W przyszłym tygodniu dwie największe gospodarki po obu stronach Oceanu Atlantyckiego ogłoszą swoje ostateczne dane dotyczące wzrostu PKB w I kwartale 2023 r. Ponieważ wstępne dane dla USA i Niemiec nie zdołały sprostać oczekiwaniom rynku, ostateczne dane mogą zarówno potwierdzić, jak i zmienić wyniki wzrostu PKB w obu krajach. O ile Stany Zjednoczone mają tzw. bufor, o tyle w Niemczech wynik niższy od oczekiwań wskazywałby na techniczną recesję.
Wtorek, 23.05, 7:30 GMT, wskaźnik PMI dla Niemiec, wstępne dane za maj
Niemiecki wskaźnik PMI zapewnia wgląd w poziom aktywności branży budowlanej raportowany przez menedżerów ds. zakupów. Miara ta umożliwia uzyskanie informacji na temat stanu niemieckiej branży budowlanej, ponieważ przyjmuje się, że menedżerowie ds. zakupów mają dostęp do danych z pierwszej ręki na temat wyników swoich firm.
Odczyt powyżej 50 oznacza rozwój, podczas gdy odczyt poniżej 50 oznacza kurczenie się sektora. Ostatni raz niemiecki wskaźnik PMI dla przemysłu był powyżej 50 w czerwcu 2022 r., a wstępny odczyt za maj 2023 r. prognozowany jest na 45,7. Warto zwrócić uwagę, że dane PMI dla przemysłu w Niemczech utrzymują tendencję spadkową od lipca 2021 r., a rzeczywiste odczyty są często niższe od oczekiwań.
Spadająca aktywność fabryk była ostatnio związana z niższymi zamówieniami w związku ze słabszym popytem i wysiłkami zmierzającymi do zmniejszenia zapasów buforowych w połączeniu ze słabszym wzrostem zatrudnienia. W poprzednim miesiącu odnotowano również rekordowo długi okres realizacji zamówień przez dostawców.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy niż oczekiwano odczyt może mieć byczy charakter dla EUR, podczas gdy niższy niż oczekiwano odczyt może mieć niedźwiedzi charakter dla EUR.
Wpływ: EUR
Środa, 24.05, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (kwiecień)
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) mierzy zmianę cen płaconych przez konsumentów za określony koszyk towarów i usług w danym okresie. Dane te pokazują zmiany w porównaniu do sytuacji sprzed roku. CPI jest kluczowym wskaźnikiem inflacji – wyższy indeks wskazuje na wyższą inflację.
W marcu 2023 r. wskaźnik inflacji cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii spadł do 10,1% w ujęciu rok do roku. Wartość ta była niższa niż 10,4% odnotowane w lutym, ale wyższa niż oczekiwana przez rynek stopa 9,8%. Ta sama prognoza 9,8% dotyczy kwietniowych danych CPI, co sugeruje, że inflacja na poziomie dwucyfrowym w Wielkiej Brytanii może dobiegać końca.
Poziom inflacji utrzymuje się powyżej 10% już siódmy odczyt z rzędu, od już blisko dwóch lat przekraczając cel Banku Anglii wynoszący 2%. Wskazuje to, że osoby odpowiedzialne za politykę pieniężną mogą rozważyć utrzymanie stóp procentowych na wysokim poziomie dłużej niż oczekiwano. Inflacja bazowa, która wyklucza najbardziej zmienne towary, takie jak energia i żywność, utrzymała się w marcu na stałym poziomie 6,2%, pozostając blisko rekordowego poziomu 6,5% odnotowanego we wrześniu.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższe niż oczekiwano dane mogą mieć byczy wpływ na funta brytyjskiego i niedźwiedzi wpływ na rynek akcji. Z kolei dane niższe od oczekiwań mogą mieć negatywny wpływ na funta brytyjskiego i pozytywny na rynek akcji.
Wpływ: GBP, FTSE 100 oraz inne wskaźniki
Czwartek, 25.05, 6:00 GMT, Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (I kw. 2023 r.)
Produkt Krajowy Brutto (PKB) to powszechnie stosowany wskaźnik ekonomiczny, który mierzy całkowitą wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych w granicach danego kraju w danym okresie, zwykle roku. Jest to ważny wskaźnik ogólnej kondycji i wzrostu gospodarczego danego kraju. Jest on często wykorzystywany do porównywania wyników gospodarczych różnych krajów, śledzenia wzrostu gospodarczego na przestrzeni czasu i oceny wpływu różnych polityk gospodarczych.
Wstępne szacunki opublikowane 28 kwietnia ujawniły, że PKB Niemiec pozostał niezmieniony w pierwszym kwartale 2023 r. Stało się tak po zrewidowanym spadku o 0,5% w poprzednich trzech miesiącach, co nie spełniło oczekiwań rynkowych zakładających wzrost o 0,2%. Spadek konsumpcji gospodarstw domowych i wydatków publicznych na początku roku można przypisać utrzymującej się wysokiej inflacji i wyższym kosztom finansowania zewnętrznego, co negatywnie wpłynęło na popyt w największej gospodarce Europy. Odnotowano jednak pozytywne zmiany w inwestycjach i eksporcie. W porównaniu z poprzednim rokiem PKB spadł nieznacznie – o 0,1%, a był to pierwszy spadek od ostatnich dwóch lat.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy niż oczekiwano odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy niż oczekiwano odczyt może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Czwartek, 25.05, 12:30 GMT, Produkt Krajowy Brutto (PKB) USA w ujęciu kwartalnym, (I kw. 2023 r.)
Według wstępnych szacunków amerykańska gospodarka odnotowała spowolnienie w pierwszym kwartale 2023 r., z roczną stopą wzrostu na poziomie 1,1%. Jest to spadek w porównaniu z ekspansją o 2,6% zaobserwowaną w poprzednim kwartale oraz odczyt poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 2%. Tempo wzrostu odnotowane w I kw. 2023 r. było najwolniejsze od II kw. 2022 r. Przyczyniło się do tego kilka czynników, w tym: spowolnienie wzrostu inwestycji komercyjnych, spadek zapasów oraz niekorzystny wpływ rosnących stóp procentowych na rynek mieszkaniowy.
W gospodarce pojawiły się jednak pewne pozytywne czynniki. Pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji wzrost wydatków konsumpcyjnych przyspieszył do 3,7%, przewyższając wzrost o 1,0% obserwowany w IV kw. 2022 r. Wydatki publiczne również rosły w szybszym tempie – 4,7% w porównaniu do 3,8%. Co więcej, popyt zewnętrzny netto pozytywnie wpłynął na PKB, ponieważ eksport przewyższył import w I kw. 2023 r.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Akcje, które warto obserwować
NVIDIA Corporation (NVDA) ogłosiła wyniki finansowe za kwartał kończący się w kwietniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,9199. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 24 maja, po zamknięciu rynku.
Toronto Dominion Bank (TD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w kwietniu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,09. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 25 maja, przed otwarciem rynku.
PDD Holdings Inc DRC (PDD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognozowany EPS: 4,47. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 26 maja, przed otwarciem rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.