Przyszły tydzień wyznacza koniec sierpnia i koniec letnich wakacji, inwestorzy mogą więc przygotowywać się na wrzesień, który według danych Dow Jones jest historycznie najgorszym miesiącem dla rynków z akcji. W przyszłym tygodniu będziemy śledzić trendy w zaufaniu konsumentów w USA, a następnie dane dotyczące wzrostu PKB w USA w drugim kwartale i stopę bezrobocia także w USA. Po drugiej stronie Atlantyku opublikowane zostaną wstępne wyniki sierpniowej inflacji w strefie euro.
Wtorek, 29.08, 14:00 GMT, wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów CB (sierpień)
Indeks zaufania konsumentów (CCI) Conference Board mierzy zaufanie konsumentów do gospodarki. Jest to wskaźnik, który może przewidzieć wydatki konsumentów, będące kluczowym czynnikiem ogólnej aktywności gospodarczej. Wyższe wartości wskazują na większy optymizm konsumentów. Wskaźnik CCI jest mierzony na podstawie poziomu zaufania z 1985 r., który został ustalony na poziomie 100 pkt. Indeks powyżej 100 pkt wskazuje na wyższy poziom zaufania niż w 1985 r. Wartość poniżej 100 pkt wskazuje na niższy poziom zaufania niż w 1985 r.
W lipcu wskaźnik zaufania konsumentów (CCI) Conference Board kolejny raz wzrósł, osiągając poziom 117,0, co było wynikiem lepszym niż oczekiwane 111,8 i wyższym od czerwcowego odczytu na poziomie 110,1. Wskaźnik bieżącej sytuacji konsumentów, który mierzy ocenę obecnych warunków biznesowych i rynku pracy przez konsumentów, wzrósł do 160,0 wobec 155,3 w poprzednim miesiącu. Wskaźnik oczekiwań konsumentów, który mierzy krótkoterminowe przewidywania konsumentów dotyczące dochodów, perspektyw biznesowych i sytuacji na rynku pracy, poprawił się z 80,0 odnotowanych w czerwcu do 88,3. Co istotne, wskaźnik oczekiwań konsumentów znacznie przekroczył próg 80, historycznie uznawany za poziom wskazujący na zbliżającą się recesję w ciągu kolejnego roku. Pomimo rosnących stóp procentowych nastroje konsumentów pozostają optymistyczne, potencjalnie napędzane przez zmniejszoną inflację i solidny rynek pracy. Znacząca różnica między wskaźnikiem bieżącej sytuacji a wskaźnikiem oczekiwań może jednak podkreślać niepewność konsumentów co do przyszłości.
Źródło: www.conference-board.org/
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy charakter dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Środa, 30.08, 12:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (II kw. 2023 r.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub – jak w tym przypadku – w strefy euro) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
Według wstępnych szacunków w II kw. 2023 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych rosła o 2,4% w ujęciu rocznym. Ta stopa wzrostu przewyższyła 2% wzrost odnotowany w poprzednim kwartale oraz rynkowe prognozy zakładające odczyt 1,8%. Inwestycje w środki trwałe inne niż mieszkaniowe znacznie przyspieszyły, rosnąc o 7,7% w porównaniu z 0,6% w poprzednim kwartale. Wzrost ten wynikał głównie z odbicia inwestycji na sprzęt, które wzrosły o 10,8% po spadku o 8,9% w poprzednim kwartale, oraz inwestycji w produkty oparte na własności intelektualnej, które wzrosły o 3,9% po spadku o 3,1% w poprzednim kwartale.
Z kolei wydatki konsumenckie wyraźnie spowolniły, rosnąc o ledwie 1,6% w porównaniu z wysokim wzrostem o 4,2% odnotowanym w poprzednim kwartale. Mimo to wydatki konsumpcyjne nadal przewyższały prognozy rynkowe, ponieważ presja inflacyjna zmniejszyła się, a rynek pracy utrzymał swoją kondycję. Podczas gdy konsumpcja towarów odnotowała wyraźne spowolnienie, rosnąc o 0,7% w porównaniu z poprzednimi 6%, wydatki na usługi pozostały odporne, rosnąc o 2,1% w porównaniu z poprzednimi 3,2%.
