Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.03.)

17.03.2023 10:45|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Wydarzenia mające miejsce w amerykańskim sektorze finansowym w ostatnim tygodniu pokrzyżowały to, co wydawało się nieuniknioną kontynuacją podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA.

Wtorek, 21.03, 10:00 GMT, niemiecki wskaźnik ZEW (marzec)

ZEW Economic Sentiment, jeden z głównych wskaźników ekonomicznych Niemiec, powstaje poprzez pytania do ekspertów z banków i innych sektorów o ich oczekiwania dotyczące stóp procentowych, inflacji, kursów walut, rynków akcji. Pytania dotyczą także innych mierników, takich jak rozwój gospodarczy głównych gospodarek świata, a celem jest opracowanie sentymentu dla niemieckiej gospodarki na następne sześć miesięcy.

Wskaźnik ZEW jest obliczany poprzez porównanie liczby ekspertów z pozytywnym i negatywnym sentymentem. Na przykład, jeśli 30% ekspertów ma pozytywny sentyment, 20% neutralny, a 50% negatywny, wskaźnik ZEW da wynik -20%.

Indeks ZEW przez większość 2022 r. znajdował się na minusie. Powrócił jednak na dodatni pułap. Po zaskakująco pozytywnym odczycie w styczniu, w lutym wspiął się jeszcze wyżej, osiągając 28,1. Prognoza na marzec to 22,00.

Wyższy (mniej negatywny) od prognozowanego wskaźnika będzie uznany za byczy dla rynku, niższy natomiast (bardziej negatywny) od prognozowanego wskaźnika będzie oceniony jako niedźwiedzi.
Wpływ: DAX

Środa, 22.03, 07:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Wielkiej Brytanii w ujęciu rocznym (dane za luty)

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) mierzy zmiany w cenach płaconych przez konsumentów za koszyk towarów i usług w danym okresie. Informacja ta przedstawia zmiany w ujęciu rok do roku. CPI jest kluczowym wskaźnikiem dynamiki cen – wyższy indeks wskazuje na wyższą inflację.

Inflacja w styczniu wyniosła 10,1% i była niższa od prognoz na poziomie 10,3%. Nadal pozostaje jednak dwucyfrowa i znacznie przewyższa założony przez rząd poziom. Najnowszy konsensus przewiduje powrót inflacji poniżej progu 4% do końca tego roku. Miałby się do tego przyczynić skumulowany efekt niższych cen energii i żywności oraz presji stóp procentowych ograniczających wydatki konsumentów. Aby tak się stało, dane o CPI będą musiały pozostać wyraźnie w trendzie spadkowym. Oczekuje się, że lutowy wskaźnik CPI wyniesie 10,3%, czyli będzie nieco wyższy niż w poprzednim miesiącu, ale zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami. Warto zauważyć, że Wielka Brytania pozostaje obecnie z dwucyfrową inflacją, mimo że oficjalnie osunęła się w recesję. UE i USA zarejestrowały inflację w lutym poniżej 10%.

Wyższe od oczekiwań dane mogą być bycze dla GBP i niedźwiedzie dla rynku akcji, ponieważ mogą zwiększyć możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych. I odwrotnie – słabsze od oczekiwań dane mogą być niedźwiedzie dla GBP i bycze dla rynku akcji.
Wpływ: GBP, FTSE100

Środa, 22.03, 18:00 GMT, decyzja Fed w sprawie stóp procentowych

To, co wydawało się „done deal" po ostatnich oficjalnych zapowiedziach Jerome’a Powella, szefa Fed, uległo zmianie po wydarzeniach w amerykańskim sektorze bankowym. Upadki wielkich banków sprawiły, że inwestorzy zastanawiają się nad kolejną decyzją Fed w sprawie stóp procentowych. Z uwzględnieniem danych makroekonomicznych z USA najbardziej prawdopodobnym scenariuszem (78%) była podwyżka stóp o 50 pb. Obecnie jednak jest ona postrzegana przez rynki jako niemożliwa (prawdopodobieństwo 0%) według CME FedWatch Tool po tym, jak Fed zamknął Silicon Valley Bank.

Inwestorzy obserwują zmiany stóp procentowych, gdyż krótkoterminowe stopy procentowe są kluczowym czynnikiem wyceny walut. Oczekuje się, że rynek akcji będzie negatywnie reagował na wzrost stóp procentowych.

FOMC podnosił stopy procentowe przez ostatnie 8 posiedzeń, a stopa procentowa wynosi obecnie 4,75%. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, nie jest jasne, jaka może być decyzja Fed na kolejnym posiedzeniu. W dużej mierze może ona zależeć od tego, jak poważne będą następstwa ostatnich zamknięć banków. Chodzi tu przede wszystkim o potencjalny efekt „rozlania się" tarapatów na resztę sektora finansowego.

Wyższa niż oczekiwana stopa procentowa może być bycza dla USD i niedźwiedzia dla rynku akcji, natomiast niższa niż oczekiwana stopa procentowa może być niedźwiedzia dla USD i bycza dla rynku akcji.
Wpływ: USD, S&P500, oraz inne wskaźniki

Czwartek, 23.03, 12:00 GMT, decyzja o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii

Decyzja Banku Anglii (BoE) w sprawie stóp procentowych jest ogłaszana po raporcie o inflacji za luty opublikowanym wcześniej w tym samym tygodniu, który najprawdopodobniej wpłynie na decyzję podjętą podczas posiedzenia BoE. Chociaż inflacja w Wielkiej Brytanii wydaje się wyższa i bardziej trwała niż w USA, obecne oczekiwania co do posiedzenia BoE są takie, że stopa procentowa pozostanie bez zmian na poziomie 4%. Stopy procentowe były podnoszone na każdym posiedzeniu BoE od grudnia 2021 r.

Wyższe niż oczekiwano stopy procentowe mogą mieć charakter byczy dla GBP i niedźwiedzi dla rynku akcji, natomiast niższe niż oczekiwano mogą mieć charakter niedźwiedzi dla GBP i byczy dla rynku akcji.
Wpływ: GBP, FTSE100

Akcje, które warto obserwować

PDD Holdings DRC (PDD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2022 r. Prognoza: 8,4. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 20 marca, przed otwarciem rynku.
Foot Locker Inc (FL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w styczniu 2023 r. Prognoza: 0,4978. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 20 marca, przed otwarciem rynku.
Tencent Holdings Ltd ADR (TCEHY) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2022 r. Prognoza: 0,4357. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 22 marca, przed otwarciem rynku.
Accenture (ACN) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lutym 2023 r. Prognoza: 2,48. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 23 marca, przed otwarciem rynku.


Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

10 Mar 2023 15:14

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.03.)

3 Mar 2023 9:16

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (6-10.03.)

24 Feb 2023 9:10

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (27.02. – 3.03.)

17 Feb 2023 14:54

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.02.)

10 Feb 2023 10:47

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.02.)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.