Znaczna część największych spółek już ogłosiła wyniki za III kwartał bieżącego roku, ale w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się raportów dotyczących wyników firm takich jak Berkshire Hathaway, Walt Disney czy AstraZeneca. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, w Niemczech zostaną opublikowane odczyty dotyczące poziomu inflacji za październik, a Narodowy Bank Polski przeprowadzi głosowanie w sprawie kontynuacji cięć stóp procentowych. Nie zapominajmy również o Wielkiej Brytanii, gdzie ukażą się dane dotyczące oczekiwanego wzrostu PKB w trzecim kwartale tego roku.
Spis treści:
- Indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (październik)
- Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
- Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (III kw.)
- Akcje, które warto obserwować
Środa, 8.11, 7:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (październik)
Wskaźnik CPI monitoruje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. CPI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga nam zrozumieć trendy w zakupach konsumentów i wpływ inflacji na ich siłę nabywczą. Jest obliczany na podstawie koszyka reprezentującego typowe wydatki konsumentów, obejmujący różne kategorie, takie jak żywność, mieszkanie, transport itp. Regularne pomiary wskaźnika CPI pozwalają nam śledzić, jak ceny tych produktów i usług zmieniają się w czasie. Dodatni wskaźnik CPI wskazuje na ogólny wzrost cen towarów i usług. Z drugiej strony, ujemny wskaźnik CPI oznacza, że ceny są niższe niż rok wcześniej. To istotne narzędzie dla ekonomistów i decydentów, pomagające im zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę i podejmować odpowiednie działania. Dla konsumentów to informacja o tym, jak ich pieniądze tracą na wartości w kontekście rosnących lub spadających cen, co pozwala dostosować wydatki, planować oszczędności i podejmować decyzje finansowe.
Według wstępnych szacunków inflacja konsumencka w Niemczech spadła gwałtownie w październiku do poziomu 3,8% rok do roku. Był to znaczny jej spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wyniosła 4,5% i kształtowała się nieco powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 4%. Poziom inflacji był najniższy od sierpnia 2021 r.
Spadek inflacji był spowodowany kilkoma czynnikami, m.in. spowolnieniem dynamiki wzrostu cen żywności. Osiągnęła ona najniższy poziom od lutego 2022 r., wynosząc 6,1% w porównaniu do poziomu 7,5% we wrześniu. Ponadto ceny energii spadły o 3,2%, podczas gdy miesiąc temu odnotowano ich wzrost o 1%. Z kolei inflacja w usługach pozostała względnie stabilna i wyniosła w październiku 3,9%, co stanowiło jedynie niewielką zmianę w porównaniu ze wskaźnikiem z poprzedniego miesiąca wynoszącym 4,0%.
Co więcej, inflacja bazowa, która wykluczająca najbardziej zmienne elementy (takie jak żywność i energia), również wykazała trend spadkowy. W październiku obniżyła się do poziomu 4,3%, w porównaniu z 4,6% we wrześniu, co oznacza najniższy odczyt od sierpnia 2022 r. Patrząc z perspektywy miesiąc do miesiąca, ceny pozostały niezmienione w październiku, w przeciwieństwie do wzrostu o 0,3% odnotowanego we wrześniu. Wynik ten był nieco niższy od oczekiwanego przez rynek na poziomie 0,2%.
Źródło: Tradingeconomics.com
Jeśli odczyt inflacji będzie wyższy od oczekiwań, oznaczać to będzie wyższą inflację, sprzyjającą spadkowi kursu euro. Może to jednak stanowić zachętę dla EBC do podniesienia stóp procentowych i zmniejszenia podaży pieniądza. Z tego punktu widzenia może to sugerować wzrost wartości euro. Odczyt niższy od oczekiwań może dać EBC argument do obniżenia stóp procentowych i zwiększenia podaży pieniądza.