Tymczasem wydatki publiczne wzrosły w niższym tempie 2,6% w porównaniu z wcześniejszymi 5%. Z drugiej strony handel netto miał negatywny wpływ na wzrost, odejmując 0,12 punktu procentowego. Wynikało to ze spadku eksportu o 10,8% i mniejszego spadku importu o 7,8%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: USD
Czwartek, 31.08, 9:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wstępne dane za sierpień)
Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.
Stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro w lipcu 2023 r. wyniosła 5,3%. Oznaczało to najniższy poziom od stycznia 2022 r., przypisywany przede wszystkim dalszej redukcji cen energii, które spadły o -6,1% w porównaniu z poprzednim -5,6%. Ponadto odnotowano spowolnienie wzrostu kosztów alkoholu i tytoniu, które zmieniły się o 10,8% w porównaniu do poprzednich 11,6%, a także nieenergetycznych towarów przemysłowych, w przypadku których korekta wyniosła z 5,5% do 5%.
Z kolei stopa inflacji dla usług przyspieszyła do 5,6%, z poprzednich 5,4%. Inflacja bazowa, która pomija ceny energii, żywności, alkoholu i tytoniu, pozostała na niezmienionym poziomie 5,5%. Warto zauważyć, że wskaźnik inflacji bazowej po raz pierwszy od 2021 r. przewyższył wskaźnik inflacji zasadniczej.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, inflacja będzie wyższa, co może sprzyjać spadkowi EUR. Jest to jednak również bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.
Wpływ: EUR, STOXX
Piątek 1.09, 12:30 GMT, stopa bezrobocia w USA (sierpień)
Stopa bezrobocia to odsetek osób bez pracy, które aktywnie poszukiwały zatrudnienia w poprzednim miesiącu w stosunku do całkowitej liczby osób w wieku produkcyjnym lub na rynku pracy. Wysoka stopa bezrobocia oznacza, że duża liczba osób pozostaje bez pracy pomimo aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Niska stopa bezrobocia wskazuje na stabilny rynek pracy i większą dostępność miejsc pracy.
Stopy bezrobocia są ważne dla analizy ekonomicznej i mogą wpływać na aspekty społeczne i gospodarcze. Wysoka stopa bezrobocia wiąże się z niższymi dochodami i wzrostem ubóstwa, podczas gdy niska stopa bezrobocia sprzyja wzrostowi płac i dobrobytu społecznego. Rządy i decydenci monitorują stopę bezrobocia, aby ocenić skuteczność polityki zatrudnienia i podejmować działania w celu tworzenia miejsc pracy i wspierania bezrobotnych. Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia jest jednym z wielu narzędzi służących do oceny rynku pracy. Ważna jest również analiza innych wskaźników, takich jak współczynnik aktywności zawodowej czy wysokość wynagrodzeń.
W lipcu 2023 r. stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych nieznacznie spadła, osiągając 3,5%, w porównaniu z 3,6% w czerwcu, i przewyższając prognozy rynkowe na poziomie 3,6%. Liczba osób sklasyfikowanych jako bezrobotne zmniejszyła się o 116 tysięcy, osiągając łącznie 5,841 miliona, podczas gdy liczba osób zatrudnionych wzrosła o 268 tysięcy, osiągając 161,262 miliona. Stopa bezrobocia U-6, szersza miara obejmująca osoby, które pragną zatrudnienia, ale zaprzestały aktywnego poszukiwania pracy, a także osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin z powodu braku możliwości pracy na pełny etat, spadła z 6,9% w czerwcu do 6,7% w lipcu. Pomimo tych zmian w danych dotyczących bezrobocia wskaźnik aktywności zawodowej pozostał w lipcu stabilny, na poziomie 62,6%. Wskaźnik ten utrzymuje się na najwyższym poziomie już od marca 2020 r.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być byczy dla USD.
Wpływ: USD
Akcje, które warto obserwować
HP Inc (HPQ) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,8548. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 29 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Salesforce Inc (CRM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,9. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 30 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Lululemon Athletica (LULU) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,53. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 31 sierpnia, po zamknięciu rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.