Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (25-29.09.2023)

22.09.2023 09:59|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

W przyszłym tygodniu Conference Board opublikuje wrześniowe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów w USA. W ubiegłym miesiącu indeks oczekiwań ledwo przekroczył 80 punktów, co zasadniczo wskazuje na możliwą recesję w przyszłym roku. Interesujące będzie sprawdzenie, czy wrześniowe dane spadną poniżej poziomu 80 punktów, czy też nastroje z sierpnia ulegną zmianie. Ponadto Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaktualizują swoje szacunki wzrostu PKB na drugi kwartał 2023 r. 

Wtorek, 26.09, 14:00 GMT, wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów CB (wrzesień)

Indeks zaufania konsumentów (CCI) Conference Board mierzy zaufanie konsumentów do gospodarki. Jest to wskaźnik, który może przewidzieć wydatki konsumentów, będące kluczowym czynnikiem ogólnej aktywności gospodarczej. Wyższe wartości wskazują na większy optymizm konsumentów. Wskaźnik CCI jest mierzony na podstawie poziomu zaufania z 1985 r., który został ustalony na poziomie 100 pkt. Indeks powyżej 100 pkt wskazuje na wyższy poziom zaufania niż w 1985 r. Wartość poniżej 100 pkt wskazuje na niższy poziom zaufania niż w 1985 r.

W sierpniu odnotowano znaczny spadek indeksu zaufania konsumentów CB, który spadł z 114,0 w lipcu do 106,1 (w porównaniu z prognozowanym wynikiem na poziomie 116). Wskaźnik bieżącej sytuacji konsumentów, odzwierciedlający ich postrzeganie obecnych warunków biznesowych i rynku pracy, również spadł ze 153,0 do 144,8 w tym samym okresie. Jednak wskaźnik oczekiwań, który mierzy krótkoterminowe perspektywy konsumentów dotyczące dochodów, biznesu i warunków na rynku pracy, spadł w sierpniu do 80,2, odwracając znaczny wzrost zaobserwowany w lipcu, kiedy osiągnął on wartość 88,0. Warto zauważyć, że oczekiwania ledwo przekroczyły poziom 80, historycznie kojarzony z sygnalizacją recesji w ciągu następnego roku.

Source: www.conference-board.org/

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: USD

Czwartek, 28.09, 12:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) USA w ujęciu kwartalnym (aktualizacja za II kw.)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub w strefie walutowej) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.

Według najnowszych szacunków gospodarka Stanów Zjednoczonych w II kw. br. rozwijała się w ujęciu rocznym w tempie 2,1%, czyli nieco niższym niż początkowe szacunki na poziomie 2,4%. Taka stopa wzrostu oznaczała niewielką poprawę w porównaniu z ekspansją 2,0% zaobserwowaną w I kw. br. Skorygowano w dół zarówno prywatne inwestycje w zapasy, jak i inwestycje w środki trwałe w sektorze niemieszkaniowym. Z drugiej strony nastąpiła dodatnia korekta wydatków rządowych i samorządowych.

Wydatki konsumpcyjne znacznie spowolniły, osiągając stopę wzrostu na poziomie 1,7% w drugim kwartale w porównaniu do bardziej dynamicznego wzrostu na poziomie 4,2% w pierwszym kwartale. Konsumpcja rządowa również wykazywała podobny trend, zmniejszając tempo wzrostu do 3,3% z poziomu 5,0% odnotowanego w poprzednim kwartale. Warto zauważyć, że inwestycje w środki trwałe w sektorze niemieszkaniowym odnotowały największy wzrost od prawie roku, rosnąc o 6,1% w przeciwieństwie do skromnego wzrostu o 0,6% w poprzednim kwartale.

Na rynku eksportowym odnotowano znaczny spadek, największy od czasu wybuchu epidemii COVID-19 w 2020 r. W II kw. br. eksport spadł o 10,6%, co wyraźnie kontrastuje ze wzrostem o 7,8% odnotowanym w I kw. Ponadto inwestycje mieszkaniowe kontynuowały trend spadkowy, zmniejszając się o 3,6%, co przedłużyło załamanie, które trwa od dziewięciu kolejnych kwartałów. Warto również zauważyć, że prywatne inwestycje w zapasy miały negatywny wpływ na PKB w tym okresie.

