Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.12.2023)

15.12.2023 14:25|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wygląda na to, że inwestorzy mogą w końcu zacząć swobodnie oddychać po najnowszych decyzjach dotyczących stóp procentowych w wykonaniu sześciu najważniejszych banków centralnych. Chociaż każdy z nich potwierdził oczekiwania analityków, to prawdziwym zaskoczeniem okazały się słowa prezesa Fed Jerome’a Powella o planowanej pierwszej obniżce stóp procentowych w przyszłym roku. To jedno ogłoszenie wywołało burzę zakupów obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych, co przełożyło się na spadek rentowności 10-letnich obligacji z 4,3% do 3,9%. To z kolei mocno nadszarpnęło siłę dolara amerykańskiego. W nadchodzącym tygodniu dane dotyczące PKB Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii mogą znaleźć się w centrum uwagi inwestorów, potencjalnie decydując o zwiększonej zmienności na rynkach. Dodatkowo poznamy też ostateczne odczyty inflacji ze strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

Spis treści:

  1. Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
  2. Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)
  3. Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)
  4. Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (III kw.)
  5. Akcje, które warto obserwować

Wtorek, 19.12, 10:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)

Wskaźnik CPI monitoruje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. CPI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga nam zrozumieć trendy w zakupach konsumentów i wpływ inflacji na ich siłę nabywczą. Jest obliczany na podstawie koszyka reprezentującego typowe wydatki konsumentów, obejmujący różne kategorie, takie jak żywność, mieszkanie, transport itp. Regularne pomiary wskaźnika CPI pozwalają nam śledzić, jak ceny tych produktów i usług zmieniają się w czasie. Dodatni wskaźnik CPI wskazuje na ogólny wzrost cen towarów i usług. 

Z drugiej strony, ujemny wskaźnik CPI oznacza, że ceny są niższe niż rok wcześniej. To istotne narzędzie dla ekonomistów i decydentów, pomagające im zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę i podejmować odpowiednie działania. Dla konsumentów to informacja o tym, jak ich pieniądze tracą na wartości w kontekście rosnących lub spadających cen, co pozwala dostosować wydatki, planować oszczędności i podejmować decyzje finansowe.

Według wstępnych szacunków w listopadzie 2023 r. stopa inflacji w strefie euro spadła do 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najniższy poziom od lipca 2021 r. i zaskakując oczekiwania analityków, którzy prognozowali poziom 2,7%. To oznacza, że Europejski Bank Centralny już niemal osiągnął swój cel inflacyjny na poziomie 2%. Jednocześnie wskaźnik bazowy, wyłączający zmienne ceny żywności i energii, spadł do 3,6%, co stanowi najniższy poziom od kwietnia 2022 r. i plasuje się poniżej prognoz na poziomie 3,9%.

Największy wpływ na spadek inflacji miało obniżenie kosztów energii o 11,5% rok do roku (w porównaniu do spadku o 11,2% w październiku). Ponadto inflacja zmniejszyła się również w obszarze żywności, alkoholu i tytoniu (spadek o 6,9%) oraz nieenergetycznych towarów przemysłowych (2,9%). W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne zmalały o 0,5% w listopadzie, co jest największym spadkiem miesięcznym od stycznia 2020 r. Obecnie konsensus analityków zakłada utrzymanie się inflacji na poziomie 2,4%.

wykres inflacja CPI strefa euro

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR

Środa, 20.12, 7:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (listopad)

W październiku 2023 roku wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadł do 4,6%, znacznie poniżej odnotowanego we wrześniu poziomu 6,7%. To rezultat niższy od prognoz rynkowych na poziomie 4,8% oraz najniższy od października 2021 r. Spadek ten częściowo wynika z ostatniej obniżki cen energii po decyzji o ograniczeniu opłat za media dla gospodarstw domowych. Wpłynęło na to między innymi obniżenie kosztów gazu i energii elektrycznej, które odnotowały największy spadek od stycznia 1989 r. Inflacja cen żywności spadła do 10,1% w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając najniższy poziom od czerwca 2022 r. Stopa inflacji bazowej, która wyłącza zmienne pozycje żywności i energii, obniżyła się do 5,7%, czyli najniższego poziomu od marca 2022 r. Obecny konsensus analityków sugeruje spodziewany spadek inflacji listopadowej do 4,4%.

wykres inflacja CPI Wielka Brytania

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Czwartek, 21.12, 13:30 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (III kw.)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.

Z szacunkowych danych dowiedzieliśmy się, że w III kw. 2023 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych odnotowała wzrost annualizowany na poziomie 5,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem, co przewyższyło prognozy wynoszące 5%. Często ten sposób mylony jest z rocznym wzrostem PKB, który wyniósł 3% w porównaniu do poprzedniego roku. 

Był to największy kwartalny wzrost od 2021 r. Postęp był rezultatem mniejszego spadku w dziedzinie sprzętu (-3,5% wobec -3,8% w pierwotnych szacunkach) oraz wzrostu inwestycji budowlanych o 6,9% (wobec 1,6%). Inwestycje mieszkaniowe wzrosły po raz pierwszy od prawie dwóch lat, i to znacznie szybciej niż pierwotnie przewidywano (6,2% wobec 3,9% w wstępnych szacunkach), a wydatki rządowe również wzrosły szybciej (5,5% w porównaniu do 4,6%). Wydatki konsumpcyjne zanotowały największy wzrost od IV kw. 2021 r. Eksport wzrósł o 6% (wobec 6,2%), a import wzrósł nieco wolniej (5,2% w porównaniu do 5,7%). Zgodnie z konsensusem analityków przewiduje się utrzymanie tego tempa na poziomie 5,2% w ostatecznym odczycie za III kw. br.

wykres PKB USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: USD

Piątek, 22.12, 7:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w ujęciu kwartalnym (III kw.)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.

Od pewnego czasu gospodarka Wielkiej Brytanii przeżywa wyraźne spowolnienie. Z szacunkowych danych wynika, że w III kw. br. odnotowała ona symboliczny wzrost o 0,6% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, co nieco przewyższyło prognozy na poziomie 0,5%. Kilka czynników wpłynęło na ten słaby stan gospodarki. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły szybciej (0,7% w porównaniu do 0,2% w drugim kwartale), podczas gdy zanotowano spowolnienie w wydatkach publicznych (0,1% wobec 1,3%) i inwestycjach biznesowych (2,8% wobec 9,2%). W tym samym okresie eksport skurczył się (-6,6% w porównaniu do wzrostu o 3,2%), podczas gdy import zanotował odbicie (0,1% w porównaniu do spadku o 2,5%). Obecnie prognozy analityków na ostateczny odczyt sugerują zatrzymanie wzrostu gospodarki na poziomie 0% rok do roku w III kw. br.

wykres PKB Wielka Brytania

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.

Wpływ: GBP

Akcje, które warto obserwować

Accenture (ACN) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 3,14. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 19 grudnia. 

Micron (MU) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: -1,01. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 8 z ostatnich 10 raportów. Termin: środa, 20 grudnia. 

Nike (NKE) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Prognozowany EPS: 0,834. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: piątek, 21 grudnia. 

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 gru 2023 13:44

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (11-15.12.2023)

1 gru 2023 15:53

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (4-8.12.2023)

24 lis 2023 10:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (27.11 – 1.12)

17 lis 2023 10:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (20-24.11.)

10 lis 2023 10:13

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.11.)

3 lis 2023 11:06

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (6-10.11)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.