Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (26-30.08.2024)

23.08.2024 13:56|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Główny amerykański indeks S&P 500 wrócił w okolice swoich historycznych szczytów. Z kolei japoński indeks Nikkei 225, który mocno ucierpiał podczas „czarnego poniedziałku,” zyskał od swojego dołka ponad 23 proc. w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Może to sugerować, że inwestorzy wrócili do trybu „Risk ON” i zaczęli ponownie kupować ryzykowne aktywa, w tym m.in. kryptowaluty. NBP zwiększył zakupy złota, stając się największym nabywcą na świecie w II kwartale br. Złoto zyskało od początku roku 21 proc., przewyższając wiele kluczowych aktywów. Wzrost cen kruszcu napędzają głównie zakupy banków centralnych, które zabezpieczają się przed możliwą recesją i niepewnością geopolityczną. W nadchodzącym tygodniu poznamy ostateczne dane dotyczące PKB za II kwartał w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Polsce, co pomoże ocenić ryzyko globalnej recesji. Tydzień zakończą dane o inflacji w strefie euro za sierpień. Mogą one wpłynąć na tempo obniżek stóp procentowych przez EBC.

Spis treści:

  1. Produkt krajowy brutto Niemiec (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)
  2. Produkt krajowy brutto Polski (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)
  3. Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)
  4. Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)

Wtorek, 27.08, 8:00 CET, produkt krajowy brutto Niemiec (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)

Ze wstępnych danych wynika, że niemiecka gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się o 0,1 proc. (kw/kw) w drugim kwartale 2024 r. Spadek ten wynika głównie z niższych inwestycji krajowych, na co wpływają wysokie stopy procentowe. W ujęciu rocznym gospodarka również zmalała o 0,1 proc., co oznacza piąty z rzędu kwartał bez wzrostu. Komisja Europejska prognozuje, że niemiecka gospodarka wzrośnie o 0,1 proc. w 2024 r., mimo że inwestycje i eksport pozostaną na niskim poziomie. 

Konsensus analityków przewiduje, że spadek PKB o 0,1 proc. w drugim kwartale zostanie potwierdzony.

wykres PKB Niemiec

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.

Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN

Czwartek, 29.08, 10:00 CET, produkt krajowy brutto Polski (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)

Wstępne dane pokazują, że w drugim kwartale 2024 r. niewyrównany sezonowo PKB wzrósł realnie o 3,2 proc. rok do roku, w porównaniu ze spadkiem o 0,6 proc. w analogicznym okresie 2023 r. Jest to czwarty z rzędu kwartał wzrostu PKB, co świadczy o tym, że polska gospodarka, mimo zauważalnego spowolnienia w Europie, nadal rozwija się dynamicznie. 

Konsensus analityków zakłada potwierdzenie wzrostu PKB Polski na poziomie 3,2 proc. rok do roku.

wykres PKB Polski

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla PLN, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na PLN.

Wpływ: EUR/PLN, USD/PLN

Czwartek, 29.08, 14:30 CET, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)

Gospodarka USA wzrosła o 2,8 proc. w II kwartale 2024 r., przewyższając prognozy i wynik z I kwartału (1,4 proc.). Wydatki konsumentów rosły, zwłaszcza na samochody i paliwa, choć wydatki na usługi nieco spowolniły. Inwestycje w biznesie wzrosły, ale inwestycje mieszkaniowe spadły. Rząd zwiększył wydatki, głównie na obronność. Jednak handel międzynarodowy hamował wzrost, ponieważ import rósł szybciej niż eksport.

Konsensus analityków zakłada utrzymanie się wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na poziomie 2,8 proc.

wykres PKB USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Piątek, 30.08, 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (sierpień)

Roczna inflacja w strefie euro wzrosła w lipcu 2024 r. do 2,6 proc. z 2,5 proc. w czerwcu, przewyższając oczekiwania rynkowe. Koszty energii wzrosły gwałtownie, a inflacja w przypadku towarów przemysłowych utrzymała się na stabilnym poziomie. Spadło natomiast tempo inflacji żywności, alkoholu i tytoniu. Wśród największych gospodarek strefy, inflacja była najwyższa we Francji (2,7 proc.) i Niemczech (2,6 proc.), a najniższa we Włoszech (1,6 proc.).

Konsensus analityków zakłada spadek inflacji CPI w strefie euro do poziomu 2,3 proc.

wykres inflacja UE

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.

Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 sie 2024 12:48

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (19-23.08.2024)

9 sie 2024 12:54

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (12-15.08.2024)

2 sie 2024 14:15

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (5-9.08.2024)

26 lip 2024 13:36

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (29.07 – 2.08.2024)

22 lip 2024 12:55

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.07.2024)

12 lip 2024 12:46

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15 – 19.07.)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.