Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15 – 19.07.)

12.07.2024 12:46|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Opublikowane w czwartek dane o inflacji w USA ucieszyły inwestorów, okazały się bowiem niższe od oczekiwań – 3,0 proc. wobec 3,1 proc., trzeci miesiąc z rzędu utrzymując trend spadkowy. Wzmocniło to amerykańskie indeksy giełdowe i poprowadziło do nowych rekordów, ponieważ wzrosła szansa na obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Wskaźnik CPI w Niemczech okazał się zgodny z oczekiwaniami na poziomie 2,2 proc., co stanowiło spadek o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W przyszłym tygodniu możemy śledzić dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii i strefy euro, które mogą mieć wpływ na zbliżającą się decyzję w sprawie stóp procentowych. 

Spis treści:

  1. Produkt Krajowy Brutto (PKB) Chin r/r (II kw.)
  2. Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) r/r (czerwiec)
  3. Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) r/r (czerwiec)
  4. Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro



Poniedziałek, 15.07. 04:00 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Chin w ujęciu rocznym (II kw.)

W I kw. 2024 r. chińska gospodarka wykazała silny wzrost, rozwijając się w tempie 5,3 proc. rok do roku, tym samym przewyższając prognozy na poziomie 5,0 proc. oraz odczyt z ub. kwartału na poziomie o 5,2 proc. Był to zarazem najbardziej znaczący roczny wzrost od II kwartału 2023 r. Ożywieniu gospodarczemu pomagały bieżące działania stymulacyjne ze strony Pekinu, a także wydatki związane z obchodami Księżycowego Nowego Roku. W tym okresie inwestycje trwałe również gwałtownie wzrosły o 4,5 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem od prawie roku, przekraczając oczekiwane na poziomie 4,3 proc. Chińska gospodarka mogła więc stworzyć solidne podstawy do osiągnięcia docelowego wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. w tym roku.

Obecna prognoza analityków dotycząca wzrostu PKB w Chinach w II kw. 2024 r. wynosi 5 proc. 

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy charakter dla CNY, podczas gdy niższy niż od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla CNY.

Wpływ: USD/CNY, EUR/CNY

 

Środa, 17.07., 8:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)

W maju 2024 r. Wielka Brytania była świadkiem spowolnienia rocznej stopy inflacji do 2 proc., najniższej od lipca 2021 r., spadając z 2,3 proc. w kwietniu, zgodnie z przewidywaniami. Spowodowało to powrót inflacji do celu 2 proc. wyznaczonego przez Bank Anglii. Przyczyniły się do tego spadki tempa podwyżek cen produktów spożywczych, takich jak pieczywo, zboża, warzywa i słodycze, np. cukier, dżemy, syropy, czekolady i wyroby cukiernicze. Ponadto obniżyła się dynamika cen posiłków i zakwaterowania (5,8 proc. z 6 proc.), a także zajęć rekreacyjnych i wydarzeń kulturalnych (3,9 proc. wobec 4,4 proc.). 

Inflacja cen usług również nieznacznie spadła – do 5,7 proc. z 5,9 proc., przekraczając oczekiwane 5,5 proc. Koszty transportu wzrosły (0,5 proc. z 0,1 proc.), głównie z powodu wyższych cen paliw silnikowych i usług transportowych, zrównoważonych przez niższe ceny używanych samochodów. Inflacja bazowa w tym samym okresie spadła do 3,5 proc., najniższego poziomu od października 2021 r., w porównaniu do 3,9 proc. z kwietnia br. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Analitycy przewidują, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostanie na niezmienionym poziomie 2 proc. w stosunku do odczytu z poprzedniego miesiąca. 

 

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP.

Wpływ: USD/GBP, EUR/GBP

 

Środa, 17.07., 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)

Według wstępnych szacunków roczna stopa inflacji w strefie euro w czerwcu br. spadła do 2,5 proc., po krótkim wzroście do 2,6 proc. w maju, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Ceny żywności, alkoholu i tytoniu rosły wolniej (2,5 proc. w porównaniu do 2,6 proc.), a także energii (0,2 proc. w porównaniu do 0,3 proc.). Dla porównania, inflacja pozostała stabilna dla nieenergetycznych towarów przemysłowych (0,7 proc.) i usług (4,1 proc.). Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrósł o 0,2 proc., odzwierciedlając wzrost zaobserwowany w maju. Tymczasem inflacja bazowa, która nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu, zaskakująco utrzymała się na stałym poziomie 2,9 proc. w ujęciu rocznym, wbrew oczekiwaniom spadku do 2,8 proc. W największych gospodarkach strefy euro inflacja spadła w Niemczech (2,5 proc. z 2,8 proc.), Francji (2,5 proc. z 2,6 proc.), Hiszpanii (3,5 proc. z 3,8 proc.) i Irlandii (1,5 proc. z 2 proc.), ale wzrosła we Włoszech (0,9 proc. z 0,8 proc.) i Holandii (3,4 proc. z 2,7 proc.).

Prognozy analityków pokrywają się ze wstępnymi szacunkami inflacji w strefie euro na poziomie 2,5 proc. w czerwcu. 

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR.

Wpływ: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/PLN

 

Czwartek, 18.07., 14:15 CET, decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Europejski Bank Centralny w czerwcu obniżył główną stopę procentową strefy euro o 25 punktów bazowych z 4,50 proc. do 4,25 proc., przerywając tym samym trwający 9 miesięcy okres niezmienionych stóp. Przedstawiciele EBC podkreślili jednak, że przy podejmowaniu kolejnych decyzji będą kierować się napływającymi danymi z państw strefy euro. Decydenci EBC wyrazili również obawy o to, czy gospodarka ożywi się zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ może to w dużej mierze zależeć od pobudzenia konsumpcji prywatnej. Zgodnie z treścią protokołu czerwcowego posiedzenia, dostępne dane nie zwiększyły przekonania członków EBC, że inflacja w strefie euro jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu 2 proc. do 2025 r.  

M.in. dlatego analitycy oczekują, że główna stopa procentowa strefy euro pozostanie w lipcu na niezmienionym poziomie. 

Żródło: Tradingeconomics.com

Decyzja o wyższej od oczekiwań stopie procentowej może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy decyzja o niższej od oczekiwań stopie procentowej może być niedźwiedzia dla EUR.

Wpływ: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/PLN

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

5 lip 2024 12:56

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.07.2024)

28 cze 2024 11:59

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (1-5.07.2024)

21 cze 2024 11:51

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (24-28.06.2024)

14 cze 2024 14:05

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (17-21.06.2024)

7 cze 2024 14:17

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (10-14.06.2024)

31 maj 2024 12:59

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (3-7.06.2024)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.