Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.09.)

08.09.2023 09:52|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

W przyszłym tygodniu członkowie Rady EBC i 16 prezesów banków centralnych strefy euro spotkają się po sierpniowej przerwie, aby zdecydować, czy dalej podnosić stopy procentowe. Ponadto, podczas gdy większość spółek ogłosiła już swoje wyniki finansowe za kwartały kończące się w czerwcu i lipcu, możemy zobaczyć pierwsze raporty korporacyjne za kwartały kończące się w sierpniu, takie jak na przykład wyniki Oracle i Adobe.

Wtorek, 12.09. 09:00 GMT, Indeks nastrojów gospodarczych ZEW w strefie euro (wrzesień)

Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW jest wiodącym wskaźnikiem zapewniającym informacje na temat względnych perspektyw gospodarczych dla strefy euro na kolejne sześć miesięcy. Jest on tworzony na podstawie wywiadu z 350 inwestorami instytucjonalnymi i innymi ekspertami z banków i innych sektorów na temat ich oczekiwań dotyczących stóp procentowych, stóp inflacji, kursów walutowych, rynków akcji i innych miar, takich jak rozwój cyklu koniunkturalnego kluczowych gospodarek światowych, w celu opracowania nastrojów dla gospodarki strefy euro na następne sześć miesięcy.

Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW jest obliczany poprzez porównanie liczby ekspertów o pozytywnych i negatywnych nastrojach. Wskaźnik powyżej 0 oznacza optymizm, podczas gdy wynik poniżej 0 oznacza pesymizm. Jeśli na przykład 30% ekspertów ma pozytywne nastroje, 20% neutralne, a 50% negatywne, wskaźnik ZEW wyniesie minus 20%.

W zeszłym miesiącu wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW dla strefy euro wykazał znaczną poprawę, osiągając wartość -5,5, co przekroczyło oczekiwaną wartość -12. Był to najwyższy poziom zaobserwowany w ciągu ostatnich czterech miesięcy, wskazujący na pozytywną zmianę w porównaniu z odczytem z poprzedniego miesiąca wynoszącym -12,2. Wśród analityków ankietowanych w tym okresie 57,5% przewidywało, że aktywność gospodarcza pozostanie stabilna, podczas gdy 18,5% wyraziło obawy o potencjalne pogorszenie, a 24% było optymistycznie nastawionych do poprawy warunków gospodarczych.

Dodatkowo, w tym samym okresie wskaźnik oceniający bieżącą sytuację gospodarczą wzrósł o 2,4 punktu, osiągając wartość -42. Jednocześnie, oczekiwania dotyczące inflacji również odnotowały wzrost o 2,4 punktu, osiągając poziom -76,7.

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy niż oczekiwano odczyt może mieć byczy (pozytywny) wpływ na EUR, podczas gdy niższy niż oczekiwano odczyt może być niedźwiedzi (negatywny) dla EUR.

Wpływ: EUR

Środa, 13.09. 12:30 GMT, Indeks cen konsumpcyjnych w USA (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)

Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów, takie jak żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.


W lipcu roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych przyspieszyła do 3,2%, w porównaniu z 3% odnotowanymi w czerwcu. Wynik ten był jednak nieco niższy od oczekiwanych 3,3%, co oznacza przerwę w 12 kolejnych miesiącach spadków stóp inflacji. To odwrócenie można przypisać efektom bazowym, ponieważ rok wcześniej inflacja zaczęła spadać ze szczytowego poziomu 9,1%.


