Chiny, nie chcąc pozostawać w tyle pod względem technologicznym, ogłosiły inwestycję w wysokości 47,5 miliarda dolarów (w porównaniu do 53 miliardów dolarów w amerykańskim programie CHIPS) w swój przemysł półprzewodników. Przedsięwzięcie ma finansować sześć największych państwowych banków. Nowa inwestycja w Przemysł Układów Scalonych ma na celu osiągnięcie międzynarodowych standardów do roku 2030 i będzie koncentrować się na projektowaniu i produkcji chipów oraz niezbędnym do tego sprzęcie i materiałach. Inicjatywa powstała w dużej mierze w odpowiedzi na amerykańskie restrykcje eksportowe dotyczące zaawansowanych technologii, a Chiny podejmują działania mające na celu konkurowanie z Zachodem. W niedzielę poznamy decyzję kartelu OPEC+ w sprawie poziomu wydobycia ropy naftowej. Inwestorzy walutowi mogą oczekiwać na środową decyzję Banku Kanady oraz czwartkową decyzję EBC w sprawie możliwej obniżki stóp procentowych. Tydzień zakończymy danymi z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.
Spis treści:
- Posiedzenie OPEC+ ws. dostosowania produkcji ropy naftowej
- Decyzja ws. stóp procentowych w Kanadzie
- Decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro
- Stopa bezrobocia Stanów Zjednoczonych (maj)
Niedziela, 2.06, posiedzenie OPEC+ ws. dostosowania produkcji ropy naftowej
Państwa należące do kartelu OPEC+, stanowiące ponad 40 proc. światowego wydobycia ropy naftowej, jak co miesiąc zdecydują o poziomie wydobycia tego surowca. OPEC+ spotka się w niedzielę, aby omówić politykę w obliczu oznak słabnącego wpływu na ceny surowca. Mimo planów tymczasowych cięć produkcji, które teraz wydają się trwałe, członkowie grupy, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, prawdopodobnie przedłużą cięcia. To frustruje kraje takie jak Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wydają się zainteresowane zwiększeniem wydobycia.
Z powodu wzrostu produkcji w krajach nienależących do OPEC+, takich jak USA i Brazylia, oraz niezadowalającego popytu Arabia Saudyjska ograniczyła produkcję do ok. 9 milionów baryłek dziennie. Analitycy prognozują, że OPEC+ przedłuży dobrowolne cięcia o 2,2 miliona baryłek dziennie.
Źródło: MacroMicro
Większe od oczekiwań cięcia wydobycia mogą działać byczo na ceny ropy, podczas gdy wyższe od oczekiwań wydobycie może działać niedźwiedzio na ceny ropy.
Wpływ: XTIUSD, XBRUSD
Środa, 5.06, 15:45 CET, decyzja ws. stóp procentowych w Kanadzie
Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami utrzymał w kwietniu główną stopę procentową na poziomie 5 proc. i nie zapowiedział obniżek z powodu ryzyka inflacyjnego. Mimo zmniejszenia presji cenowej, niepewna sytuacja makroekonomiczna i wyższe ceny surowców utrudniają spadek inflacji. Bank przewiduje inflację na poziomie ok. 3 proc. w pierwszej połowie tego roku i osiągnięcie celu 2 proc. w 2025 r.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie stóp procentowych Kanady na poziomie 5 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla CAD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na CAD.
Wpływ: USD/CAD. EUR/CAD
Czwartek, 6.06, 14:15 CET, decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro
Europejski Bank Centralny na kwietniowym posiedzeniu utrzymał stopy procentowe na rekordowo wysokich poziomach: 4,5 proc. dla głównej stopy refinansowej oraz 4 proc. dla stopy depozytowej. Bank rozważy złagodzenie polityki, jeśli inflacja będzie stabilnie zmierzać do celu 2 proc. Urzędnicy zauważyli, że inflacja nadal spada, a większość miar inflacji bazowej i wzrostu płac łagodnieje. Ostrzegli jednak, że krajowe presje cenowe pozostają silne, prowadząc do wysokiej dynamiki cen usług. Prezes Christine Lagarde podkreśliła, że przyszłe decyzje będą zależne od danych.
Obecnie analitycy przewidują zmianę polityki monetarnej poprzez pierwszą obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do poziomu 4,25 proc., z docelowym poziomem 3 proc. do końca roku.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla EUR, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na EUR.
Wpływ: EUR/USD
Piątek, 7.06, 14:30 CET, stopa bezrobocia Stanów Zjednoczonych (maj)
Sytuacja na rynku pracy Stanów Zjednoczonych wciąż wydaje się korzystna, mimo że stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła w kwietniu 2024 r. do 3,9 proc. z 3,8 proc. w poprzednim miesiącu, zaskakując oczekiwania rynkowe, które zakładały utrzymanie status quo.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 3,9 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być byczy dla USD.
Wpływ: EUR/USD, US500
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.