Bank Japonii (BOJ) utrzymał swoje krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie 0-0,1 proc. i kontynuuje swoją politykę skupu obligacji rządowych pomimo rosnącej presji na japońskiego jena. Kurs USD/JPY osiągnął 34-letnie maksimum, zbliżając się niebezpiecznie do poziomu 160. Inwestorom istotna może się wydać kwestia, czy nastąpi interwencja walutowa ze strony BOJ, co mogłoby wzmocnić japońską walutę. Nadchodzący tydzień zapowiada się jako pełen kluczowych wydarzeń dla rynków finansowych. Oczekujemy wstępnych odczytów PKB i inflacji CPI z Niemiec oraz strefy euro. Wielu inwestorów z niecierpliwością czeka na środową decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych oraz na konferencję prasową przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Tydzień zakończymy danymi o stopie bezrobocia w Stanach Zjednoczonych.
Spis treści:
- Produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (I kw.)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (kwiecień)
- Decyzja ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
- Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych
- Akcje, które warto obserwować
Wtorek, 30.04, 10:00 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w ujęciu kwartalnym (I kw.)
W IV kwartale 2023 roku realny Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec zmniejszył się o 0,2 proc. w skali rocznej. Był to drugi z rzędu spadek PKB, co oznacza wejście największej europejskiej gospodarki w techniczną recesję. Przypisuje się to złożonym skutkom rosnących cen, podwyższonych kosztów finansowania zewnętrznego oraz osłabionego popytu zewnętrznego.
Obecna prognoza analityków zakłada delikatne odbicie PKB w I kw. do poziomu 0,1 proc. rocznie
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR/USD, DE40
Wtorek, 30.04, 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (kwiecień)
Stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro została potwierdzona na poziomie 2,4 proc. rok do roku w marcu 2024 r., co odpowiada listopadowemu 28-miesięcznemu minimum i nieznacznie przekracza cel Europejskiego Banku Centralnego wynoszący 2 proc.
Prognoza analityków zakłada utrzymanie obecnej inflacji CPI na poziomie 2,4 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR/USD
Środa, 1.05, 20:00 CET, decyzja ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
Rynek z 97-procentowym prawdopodobieństwem wycenia pozostawienie obecnego poziomu stóp procentowych na 23-letnich maksimach. Najbliższa obniżka spodziewana jest na wrzesień br. Mimo to Fed wciąż podtrzymuje swoje założenia 3 obniżek jeszcze w tym roku.
Obecna prognoza analityków zakłada pozostawienie stóp procentowych na poziomie 5,25-5,5 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla USD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na USD.
Wpływ: US500, EUR/USD
Piątek, 3.05, 14:30 CET, stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych
Pomimo niedawnego zaostrzenia polityki przez Rezerwę Federalną stopa bezrobocia utrzymuje się w wąskim przedziale 3,7-3,9 proc. od sierpnia 2023 r., co wskazuje na silną kondycję rynku pracy.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 3,8 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć niedźwiedzi wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być byczy dla USD.
Wpływ: US500, EUR/USD
Akcje, które warto obserwować
- Amazon (AMZN)
Amazon planuje opublikować wyniki finansowe za pierwszy kwartał tuż po zamknięciu rynku we wtorek. Oczekuje się znacznego wzrostu przychodów i zysków w porównaniu z poprzednim rokiem. Amazon niedawno wprowadził nową usługę subskrypcji dostaw spożywczych oraz rozszerzył swoje narzędzia sztucznej inteligencji (AI), co ma potencjalnie zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. Szczególną uwagę analityków przyciąga rozwijający się dział reklam, zwłaszcza po wprowadzeniu reklam w serwisie Prime Video.
Akcje giganta e-commerce obecnie przechodzą korektę rynkową. Średnia cena akcji Amazon ustalona przez analityków na portalu MarketScreener wynosi 210 USD, czyli o 21 proc. powyżej obecnego poziomu cenowego.
- McDonald’s (MCD)
Sieć restauracji i franczyzodawca McDonald’s ogłosi wyniki za pierwszy kwartał we wtorek. Inwestorzy zdają się przejmować potencjalnym negatywnym wpływem inflacji, niepewności geopolitycznych oraz wyzwań konkurencyjnych na sytuację firmy.
Akcje McDonald’s obecnie przechodzą znaczną korektę. Mimo trudnej sytuacji na rynku, średnia cena akcji prognozowana przez analityków wynosi 321 USD i jest o 17 proc. wyższa od obecnego poziomu cenowego.
- Apple (AAPL)
Apple (AAPL) przygotowuje się do opublikowania wyników finansowych za pierwszy kwartał. Dane poznamy w czwartek, 2 maja. Analitycy z Morningstar przewidują słabszy kwartał dla sprzedaży iPhone'ów, co znacząco wpływa na wyniki całej firmy, gdyż iPhone jest ich głównym produktem. Mimo to firma nadal osiąga silną rentowność, głównie dzięki rosnącemu udziałowi segmentu usług i popularności droższych modeli, takich jak iPhone Pro. Brak znaczących ogłoszeń dotyczących sztucznej inteligencji nie wpłynął na wartość akcji firmy, choć spodziewane są nowości w tej dziedzinie latem.
Akcje Apple znajdują się w wielomiesięcznej korekcie, lecz średnia prognoza analityków wskazuje na cenę 199 USD za akcję, co oznacza wzrost o 17 proc. powyżej obecnego poziomu cenowego.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.