Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.04.2024)

19.04.2024 15:03|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Coraz więcej ekonomistów i bankierów centralnych zaczyna ogłaszać, że czeka nas druga fala inflacji związana z rosnącymi cenami kluczowych surowców na rynkach. Od początku roku cena ropy wzrosła o 16 proc., cena miedzi zyskała 15 proc., a złoto podrożało o 16 proc.  Większość ekspertów zgadza się, że nie osiągniemy tak wysokich poziomów, jakie obserwowaliśmy przed rokiem. Niemniej ten czynnik przesuwa oczekiwania dotyczące pierwszych obniżek stóp procentowych przez banki centralne, które teraz są przewidywane na okolice września bieżącego roku.  W nadchodzącym tygodniu będziemy oczekiwać danych o PKB oraz inflacji PCE Stanów Zjednoczonych. Wydaje się jednak, że uwaga wielu inwestorów skupi się na decyzji Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu Japonia jako ostatni kraj zaprzestała polityki ujemnych stóp procentowych.

Spis treści:

  1. Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (I kw.)
  2. Decyzja ws. stóp procentowych Japonii
  3. Wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) w Stanach Zjednoczonych (Marzec)
  4. Akcje, które warto obserwować

Czwartek, 25.04, 14:30 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu kwartalnym (I kw.)

W IV kw. 2023 r. realny Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych wzrósł o 3,4 proc. w skali rocznej. Stały za tym przede wszystkim zwiększone wydatki konsumpcyjne, inwestycje niezwiązane z mieszkalnictwem oraz wydatki rządowe. Mimo to import, który obniża PKB, znów zaczął rosnąć, co świadczyć może o ożywieniu gospodarczym USA.

Obecna prognoza analityków zakłada spowolnienie tempa wzrostu PKB w I kw. do poziomu 2,8 proc. rocznie

wykres PKB USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: US500, EUR/USD

Piątek, 26.04, 5:00 CET, decyzja ws. stóp procentowych Japonii

19 marca 2024 r. Bank Japonii zakończył swoją ośmioletnią politykę ujemnych stóp procentowych, podnosząc je do poziomu 0-0,1 proc. Jest to pierwsza podwyżka od kryzysu 2008 r., ponieważ inflacja  od ponad roku przekraczała cel banku centralnego wynoszący 2 proc., podczas gdy największe firmy w kraju zgodziły się podnieść wynagrodzenia o 5,28 proc., co stanowi największą podwyżkę płac od ponad trzech dekad. To jednak nie pomogło japońskiemu jenowi. Kurs USD/JPY osłabił się ponad poziom 150 USD. W odpowiedzi na osłabienie jena, główne organy monetarne Japonii rozważają interwencje walutowe, aby zapobiec spekulacyjnym ruchom. Ostatnia taka interwencja miała miejsce w październiku 2022 r. i obniżyła kurs USD/JPY o 16 proc. Obecnie kluczowym poziomem dla pary walutowej USD/JPY jest 152.

Prognoza analityków zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych na poziomie 0-0,1 proc.

wykres stopy procentowe Japonia

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla JPY, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na JPY.

Wpływ: JP225, USD/JPY

Piątek, 26.04, 14:30 CET, wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) w Stanach Zjednoczonych (Marzec)

Roczna zmiana inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych utrzymała się na poziomie 2,45 proc. w lutym, jest to najniższy poziom od dwóch lat. Roczna zmiana inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych wynosiła średnio 3,30 proc. od 1960 r. do 2024 r.

Obecna prognoza analityków zakłada wzrost poziomu inflacji PCE do poziomu 2,6 proc.

wykres Inflacja PCE USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: US500, EUR/USD

Akcje, które warto obserwować

  • Tesla (TSLA) 

Tesla poda wyniki za pierwszy kwartał we wtorek. Sprzedaż samochodów elektrycznych w USA spadła, co objawia się spowolnieniem rynku i spadkiem udziału Tesli z 62 proc. na początku 2023 roku do 51 proc. obecnie. Sprzedaż Tesli zmniejszyła się o ponad 13 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału zeszłego roku, w przeciwieństwie do znacznego wzrostu sprzedaży u nowych konkurentów.

Akcje producenta samochodów elektronicznych znajdują się obecnie na rocznych minimach.

  • Meta Platforms/Facebook (META) 

Meta Platforms (dawniej Facebook) ogłosi wyniki za pierwszy kwartał w środę. Firma zintegrowała swoją zaawansowaną sztuczną inteligencję, Meta AI, w swoich aplikacjach i usługach, co pozwala na przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym i płynne przejścia między aplikacjami. Meta AI, wzmocniona modelem Llama 3, ułatwia użytkownikom wydawanie poleceń przez czaty i media społecznościowe.

Akcje giganta technologicznego znajdują się w okolicach swoich historycznych szczytów.

  • Alphabet/Google (GOOGL) 

Alphabet (Google) przedstawi wyniki za pierwszy kwartał w czwartek. Spółka osiągnęła rekordową cenę swoich akcji, zbliżając wartość rynkową do $2 bilionów. Wzrost ten wynika z optymizmu inwestorów co do potencjału firmy w obszarze sztucznej inteligencji (AI) i stabilnych przychodów z reklam. Analitycy przewidują, że Alphabet przekroczy wartość $2 bilionów, z ustanawiającym cel cenowy na $185 za akcję. Alphabet zanotowało średnioroczny zwrot inwestycyjny na poziomie 19 proc. w ostatniej dekadzie, co jest wynikiem lepszym niż S&P 500, ale niższym niż inne firmy o wartości ponad $1 bilion. Pomimo wcześniejszych mieszanych reakcji na oferty AI, perspektywy firmy poprawiły się, gdy Google staje się liderem AI i rozważa opłaty za wyszukiwarkę AI.

Akcje Alphabet znajdują się w okolicach swoich historycznych szczytów utrzymując swój trend wzrostowy.

  • Microsoft (MSFT) 

W czwartek Microsoft ma zaprezentować wyniki za pierwszy kwartał. Oczekuje się, że napędzane będą przez postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Analitycy Citi zauważają, że produkty AI, takie jak Azure i Copilot, mogą znacząco zwiększyć przychody firmy.


Akcje Microsoft znajdują się w obecnie korekcie cenowej.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Apr 2024 14:52

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15-19.04.2024)

5 Apr 2024 12:05

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.04.2024)

16 Feb 2024 13:15

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (19-23.02.2024)

5 Feb 2024 10:58

Obserwuj tydzień na rynkach (5-9.02.2024)

26 Jan 2024 11:32

Obserwuj tydzień na rynkach (29.01-2.02.2024)

19 Jan 2024 10:56

Obserwuj tydzień na rynkach (22-26.01.2024)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.