Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (19-23.02.2024)

16.02.2024 13:15|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Okazuje się, że optymistyczne oczekiwania dotyczące spadku inflacji w Stanach Zjednoczonych nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia w danych. Inflacja CPI okazała się wyższa od prognoz, utrzymując się od lipca 2023 r. praktycznie niezmiennie na poziomie powyżej 3 proc. Wydaje się, że protokół środowego posiedzenia FOMC dostarczy informacji na temat projekcji stóp procentowych na nadchodzące miesiące. Ponadto w czwartek zostanie przedstawiony ostateczny odczyt inflacji CPI dla strefy euro, a w piątek dowiemy się, czy gospodarka Niemiec weszła w recesję.

Spis treści:

  1. Protokół posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC)
  2. Indeks cen konsumpcyjnych w Strefie Euro (CPI) w ujęciu rocznym (styczeń)
  3. Produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (IV kwartał)
  4. Akcje, które warto obserwować

Środa, 21.02, 19:00 GMT, protokół posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC)

Protokół posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC Federal Open Market Committee) jest dokumentem zawierającym szczegółowe informacje o dyskusjach i decyzjach podjętych w trakcie posiedzeń FOMC. Publikowane kilka tygodni po każdym spotkaniu protokoły  zapewniają wgląd w rozważania członków komitetu odnośnie do kondycji ekonomicznej kraju, perspektyw gospodarczych oraz innych istotnych czynników wpływających na decyzje w zakresie polityki pieniężnej. Stanowią one kluczowe źródło informacji dla inwestorów, analityków i ekonomistów, umożliwiając głębsze zrozumienie potencjalnych kierunków działań podejmowanych przez Rezerwę Federalną oraz ich wpływu na gospodarkę.

Z ostatniego styczniowego wystąpienia prezesa Fed Jerome’a Powella dowiedzieliśmy się, że postanowiono zachować stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a przyszłe potencjalne zmiany będą zależne od napływających danych gospodarczych. Komitet nie przewiduje zmian stóp procentowych, dopóki nie uzyska większego przekonania, że inflacja stabilnie kieruje się do poziomu 2 proc. Komitet zakomunikował też kontynuację zmniejszania swoich zasobów w obligacjach skarbowych i innych aktywów dłużnych zgodnie z ogłoszonymi wcześniej planami.

Wygląda na to, że na obniżki stóp procentowych będziemy musieli poczekać. Według narzędzia FedWatch, które analizuje rynkowe wyceny prawdopodobieństwa zmian stóp procentowych, z prawdopodobieństwem wynoszącym 77,3 proc. możemy spodziewać się ich w czerwcu br.

tabela prawdopodobieństwo stóp procentowych

Źródło: CMEGroup

Bardziej jastrzębie sygnały z protokołu posiedzenia FOMC mogą mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy bardziej gołębie sygnały mogą być niedźwiedzie dla USD.

Wpływ: USD

Czwartek, 22.02, 10:00 GMT, indeks cen konsumpcyjnych w Strefie Euro (CPI) w ujęciu rocznym (styczeń)

Wskaźnik CPI monitoruje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. CPI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga nam zrozumieć trendy w zakupach konsumentów i wpływ inflacji na ich siłę nabywczą. Jest obliczany na podstawie koszyka reprezentującego typowe wydatki konsumentów, obejmujący różne kategorie, takie jak żywność, mieszkanie, transport itp. Regularne pomiary wskaźnika CPI pozwalają nam śledzić, jak ceny tych produktów i usług zmieniają się w czasie. Dodatni wskaźnik CPI wskazuje na ogólny wzrost cen towarów i usług. 

Z drugiej strony, ujemny wskaźnik CPI oznacza, że ceny są niższe niż rok wcześniej. To istotne narzędzie dla ekonomistów i decydentów, pomagające im zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę i podejmować odpowiednie działania. Dla konsumentów to informacja o tym, jak ich pieniądze tracą na wartości w kontekście rosnących lub spadających cen, co pozwala dostosować wydatki, planować oszczędności i podejmować decyzje finansowe.

