Sierpień jest zazwyczaj spokojniejszym miesiącem po tym, jak większość spółek opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał, a wielu inwestorów cieszy się letnimi wakacjami. W przyszłym tygodniu poznamy raporty z Niemiec dotyczące wskaźnika cen dóbr produkcyjnych, a także aktualizację dotyczącą wzrostu PKB w drugim kwartale.
Poniedziałek, 21.08, 6:00 GMT, wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w Niemczech (PPI) w ujęciu miesięcznym (lipiec)
Indeks cen dóbr produkcyjnych (PPI) mierzy zmiany cen towarów płaconych przez lokalnych producentów, prezentując przegląd inflacji na poziomie hurtowym. Ten kompleksowy indeks składa się z wielu indeksów branżowych i indeksów kategorii produktów, które wspólnie odzwierciedlają zmiany cen towarów produkowanych przez producentów.
PPI różni się od indeksu cen konsumpcyjnych (CPI), który mierzy zmiany cen towarów i usług płaconych przez konsumentów. Jest mało prawdopodobne, aby wzorce cen producentów i konsumentów pozostały rozbieżne przez dłuższy czas, ponieważ zmiany cen producentów znacząco wpływają na opłaty dla konsumentów i odwrotnie. W najbliższym czasie rozbieżności w stopach inflacji między sektorem hurtowym i detalicznym mogą wynikać z czynników takich jak koszty dystrybucji, a także podatki i dotacje rządowe.
Niemiecki wskaźnik PPI był ujemny od października 2022 r., z wyjątkiem kwietnia 2023 r., kiedy dane wykazały wzrost o 0,3% miesiąc do miesiąca. W czerwcu niemiecki PPI odnotowano na poziomie -0,3%, nieco wyższym niż oczekiwano (-0,4%) po spadku o 1.4% miesiąc wcześniej. Spadek inflacji producenckiej może być związany ze stosunkowo niższymi cenami ropy naftowej i energii w pierwszych miesiącach roku. Obecnie zaczęły one ponownie rosnąć, potencjalnie prowadząc do powrotu wzrostu cen w najbliższej przyszłości.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może to sprzyjać spadkowi EUR. Może to być jednak również bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost kursu euro. Z drugiej strony, jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR
Piątek, 25.08, 6:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (II kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub – jak w tym przypadku – w strefy euro) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
Według wstępnych szacunków niemiecka gospodarka zdołała odwrócić trend recesji w II kw. br., po dwóch kwartałach spadku. Odczyt 0,0 był jednak nieco rozczarowujący, ponieważ okazał się niższy od oczekiwań Bundesbanku na poziomie 0,1%.
Niemniej jednak dane za I kw. zostały skorygowane w górę z -0,3% do -0,1%, a korekty dokonano również dla IV kw. 2022 r., przesuwając się z -0,5% do -0,4%. Całoroczne prognozowane stopy wzrostu niemieckiego PKB wynoszą obecnie -0,3% w 2023 r., a następnie 1,2% w 2024 r. i 1,3% w 2025 r., według Bundesbanku. MFW również obniżył swoje oczekiwania wobec silniejszego spadku PKB o 0,3% w tym roku, przekraczając spadek o 0,1% prognozowany w kwietniu. Ta ponura prognoza może być w dużej mierze spowodowana utrzymującą się niestabilnością sektora produkcyjnego.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Akcje, które warto obserwować
Zoom Video Communications Inc (ZM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,06. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 22 sierpnia.
NVIDIA (NVDA) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,07. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 23 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Workday (WDAY) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,25. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 24 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Marvell (MRVL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,3225. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 25 sierpnia.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.