Sierpień jest zazwyczaj spokojniejszym miesiącem po tym, jak większość spółek opublikowała wyniki za drugi kwartał, a wielu inwestorów cieszy się letnimi wakacjami. W przyszłym tygodniu Wielka Brytania i strefa euro ogłoszą swoje dane dotyczące CPI za lipiec, a strefa euro opublikuje również dane dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale.
Środa, 16.08, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.
W czerwcu 2023 r. inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii odnotowała dość silny spadek 8,7 do 7,9%, osiągając najniższy poziom od marca 2022 roku. Wynik ten był również nieco poniżej prognozy rynkowej wynoszącej 8,2%. Spadek wynikał głównie z przeceny paliw. Co więcej, stopa inflacji bazowej, która wyklucza zmienne pozycje, takie jak energia i żywność, również spadła do 6,9% po osiągnięciu 31-letniego maksimum na poziomie 7,1% w maju. Pomimo niedawnego spadku obie stopy inflacji pozostają znacznie wyższe niż cel Banku Anglii wynoszący 2,0%. W rezultacie bank centralny ma przestrzeń do kontynuowania swoich bieżących wysiłków na rzecz zaostrzenia polityki monetarnej.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może to sprzyjać spadkowi GBP, ale też jednocześnie stać się bodźcem dla Banku Anglii do podniesienia stóp procentowych. Mogłoby to spowodować zmniejszenie podaży pieniądza, powodując tym samym wzrost GBP. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to stanowić argument dla Banku do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: GBP
Środa, 16.08, 9:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) strefy euro w ujęciu kwartalnym (II kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub – jak w tym przypadku – w strefy euro) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
Według wstępnych danych, w drugim kwartale 2023 r. gospodarka strefy euro rozwijała się w tempie 0,6% rok do roku. Ta stopa wzrostu stanowi spowolnienie w porównaniu z rozwojem na poziomie 1,1% odnotowaną w poprzednim kwartale. Nieznacznie przekroczyła tym przewidywany przez rynek odczyt na poziomie 0,5%. Oznacza to najwolniejsze tempo wzrostu od czasu recesji w latach 2020-21, co można przypisać znacznemu spadkowi realnych dochodów i wyraźnemu wzrostowi stóp procentowych.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR
Piątek, 18.08, 9:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
Według wstępnych szacunków w lipcu roczna stopa inflacji w strefie euro spadła trzeci miesiąc z rzędu z poziomu 5,5% odnotowanego w czerwcu do 5,3%. Był to ruch zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Osiągnięty poziom jest najniższy od stycznia 2022 r. Spadek ten można przypisać dalszej obniżce cen energii – z 5,6 do 6,1%. Ponadto nastąpiło spowolnienie wzrostu kosztów artykułów takich jak żywność, alkohol i tytoń (10,8% w porównaniu do 11,6%), a także nieenergetycznych towarów przemysłowych (5% w porównaniu do 5,5%). Z drugiej strony stopa inflacji dla usług kontynuowała wzrostową trajektorię, osiągając 5,6% z wcześniejszych 5,4%.
Z kolei stopa inflacji bazowej, która nie obejmuje cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu, utrzymała się na stałym poziomie 5,5%, przewyższając prognozy na poziomie 5,4%. To pierwszy raz od 2021 r., kiedy wskaźnik bazowy przekroczył wskaźnik główny. W porównaniu z czerwcem wskaźnik CPI w strefie euro odnotował niewielki spadek o 0,1%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, może to sprzyjać spadkowi EUR. Może to być jednak również bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Z drugiej strony, jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może dać to argument EBC do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR
Akcje, które warto obserwować
Home Depot (HD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 4,45. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 15 sierpnia, przed otwarciem rynku.
Cisco (CSCO) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,06. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 16 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Walmart (WMT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,68. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 17 sierpnia, przed otwarciem rynku.
Applied Materials (AMAT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,74. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 17 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.