Wstępne odczyty mówiły nam, że stawka styczniowej inflacji w strefie euro spadła z 2,9 do do 2,8 proc. w skali roku. Tymczasem bazowa stawka inflacji, która wyklucza zmienne ceny żywności i energii, kontynuowała spadek do 3,3 proc., powyżej prognoz wynoszących 3,2 proc., osiągając jednak najniższy poziom od marca 2022 r. Ceny energii spadły o 6,3 proc. (w porównaniu do spadku o 6,7 proc. w grudniu), podczas gdy inflacja usług pozostała stabilna na poziomie 4,0 proc. Tempo wzrostu cen spowolniło dla żywności, alkoholu i tytoniu (5,7 vs 6,1 proc.) oraz dla dóbr przemysłowych niezwiązanych z energią (2 vs 2,5 proc.). Na bazie miesięcznej, ceny konsumpcyjne spadły o 0,4 w styczniu, po wzroście o 0,2 proc. w grudniu.

Obecna prognoza analityków zakłada potwierdzenie styczniowego odczytu inflacji CPI na poziomie 2,8 proc.

wykres inflacja strefa euro

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR

Piątek, 23.02, 7:00 GMT, produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (IV kwartał)

Produkt krajowy brutto (PKB) wskazuje całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju przez określony czas. PKB jest ważnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, ponieważ daje ogólny obraz tego, jak dobrze lub jak słabo gospodarka sobie radzi. Jeśli wzrost PKB jest wyższy od oczekiwań, gospodarka jest w dobrej kondycji. Z drugiej strony – jeśli wzrost PKB jest niższy od oczekiwań, gospodarka jest słabsza. Oprócz tego, jeśli wzrost PKB jest ujemny przez dwa kolejne kwartały, można to uznać za techniczną recesję z powodu kurczącej się produkcji gospodarczej.

Ze wstępnych szacunków wiemy, że gospodarka Niemiec zwolniła o 0,3 proc. w ostatnim kwartale 2023 r., co stanowi spadek po dwóch kwartałach zastoju gospodarczego. Największa gospodarka europejska napotkała rosnące trudności, zmagając się z konsekwencjami wzrostu cen i podwyższenia kosztów kredytowania, co w szczególności uderzyło w sektor przemysłowy. Środki trwałe netto wykazały istotny spadek, przede wszystkim z powodu redukcji inwestycji w sektorze budowlanym oraz w zakupie maszyn i sprzętu. Na tle rocznym w IV kw. 2023 r. gospodarka skurczyła się o 0,2 proc., wkraczając w techniczną recesję pierwszy raz od okresu 2020-21.

Obecna prognoza analityków zakłada potwierdzenie kwartalnego odczytu PKB na poziomie minus 0,3 proc.

wykres PKB Niemiec

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.

Wpływ: EUR

Akcje, które warto obserwować

Walmart (WMT) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w styczniu 2023 r. Prognozowany EPS: 1,63. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 9 z ostatnich 10 raportów. Termin: wtorek, 20 lutego. 

NVIDIA (NVDA) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w styczniu 2023 r. Prognozowany EPS: 4,54. Pozytywne zaskoczenie wynikami w 8 z ostatnich 10 raportów.
Termin: środa, 21 lutego. 

Booking (BKNG) ogłasza wyniki finansowe za kwartał kończący się w styczniu 2023 r. Prognozowany EPS: 29,66. Pozytywne zaskoczenie dotyczące zysków w 10 z ostatnich 10 raportów. Termin: czwartek, 22 lutego. 

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 lut 2024 10:58

Obserwuj tydzień na rynkach (5-9.02.2024)

26 sty 2024 11:32

Obserwuj tydzień na rynkach (29.01-2.02.2024)

19 sty 2024 10:56

Obserwuj tydzień na rynkach (22-26.01.2024)

15 sty 2024 13:15

Obserwuj tydzień na rynkach (15-19.01.2024)

5 sty 2024 13:51

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.01.2024)

15 gru 2023 14:25

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (18-22.12.2023)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.