,1% w maju 2023 r. w porównaniu z 7,0% w poprzednim miesiącu i była nieco niższa od oczekiwanej przez rynek stopy na poziomie 6,3%. Wstępne dane zostaną potwierdzone lub zmienione wraz z nadchodzącym odczytem. Spadek ten oznacza najniższy poziom od lutego 2022 r., chociaż pozostaje znacznie wyższy niż cel Europejskiego Banku Centralnego wynoszący 2,0%. Spadek inflacji wynikał głównie ze spadku cen energii o 1,7%, po wzroście o 2,4% w kwietniu. Nastąpiło również spowolnienie presji kosztowej w kategoriach takich jak: żywność, alkohol i tytoń (12,5% w porównaniu z 13,5%), towary przemysłowe nieenergetyczne (5,8% w porównaniu z 6,2%) oraz usługi (5,0% w porównaniu z 5,2%). Ponadto stopa inflacji bazowej, która nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu, również spadła mocniej od oczekiwań, osiągając 5,3%.

 Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi wartości euro, niemniej jednak może być także bodźcem dla Europejskiego Banku Centralnego do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, co może spowodować wzrost wartości euro. Potencjalny odczyt niższy od oczekiwań będzie oznaczał niższą inflację i może dać Europejskiemu Bankowi Centralnemu argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: EUR, STOXX

Akcje, które warto obserwować

Oracle (ORCL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w maju 2023 r. Prognozowany EPS: 1,58. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 12 czerwca, po zamknięciu rynku.

Adobe (ADBE) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w maju 2023 r. Prognozowany EPS: 3,79. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 15 czerwca, po zamknięciu rynku.



Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

2 cze 2023 9:12

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (5-9.06.)

26 maj 2023 12:05

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (29.05 – 02.06)

19 maj 2023 9:20

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.05.)

12 maj 2023 9:30

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15-19.05.)

5 maj 2023 10:16

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.05)

28 kwi 2023 15:26

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (01-05.05)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.