W lipcu 2023 r. koszty energii spadły o 12,5%, choć spadek ten był mniej wyraźny w porównaniu ze spadkiem o 16,7% odnotowanym w czerwcu. Umiarkowany spadek kosztów energii był zauważalny w kategoriach takich jak olej opałowy (-26,5% kontra -36,6%), benzyna (-19,9% kontra -26,5%) i usługi związane z gazem użytkowym (-13,7% kontra -18,6%). Z drugiej strony, niektóre wydatki odnotowały wzrost, takie jak koszty odzieży (3,2% kontra 3,1%) i usług transportowych (9% kontra 8,2%). Natomiast ceny energii elektrycznej odnotowały skromniejszy wzrost o 3%, w porównaniu ze wzrostem o 5,4% odnotowanym w czerwcu. Inflacja spadła również w przypadku żywności (4,9% kontra 5,7%), zakwaterowania (7,7% kontra 7,8%) i nowych pojazdów (3,5% kontra 4,1%). Ponadto koszty usług medycznych spadły o 1,5% (wobec -0,8%), a ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych spadły o 5,6% (wobec spadku o 5,2%).

Tymczasem inflacja bazowa, która nie obejmuje żywności i energii, spadła nieznacznie do 4,7% w lipcu z 4,8% odnotowanych w czerwcu, spadając poniżej oczekiwanych 4,8%.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań, to z jednej strony inflacja będzie wyższa, co może sprzyjać spadkowi USD. Jednocześnie będzie to również bodziec dla Fed do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost USD. Z drugiej strony, jeśli odczyt będzie niższy niż oczekiwano, może to dać Fed argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: USD, S&P500 i inne indeksy

Czwartek, 14.09. 12:15 GMT, Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Członkowie zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i 16 prezesów banków centralnych strefy euro podejmują decyzje o podniesieniu, obniżeniu lub pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Decyzje te wpływają na wartość waluty, a polityka stóp procentowych jest jednym z kluczowych instrumentów regulujących inflację. Inwestorzy uważnie śledzą decyzje banków centralnych i zmiany poziomu stóp procentowych, ponieważ informacje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich strategii handlowych. Wartość waluty ma tendencję do wzrostu, gdy stopy procentowe są wysokie, ponieważ przyciągają inwestorów poszukujących wyższych zwrotów z depozytów. I odwrotnie, gdy stopy procentowe są niskie, wartość waluty zwykle spada, ponieważ inwestorzy szukają innych miejsc do zainwestowania swoich pieniędzy.

Zgodnie z ostatnim sprawozdaniem z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podczas lipcowej podwyżki stóp procentowych, decydenci pozostawili otwartą możliwość podniesienia stóp procentowych we wrześniu. Niektórzy członkowie EBC zdawali się jednak sugerować, że taki ruch może nie być już konieczny po udostępnieniu nowych prognoz gospodarczych.
W ciągu ponad roku EBC stopniowo podnosił stopy procentowe z -0,5% do 4,25%, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi inflacji. Niemniej jednak rośnie konsensus na rzecz wstrzymania tego cyklu zacieśniania, napędzany przekonaniem, że skumulowany wpływ tych podwyżek stóp może być wystarczający do stłumienia presji inflacyjnej.

Zgodnie z długoterminowymi prognozami, stopy procentowe powinny osiągnąć 4,25% do końca tego kwartału i obniżyć się do 3,75% w 2024 roku. W oparciu o te prognozy może być prawdopodobne, że EBC zagłosuje za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian na wrześniowym posiedzeniu, ponieważ prognoza ta została już spełniona.

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa niż oczekiwano stopa procentowa może być pozytywna dla EUR i negatywna dla rynku akcji, podczas gdy niższa niż oczekiwano stopa procentowa może być negatywna dla EUR i pozytywna dla rynku akcji.

Wpływ: EUR, DAX, indeksy STOXX Europe

Akcje, które warto obserwować

Dollarama (DOL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w lipcu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,7705. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 13 września, przed otwarciem rynku.

Oracle (ORCL) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,15. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 14 września.

Adobe (ADBE) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,97. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 14 września, po zamknięciu rynku.


Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

1 wrz 2023 10:32

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.09.)

25 sie 2023 11:00

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (28.08 – 1.09.)

18 sie 2023 9:38

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (21-25.08.)

11 sie 2023 13:02

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (14-18.08.)

4 sie 2023 9:01

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (7-11.08.)

28 lip 2023 10:23

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (31.07 – 4.08.2023)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.