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy charakter dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: USD

Piątek 29.09, 6:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (aktualizacja za II kw.)

Najnowsze szacunki w Wielkiej Brytanii wskazują tymczasem w II kw. br. na niewielką ekspansję PKB kwartał do kwartału na poziomie 0,2%, przewyższając wcześniejsze oczekiwania płaskiego odczytu i następując po wzroście o 0,1% w pierwszym kwartale. Sektor usług odnotował wzrost o 0,1%, napędzany przez takie branże jak produkcja filmów, produkcja wideo, produkcja programów telewizyjnych, programowanie komputerowe oraz usługi gastronomiczne. Wzrost ten został przypisany korzystnym warunkom pogodowym i większej liczbie imprez plenerowych. Ponadto sektor produkcyjny odnotował znaczny wzrost o 0,7%, przy czym produkcja wzrosła o 1,6%, głównie dzięki produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep. Budownictwo również odnotowało wzrost o 0,3%, podczas gdy sektor wydobywczy skurczył się o 4,3%, głównie z powodu spadku wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Po stronie wydatków konsumpcja gospodarstw domowych wykazała silny wzrost, rosnąc o 0,7%. Wzrost ten był szczególnie wyraźny w sektorach takich jak transport, rekreacja, kultura, gastronomia, hotele i gaz. Konsumpcja rządowa odnotowała znaczny wzrost o 3,1%. Z kolei nie odnotowano wzrostu nakładów brutto na środki trwałe, ponieważ wzrost inwestycji biznesowych o 3,4% został zrównoważony przez spadek inwestycji rządowych o 6,7%. Eksport również spadł o 2,5%, podczas gdy import wzrósł o 1%.

Źródło: Tradingeconomics.com

Odczyt wyższy od oczekiwań może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy odczyt niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Piątek 29.09, 9:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (wstępne dane za wrzesień)

Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów: żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.

W sierpniu 2023 r. roczna stopa inflacji w strefie euro została skorygowana w dół, do 5,2%, w porównaniu z początkowymi szacunkami na poziomie 5,3%. Oznacza to najniższy poziom odnotowany od stycznia 2022 r. Dla porównania, rok wcześniej inflacja była znacznie wyższa i wyniosła 9,1%. Pozostaje ona jednak ponad dwukrotnie wyższa od celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ustalonego na poziomie 2%.

W sierpniu najbardziej znaczącymi czynnikami przyczyniającymi się do presji cenowej były koszty usług, które wzrosły o 5,5% (niewielki spadek z 5,6% w lipcu), a następnie żywność, alkohol i tytoń, które wzrosły o 9,7% (spadek z 10,8%). W segmencie nieenergetycznych towarów przemysłowych również odnotowano wzrost inflacji na poziomie 4,7%, co oznacza spadek z 5% w poprzednim miesiącu. Chociaż ceny energii nadal spadały, tempo spadku zwolniło do 3,3% z 6,1% w poprzednim miesiącu.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,5%, nieco poniżej początkowo szacowanych 0,6%. Warto zauważyć, że EBC niedawno podniósł swoje prognozy inflacji na 2023 r. (do 5,6%) i 2024 r. (do 3,2%). Ta korekta w górę wynika głównie z wyraźniejszego wzrostu cen energii. W 2025 r. bank centralny oczekuje, że inflacja wyniesie średnio ok. 2,1%.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt inflacji w strefie euro będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi EUR. Jednocześnie może to stanowić bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać EBC argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: EUR, STOXX, DAX i inne indeksy

Akcje, które warto obserwować

Costco (COST) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: 4,79. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 5 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 26 września, po zamknięciu rynku.  

Micron (MU) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: -1,18. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 27 września, po zamknięciu rynku. 

Accenture (ACN) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,66. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 28 września, przed otwarciem rynku. 

Nike (NKE) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w sierpniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,7489. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 28 września, po zamknięciu rynku.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

15 wrz 2023 12:37

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.09.)

8 wrz 2023 9:52

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.09.)

1 wrz 2023 10:32

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.09.)

25 sie 2023 11:00

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (28.08 – 1.09.)

18 sie 2023 9:38

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (21-25.08.)

11 sie 2023 13:02

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (14-18.08.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.