Okazało się, że wzrost PKB w Chinach wyniósł nieco mniej niż oczekiwano, osiągając 6,3%, co wciąż jest imponującym wynikiem. Jednak globalna dezinflacja wciąż stanowi wyzwanie, a odpowiedzi na te kwestie poznamy w najbliższym tygodniu, gdy Fed i EBC podejmą decyzje ws. stóp procentowych. Dowiemy się też, czy gospodarka Stanów Zjednoczonych nadal zwalnia, a tydzień zakończymy analizując bazowy wskaźnik inflacji PCE z tej gospodarki.
Poniedziałek, 24.07, 7:30 GMT, wskaźnik PMI dla Niemiec (wstępne dane za lipiec)
Niemiecki wskaźnik PMI zapewnia wgląd w poziom aktywności branży budowlanej raportowany przez menedżerów ds. zakupów. Miara ta umożliwia uzyskanie informacji na temat stanu niemieckiej branży budowlanej, ponieważ przyjmuje się, że menedżerowie ds. zakupów mają dostęp do danych z pierwszej ręki na temat wyników swoich firm. Odczyt powyżej 50 oznacza rozwój, podczas gdy odczyt poniżej 50 oznacza kurczenie się sektora.
Ostatni raz niemiecki wskaźnik PMI dla przemysłu wytwórczego przekroczył 50 w czerwcu 2022 r., co wskazuje, że od tego czasu niemiecki przemysł wytwórczy kurczy się. Ostateczny odczyt za czerwiec 2023 r. wyniósł 40,6, co było wynikiem gorszym niż początkowe oczekiwania (41,0). Trend spadkowy trwający od lipca 2021 r. utrzymał się w czerwcu i ma potencjał do dalszego spadku. Przyczyny? M.in. kontrakcja w produkcji, malejące zamówienia, spadek tworzenia miejsc pracy oraz obawy związane z przyszłością, takie jak inflacja, warunki finansowe spółek i napięcia geopolityczne.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć charakter byczy dla EUR, podczas gdy odczyt poniżej poziomu oczekiwań może mieć charakter niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Wtorek, 25.07, 14:00 GMT, wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów CB (Czerwiec)
Indeks zaufania konsumentów (CCI) Conference Board mierzy zaufanie konsumentów względem gospodarki. Jest to wskaźnik, który może prognozować przyszłe wydatki konsumentów, czyli kluczowy czynnik ogólnej aktywności gospodarczej. Wyższe wartości wskazują na większy optymizm konsumentów.
Ostatni odczyt szczególnie pozytywnie zaskoczył rynki, wynosząc 109,7, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 104. Wskaźnik oceny obecnej sytuacji związanej z biznesem i rynkiem pracy również wzrósł, podobnie jak wskaźnik oczekiwań na najbliższe miesiące dotyczące dochodów, biznesu i rynku pracy. Chociaż oczekiwania wobec przyszłego roku były nieco poniżej poziomu sugerującego recesję, liczba konsumentów oczekujących recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy znacznie zmalała w porównaniu z majem.
Źródło: https://www.conference-board.org/topics/consumer-confidence
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Środa, 26.07, 18:00 GMT, decyzja w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
Chyba najważniejszą daną makroekonomiczną przyszłego tygodnia będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) dotycząca stóp procentowych, po której odbędzie się przemówienie prezesa Jerome'a Powella. Konsensus analityków przewiduje kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,5 proc. Wyceniane prawdopodobieństwo tego zdarzenia przez rynek kontraktów terminowych jest bardzo wysokie, sugerując niemal pewną podwyżkę na najbliższym posiedzeniu. Rynek zakłada, że będzie to także ostatnia podwyżka w tym cyklu. Zdaje się, że jest to podyktowane inflacją, która spada znacznie szybciej, niż tego spodziewaliśmy się wcześniej.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć charakter byczy dla USD, podczas gdy odczyt poniżej poziomu oczekiwań może mieć charakter niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Czwartek, 27.07, 12:15 GMT, decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro
Następnego dnia odbędzie się kolejna kluczowa decyzja dotycząca stóp procentowych, tym razem ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Podobnie jak w przypadku FOMC analitycy przewidują podwyżkę o 25 punktów bazowych, do poziomu 4,25 proc. Sytuacja w Europie zasadniczo różni się jednak od tej w Stanach Zjednoczonych, gdzie już udało się przekroczyć oczekiwane tempo spadku inflacji. Zeszłotygodniowy odczyt inflacji CPI na poziomie 5,5% w Eurolandzie okazał się zgodny z oczekiwaniami. To może oznaczać kontynuację presji na EBC w kwestii możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Czwartek, 27.07, 12:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) USA w ujęciu kwartalnym (II kwartał br.)
Produkt Krajowy Brutto (PKB) to powszechnie stosowany wskaźnik ekonomiczny, który mierzy całkowitą wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych i sprzedanych w granicach danego kraju w danym okresie, zwykle roku. Jest to ważny wskaźnik ogólnej kondycji i wzrostu gospodarczego danego kraju. Jest on często wykorzystywany do porównywania wyników gospodarczych różnych krajów, śledzenia wzrostu gospodarczego na przestrzeni czasu i oceny wpływu różnych polityk gospodarczych.
Wzrost realnego produktu krajowego brutto (PKB) w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 2,0 procent. Był to wzrost w porównaniu z 2,6-procentowym wzrostem w czwartym kwartale poprzedniego roku. Wzrost realnego PKB w pierwszym kwartale odzwierciedlał wzrost wydatków konsumenckich, eksportu, wydatków rządowych oraz inwestycji niemieszkaniowych, który został częściowo zrównoważony przez spadek inwestycji prywatnych i inwestycji w nieruchomości. Obecnie analitycy prognozują delikatny spadek tempa wzrostu PKB do poziomu 1,8 proc. w II kw. br. Oznacza to, że dalej mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Piątek, 28.07, 12:30 GMT, inflacja bazowa PCE dla Stanów Zjednoczonych (czerwiec)
Inflacja bazowa PCE (Personal Consumption Expenditures inflation core) to miara inflacji, która wyklucza z koszyka dóbr i usług cenę żywności i energii. Koncentruje się na zmianach cen pozostałych dóbr i usług konsumpcyjnych, które są mniej podatne na krótkoterminowe fluktuacje. Inflacja core PCE jest używana przez Rezerwę Federalną jako wskaźnik wpływu inflacji na gospodarkę, ponieważ pomaga wykryć bardziej trwałe zmiany cen.
W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że ogólne tempo wzrostu cen spada szybciej niż oczekiwano i wynosi obecnie tylko 3 proc. Głównym powodem tego niskiego odczytu jest obniżenie cen surowców i energii. Jeśli jednak spojrzymy na ceny inflacji bazowej PCE, która nie uwzględnia tych czynników, w maju wyniosła 4,6 proc., co wskazuje na brak dezinflacyjnych tendencji. Obecnie analitycy prognozują symboliczny spadek do poziomu 4,3 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Akcje, które warto obserwować
Microsoft (MSFT) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,55. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 25 lipca, po zamknięciu rynku.
Alphabet (GOOGL) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,34. Pozytywne zaskoczenie dotyczące wyników w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 25 lipca, po zamknięciu rynku.
Meta Platforms (META) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,89. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 5 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 26 lipca, po zamknięciu rynku.
Coca-Cola (KO)ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,7186. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 26 lipca, przed otwarciem rynku.
Amazon.com (AMZN) ogłasza wyniki finansowe za II kwartał kończący się w czerwcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,353. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 27 lipca.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.