Przyglądając się danym ekonomicznym dla najbliższego tygodnia, warto w szczególności zwrócić uwagę na gospodarki Niemiec i Stanów Zjednoczonych, które należą do najsilniejszych gospodarek zachodnich jak i światowych. Ponadto rozpoczął się okres publikowaniai raportów za I kwartał 2023 r., a wiele dużych spółek przedstawi je właśnie w przyszłym tygodniu.
Wtorek, 25.04, 14:00 GMT, amerykański wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board (kwiecień)
Wskaźnik zaufania konsumentów (CB Consumer Confidence) do kwestii rozwoju gospodarczego wydaje się o tyle ważny, że umożliwia określenie poziomu wydatków konsumentów, co może wpłynąć na ogólną kondycję gospodarki. Jeśli wskaźnik jest wysoki, może to oznaczać, że konsumenci są bardziej optymistyczni w swoich prognozach, co zwykle prowadzi do zwiększenia wydatków. Poprzedni odczyt wyniósł 104,2, przy prognozie na poziomie 101. Obecna prognoza to 104,2. Wskaźnik odbił się od niskiego zaufania spowodowanego pandemią COVID-19, ale nie osiągnął jeszcze poziomu zaufania, jaki miał miejsce w 2018 r. Prawdopodobnie z powodu dużej niepewności związanej z inflacją i stopami procentowymi.
Źródło: MacroMicro.me
Odczyt wyższy od oczekiwań może mieć byczy (umacniający) wpływ na USD, natomiast niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi (osłabiający) dla USD.
Wpływ: USD
Czwartek, 27.04, 12:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (I kw)
Produkt Krajowy Brutto (PKB) mierzy wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju w ciągu roku po uwzględnieniu inflacji. Jego pomiary odzwierciedlają ogólną kondycję gospodarki i są wykorzystywane jako miernik jej aktywności. Innymi słowy, PKB jest głównym wskaźnikiem całkowitej wartości produkcji krajowej w danym okresie. Wraz ze wzrostem PKB rośnie zatrudnienie i dochody ludności, co wpływa na poziom dobrobytu w kraju.
Poprzedni odczyt wykazał wzrost PKB o 2,6% rok do roku, czyli poniżej prognozy na poziomie 2,7%. Obecna prognoza zakłada 2,0%. Ostatnie różnice są stosunkowo niewielkie w porównaniu z wynikami z ostatnich kilku lat. Silne wahania były widoczne w drugiej połowie 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Ostatnie wyniki i prognoza wskazują na lekkie spowolnienie gospodarki. Może to być spowodowane zacieśnieniem (podniesieniem stóp procentowych) polityki przez Fed, co oznacza, że przynosi ona efekty, a podwyżki stóp mogą zwolnić.
Źródło: Ycharts.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, natomiast niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Piątek, 28.04, 7:55 GMT, zmiana stopy bezrobocia w Niemczech (kwiecień)
Niemiecki wskaźnik bezrobocia jest miarą, która odnosi się do zmiany liczby bezrobotnych w Niemczech na przestrzeni ostatniego miesiąca. Innymi słowy, ta miara pokazuje, czy liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła lub spadła w wartościach bezwzględnych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jest to ważny wskaźnik dla ekonomistów, polityków i ludzi biznesu, którzy monitorują sytuację na rynku pracy, w celu lepszego zrozumienia czynników wpływających na zatrudnienie i bezrobocie. Informacje te są wykorzystywane do podejmowania decyzji dotyczących polityki gospodarczej i programów rządowych mających na celu zmniejszenie bezrobocia i poprawę kondycji rynku pracy.
W poprzednim miesiącu bezrobocie wzrosło o 16 tys. osób. Wynik ten był znacznie powyżej oczekiwań zakładających zwyżkę o 3 tysiące osób. Obecna zmienność bezrobocia jest stosunkowo niska. Ostatni szczyt bezrobocia odnotowano w czerwcu 2022 r., gdy wzrosło ono o 131 tysięcy osób. Od tego czasu bezrobocie stopniowo spadało, a przez dwa miesiące ilość bezrobotnych malała, po czym ponownie wzrosła w lutym 2023 r.
Źródło: tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwanego odczyt może mieć negatywny/niedźwiedzi wpływ na EUR, natomiast niższy od oczekiwanego może mieć pozytywny/byczy wpływ na EUR.
Wpływ: EUR
Piątek, 28.04, 12:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (kwiecień)
Niemiecki indeks cen konsumpcyjnych (CPI) jest miarą, która śledzi zmiany w kosztach dóbr i usług, które są nabywane przez konsumentów w Niemczech. W skrócie: CPI pomaga monitorować inflację lub wzrost ogólnego poziomu cen na rynku. Indeks jest tak skonstruowany, że odzwierciedla wydatki konsumentów za różne produkty i usługi, takie jak: żywność, mieszkanie, energia, transport, usługi finansowe, usługi medyczne itp. Dzięki tym informacjom ekonomiści, politycy i przedsiębiorcy mogą lepiej zrozumieć czynniki wpływające na ceny na rynku i zmiany w zachowaniach konsumentów. Pomaga to podejmować decyzje dotyczące polityki gospodarczej, czyli m.in ustalanie stóp procentowych, podatków i wydatków rządowych, które wpływają na kondycję gospodarki danego kraju.
Ostatni wynik był zgodny z prognozą na poziomie 7,4%. Obecna prognoza to 7,3%. Na przełomie ostatnich kilku miesięcy można zaobserwować powolne schodzenie ze szczytu. Taki trend może świadczyć o tym, że polityka antyinflacyjna przynosi efekty i kraje strefy euro wracają do celu inflacyjnego.
Źródło: Ycharts.com
Wyższy od oczekiwanego odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, natomiast niższy od oczekiwanego może być dla EUR niedźwiedzi.
Wpływ: EUR
Akcje, które warto obserwować
Coca-Cola (KO) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 0,6465. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 24 kwietnia, przed otwarciem rynku.
Microsoft (MSFT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 2,24. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 25 kwietnia, po zamknięciu rynku.
Alphabet A (GOOGL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 1,08. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 25 kwietnia.
Visa A (V) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 1,98. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 25 kwietnia, po zamknięciu rynku.
Meta Platforms (META) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 2,02. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków 5 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 26 kwietnia, po zamknięciu rynku.
General Dynamics (GD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w dniu marcu 2023 r. Prognoza: 2,59. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 26 kwietnia, przed otwarciem rynku.
Amazon.com (AMZN) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 0,2057. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 27 kwietnia, po zamknięciu rynku.
Exxon Mobil (XOM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w marcu 2023 r. Prognoza: 2,61. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 28 kwietnia.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.