Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (9-13.10.2023)

06.10.2023 10:13|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Już w przyszłym tygodniu oficjalnie rozpocznie się sezon publikacji wyników spółek za trzeci kwartał, z PepsiCo, Fastenal i listą instytucji finansowych na czele. Oprócz wyników spółek, inwestorzy będą mogli również zwrócić uwagę na odczyty poziomu inflacji w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, a także na najnowsze dane dotyczące zmiany PKB Wielkiej Brytanii w ujęciu miesiąc do miesiąca. 

Środa, 11.10, 6:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Niemczech (wrzesień)

Indeks CPI mierzy zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obejmuje on różne rodzaje produktów: żywność, paliwo, usługi transportowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i wiele innych. Celem indeksu CPI jest pomiar wzrostu lub spadku kosztów utrzymania konsumentów. Wraz ze wzrostem indeksu CPI rosną koszty zakupu ponoszone przez konsumentów, co wpływa na siłę nabywczą ich pieniędzy. Indeks CPI służy do monitorowania inflacji lub ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Pozwala on ocenić, czy ceny rosną zbyt szybko, czy zbyt wolno i określić, jakie środki polityki gospodarczej należy podjąć, aby zrównoważyć niekorzystne skutki inflacji.

We wrześniu 2023 r. inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) w Niemczech w ujęciu rok do roku spadła z 6,1 do 4,5%, nieco poniżej wstępnych szacunków rynkowych na poziomie 4,6%. Warto zauważyć, że jest to najniższa stopa inflacji obserwowana od początku napaści Rosji na Ukrainę, czyli od lutego 2022 r. Do takiego odczytu mogło się przyczynić spowolnienie wzrostu cen usług i towarów.

Usługi podrożały we wrześniu o 4,0%, podczas gdy w sierpniu o 5,1%. Spowolnienie to było w dużej mierze spowodowane efektem bazowym wynikającym ze zniesienia we wrześniu 2022 r. miesięcznego biletu na transport publiczny w promocyjnej cenie 9 euro. 

Inflacja cen towarów spowolniła z 7,1 do 5,0%. W tym segmencie tempo podwyżek cen żywności spadło z 9,0 do 7,5%, a energii z 8,3 do 1,0%. Duży wpływ dane dotyczące kosztów energii miał “efekt bazy”, czyli porównanie względem września 2022 r., kiedy zakończyła się obniżka cen paliw.

Z kolei wskaźnik inflacji bazowej, który nie uwzględnia zmiennych elementów, takich jak żywność i energia, osiągnął najniższy od roku poziom 4,6%. Wstępne szacunki dotyczące wskaźnika CPI miesiąc do miesiąca wyniosły 0,3%, utrzymując to samo tempo od czerwca. 

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt inflacji w strefie euro będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi EUR. Jednocześnie może to stanowić bodziec dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost EUR. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać EBC argument do zakończenia polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: EUR, DAX i inne indeksy

Czwartek, 12.10, 6:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) w Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym (sierpień)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju (lub w strefie walutowej) przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.

W lipcu 2023 r. brytyjska gospodarka odnotowała największy od roku spadek o 0,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Było to odwrócenie odnotowanego w czerwcu trendu wzrostowego (o 0,5% ). Dane okazały się też niższe od oczekiwań rynkowych zakładających spadek o 0,2%.

Głównym motorem tego spadku był sektor usług, który skurczył się o 0,5%, w przeciwieństwie do wzrostu o 0,2% odnotowanego w czerwcu. Wśród usług największy negatywny wpływ miał sektor ochrony zdrowia, który odnotował gwałtowny spadek o 3,4%. Pogorszenie to przypisano strajkom w służbie zdrowia, w wyniku których odwołano wizyty i zabiegi medyczne. Ponadto odnotowano znaczny spadek o 3,4% w dziedzinie programowania komputerowego, doradztwa i powiązanych działań. Usługi dla konsumentów nie wykazały wzrostu, w przeciwieństwie do 0,5% wzrostu obserwowanego wcześniej, przy czym sektor handlu detalicznego wniósł największy negatywny wkład w odczyt, spadając o 1,2%.

