Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (27.02. – 3.03.)

24.02.2023 09:10|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

W przyszłym tygodniu zostaną opublikowane wskaźniki aktywności ekonomicznej w trzech głównych gospodarkach świata, co może umożliwić ocenę poziomu produkcji w każdym z tych krajów i porównanie ich wyników.

Wtorek, 28.02, 15:00 GMT, wskaźnik zaufania konsumentów w USA, Conference Board Consumer Confidence (luty)

Indeks Conference Board (CB) mierzy poziom zaufania konsumentów do aktywności gospodarczej. Jest to główny wskaźnik, który może przewidzieć wydatki konsumentów, co odgrywa znaczącą rolę w ogólnej aktywności gospodarczej. Wyższe odczyty wskazują na większy optymizm konsumentów. Punkt odniesienia o wartości 100, jaki jest używany, to indeks zaufania konsumentów z 1985 r.

 Indeks zaufania konsumentów spadł z 109,0 w grudniu do 107,1 w styczniu, czyli poniżej oczekiwanych 109,0. Konsumenci byli mniej optymistyczni szczególnie co do krótkoterminowych perspektyw zatrudnienia i oczekiwali pogorszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Niemniej jednak spodziewali się, że ich dochody pozostaną stabilne w nadchodzących miesiącach. Plany zakupu samochodów i sprzętu gospodarstwa domowego utrzymywały się na stabilnym poziomie. Natomiast mniej konsumentów planowało zakup lokalu mieszkalnego. Oczekuje się, że w lutym wskaźnik zaufania konsumentów wzrośnie do 109,5. 

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć charakter byczy dla USD, natomiast niższy od oczekiwań może być dla USD niedźwiedzi.

Wpływ: USD

Środa, 1.03, 1:30 GMT, wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index) dla przemysłu chińskiego (luty)

Wskaźnik PMI stanowi pierwszy wyznacznik aktywności gospodarczej w chińskim sektorze produkcyjnym, ponieważ uważa się, że menedżerowie ds. zakupów mają dostęp do danych z pierwszej ręki na temat wyników swoich firm.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na ekspansję, podczas gdy odczyt poniżej 50 wskazuje na kurczenie się sektora produkcyjnego. Chiński PMI przez większość 2022 r. znajdował się w obszarze kurczenia się, ponieważ gospodarka zmagała się z zakłóceniami produkcji spowodowanymi epidemią COVID-19. W zeszłym miesiącu PMI był lepszy, niż oczekiwano, pokazując pierwszą oznakę wzrostu od września 2022 r. 50,1 w porównaniu z oczekiwanym 49,8 i grudniowym 47,0. Miesięczny odczyt może wskazać, czy chiński sektor produkcyjny kontynuuje swój trend wzrostowy, czy też styczniowy pozytywny odczyt był tylko jednorazowym impulsem. Oczekuje się, że PMI w lutym wyniesie 49,8, co może wskazać na lekki spadek w sektorze produkcyjnym.

Lepsze od oczekiwanych odczyty mogą być postrzegane jako bycze dla CNY, natomiast słabsze wyniki mogą być niedźwiedzie dla CNY.

Wpływ: CNY

Środa, 1.03, 9:30 GMT, wskaźnik PMI w przemyśle brytyjskim (wstępne dane za luty)

Wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego w Wielkiej Brytanii wykazał oznaki jeszcze ostrzejszego skurczenia się niż w przypadku Chin. Ostatni raz brytyjski PMI znajdował się na ścieżce wzrostu w sierpniu 2022 r. Od tego czasu wartość ta zbliżyła się do 45. Oczekuje się, że wstępne dane za luty pokażą niewielki wzrost w stosunku do ubiegłego miesiąca (47,5 wobec 47). Indeks PMI Wielkiej Brytanii poniżej 50 może wskazywać, że brytyjski sektor produkcyjny odczuwa niepewność co do perspektyw gospodarczych i zmniejszył popyt z powodu ograniczonej skłonności do ryzyka i wyższych kosztów pożyczek.

Wyższy od oczekiwanego odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, natomiast niższy od oczekiwanego może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Środa, 1.03, 15:00 GMT, amerykański wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego (ISM Manufacturing Purchasing Managers Index) (luty)

Amerykański wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego jest zbliżony do tego samego parametru dla Wielkiej Brytanii. W zeszłym miesiącu odnotowano odczyt na poziomie 47,4. Jedną widoczną różnicą między nimi jest to, że brytyjski indeks PMI wydaje się dość stabilny, z oznakami poprawy w ostatnich miesiącach, podczas gdy amerykański indeks PMI stopniowo spada od grudnia 2021 r. Oczekuje się, że dane za luty pokażą niewielki wzrost, do 47,9, kończąc trend spadkowy. Jednak rzeczywiste dane przez trzy minione miesiące były niższe od prognoz. 

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, natomiast niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD. 

Wpływ: USD

Czwartek, 2.03, 10:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wstępne dane za luty)

CPI mierzy zmianę w cenach, które konsumenci płacą za dany koszyk dóbr i usług w porównaniu do roku poprzedniego. CPI jest głównym miernikiem inflacji wyższy indeks oznacza wyższą inflację.

Wydaje się, że na perspektywy inflacyjne dla strefy euro wpływają dwa przeciwstawne czynniki. Z jednej strony niższe od oczekiwań ceny energii mogą spowodować szybszy spadek inflacji niż wcześniej sądzono. Z drugiej strony presja przenoszenia się inflacji energii i towarów na koszty produkcji jeszcze się nie skończyła, co utrzymuje ogólną inflację na wysokim poziomie. Sytuacja geopolityczna w Europie nie ulega poprawie, stąd trwające negocjacje cenowe w sektorze rolnym mogą doprowadzić do wyższych, niż oczekiwano, cen, dając dodatkowy impuls do wzrostu wskaźników inflacji. Skutkuje to nieco niższą stopą inflacji w porównaniu z dwucyfrowymi liczbami na koniec 2022 r., ale wciąż jest daleko od wyznaczonego przez EBC celu 2%.

Wyższe od oczekiwanych dane mogą mieć byczy wpływ na EUR i niedźwiedzi wpływ na rynek akcji, natomiast niższe od oczekiwanych dane mogą mieć niedźwiedzi wpływ na EUR i byczy wpływ na rynek akcji. 

Wpływ: EUR, DAX, STOXX

Akcje, które warto obserwować

Target (TGT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w styczniu 2023 r. Prognoza EPS: 1,39. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 28 lutego, przed otwarciem rynku.

Costco (COT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lutym 2023 r. Prognoza EPS: 3,21. Pozytywna niespodzianka dotycząca zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 2 marca, po zamknięciu rynku.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

17 lut 2023 14:54

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.02.)

10 lut 2023 10:47

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.02.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.