Wpływ: EUR
Środa 8.11, decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej NBP głosują nad tym, czy podnieść, obniżyć lub pozostawić stopy procentowe bez zmian. Decyzje te wpływają na wartość waluty, a polityka stóp procentowych jest jednym z kluczowych instrumentów regulacji inflacji. Inwestorzy uważnie śledzą decyzje banków centralnych i zmiany poziomu stóp procentowych, ponieważ informacje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich strategii handlowych. Wartość waluty ma tendencję do wzrostu, gdy stopy procentowe są wysokie, ponieważ przyciągają inwestorów poszukujących wyższych zwrotów z depozytów. I odwrotnie, gdy stopy procentowe są niskie, wartość waluty ma tendencję do spadku, ponieważ inwestorzy szukają innych miejsc do zainwestowania swoich pieniędzy.
W październiku Narodowy Bank Polski obniżył referencyjną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,75%. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku i nastąpiła po zaskakującej i znaczącej obniżce o 75 punktów bazowych we wrześniu. Stopa lombardowa i depozytowa również zostały skorygowane i obecnie wynoszą odpowiednio 6,25% i 5,25%.
Korekta polityki pieniężnej była spowodowana osłabionym otoczeniem gospodarczym Polski, charakteryzującym się stłumionym popytem i zmniejszoną presją cenową. We wrześniu stopa inflacji w Polsce wyraźnie spadła do 8,2%, po raz pierwszy od lutego 2022 r. osiągając poziom jednocyfrowy.
NBP podkreśla swoje zaangażowanie w ścisłe monitorowanie rozwoju sytuacji na świecie i jest przygotowany do interwencji na rynku walutowym w celu ograniczenia nadmiernej zmienności, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto wskazał na zamiar wprowadzenia dalszych obniżek stóp procentowych przed końcem roku. Obecna prognoza sugeruje jednak utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie podczas nadchodzącego posiedzenia.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być pozytywna dla złotego i negatywna dla rynku akcji, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może być negatywna dla złotego i pozytywna dla rynku akcji.
Wpływ: PLN
Piątek 10.11, 7:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (III kw.)
Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza.
Wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym został oficjalnie potwierdzony na poziomie 0,2% w II kw. 2023 r. Nastąpiło to po nieznacznie zrewidowanym w górę wzroście o 0,3% w poprzednim trzymiesięcznym okresie. Wzrost był wspierany przez różne czynniki, w tym wzrost konsumpcji gospodarstw domowych o 0,5%, choć nieco niższy niż wzrost o 0,7% odnotowany w I kw. Konsumpcja ta była napędzana przez wydatki na takie kategorie jak: mieszkanie, woda, elektryczność, gaz, transport oraz rekreacja i kultura.
Inwestycje w środki trwałe wzrosły o 0,8%, choć był on znacznie niższy od obserwowanego wcześniej wzrostu o 2,5%. Rozwój ten był napędzany przez znaczny wzrost inwestycji biznesowych o 4,1%. Wydatki na konsumpcję publiczną również zwiększyły się o 2,5%, w przeciwieństwie do wcześniejszego spadku o 1,2%. Zwiększona dynamika wynikała głównie z wyższych wydatków na administrację publiczną i obronę narodową, a także – w mniejszym stopniu – na opiekę zdrowotną. Z drugiej strony, handel netto miał negatywny wpływ na PKB Wielkiej Brytanii. Było to spowodowane spadkiem eksportu o 0,9% i wzrostem importu o 2,2% w II kw. br.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla GBP.
Wpływ: EUR
Akcje, które warto obserwować
Berkshire Hathaway B (BRKb) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 4,34. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 7 z ostatnich 10 raportów. Termin: poniedziałek, 6 listopada.
Gilead (GILD) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,92. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 7 listopada, po zamknięciu rynku.
Walt Disney (DIS) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,7356. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 6 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 8 listopada, po zamknięciu rynku.
AstraZeneca (AZN) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się we wrześniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,71. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 9 listopada, przed otwarciem rynku.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.