Sektor produkcyjny również odnotował spadek o 0,7% (w porównaniu ze wzrostem o 1,8% w poprzednim miesiącu), przy czym produkcja skurczyła się o 0,8%. W sektorze wytwórczym produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych odnotowała wyraźny spadek o 5,5%. Sektor budowlany skurczył się o 0,5%, co oznacza spadek w porównaniu z odnotowanym wcześniej wzrostem o 1,6%.

Biorąc pod uwagę trzy miesiące poprzedzające lipiec, PKB wzrósł o 0,2%.

Źródło: Tradingeconomics.com

Odczyt wyższy od oczekiwań może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy odczyt niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Czwartek, 12.10, 12:30 GMT, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych w ujęciu rocznym (wrzesień)

Podczas gdy stopa inflacji w Niemczech stale spadała, wskaźnik CPI w Stanach Zjednoczonych kontynuował wzrost drugi miesiąc z rzędu, osiągając 3,7%, w porównaniu z 3,2% odnotowanymi w lipcu. Przekroczyło to prognozy rynkowe, które przewidywały wskaźnik na poziomie 3,6%. Tendencję wzrostową inflacji można przypisać kilku czynnikom, w tym niedawnemu wzrostowi cen ropy naftowej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy oraz wpływowi efektów bazowych z poprzedniego roku, które łącznie spowodowały wzrost inflacji.

W lipcu 2023 r. koszty energii odnotowały mniej wyraźny spadek o 3,6%, czyli o wiele mniej niż o 12,5% odnotowane w lipcu. Spadek kosztów energii był bardziej stopniowy w przypadku oleju opałowego, który obniżył się o 14,8% (w lipcu odnotowano spadek o 26,5%), oraz benzyny, która spadła o 3,3% (w lipcu o 19,9%). Co więcej, koszty usług transportowych rosły w szybszym tempie, zwiększając się o 10,3% w porównaniu z poprzednim poziomem wynoszącym 9%.

Z drugiej strony stopy inflacji spadły w różnych sektorach, w tym w cenach energii elektrycznej (2,1% vs 3%), żywności (4,3% vs 4,9%), schronienia (7,3% vs 7,7%), nowych pojazdów (2,9% vs 3,5%) i odzieży (3,1% vs 3,2%). Ponadto odnotowano bardziej znaczące spadki kosztów usług gazowych (16,5% vs 13,7%), usług medycznych (2,1% vs 1,5%) oraz używanych samochodów osobowych i ciężarowych (6,6% vs 5,6%).

Jednak wskaźnik inflacji bazowej, który nie obejmuje cen żywności i energii, wykazał spowolnienie piąty miesiąc z rzędu, osiągając 4,3%, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Źródło: Tradingeconomics.com

Jeśli odczyt inflacji będzie wyższy od oczekiwań, może sprzyjać spadkowi USD. Może to jednocześnie stanowić bodziec dla Fed do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza, powodując wzrost USD. Jeśli odczyt będzie niższy od oczekiwań, może to dać Fed argument do zaprzestania polityki podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ: USD, S&P 500 i inne indeksy

Akcje, które warto obserwować

PepsiCo (PEP) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 2,15. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 10 października, przed otwarciem rynku. 

BlackRock (BLK) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 8,79. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 11 października. 

Fastenal (FAST) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,5047. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 12 października przed otwarciem rynku. 

JPMorgan (JPM) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,86. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 13 października przed otwarciem rynku.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

29 wrz 2023 11:49

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (2-6.10.2023)

22 wrz 2023 9:59

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (25-29.09.2023)

15 wrz 2023 12:37

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.09.)

8 wrz 2023 9:52

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.09.)

1 wrz 2023 10:32

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.09.)

25 sie 2023 11:00

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (28.08 – 1.09.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.