W czwartek rano Szwajcarski Bank Narodowy obniżył stopy procentowe z 1,5 proc. do 1,25 proc. Wynik wczorajszego posiedzenia był niepewny i budził duże emocje. Cięcie było prognozowane przez niemal połowę uczestników ankiety agencji Bloomberg i zdyskontowane przez rynki finansowe w ponad 65 proc. Po informacji o obniżce frank, który w ostatnich tygodniach był najsilniejszą z głównych walut, osłabił się o ok. 0,5 proc. W efekcie kurs CHF/PLN spadł poniżej 4,55. Bank Anglii zdecydował się utrzymać stopy procentowe na szczytowym poziomie, mimo że udało się osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2 proc. i zerowe tempo wzrostu gospodarczego. W rezultacie kurs GBP/PLN wzrósł od początku miesiąca o 2,3 proc., do poziomu 5,13. W nadchodzącym tygodniu poznamy ostateczne dane dotyczące PKB Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które ostatnio doświadczyły spowolnienia gospodarczego. Tydzień zakończymy odczytami inflacji PCE w USA, która zatrzymała się przed osiągnięciem celu inflacyjnego Fed.
Spis treści:
- Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych, kwartalnie (I kw.)
- Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii, rocznie (I kw.)
- Wskaźnik cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) w Stanach Zjednoczonych, rok do roku (maj)
Czwartek, 27.06, 14:30 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych, kwartalnie (I kw.)
Ze wstępnych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2024 r. tempo wzrostu PKB spadło do 1,3 proc. w porównaniu do 3,4 proc. w czwartym kwartale 2023 r. Wydatki konsumpcyjne spowolniły mocniej od oczekiwań, a prywatne zapasy odjęły więcej od wzrostu. Inwestycje niemieszkalne, w tym struktury i własność intelektualna, zostały zrewidowane w górę. Inwestycje w sprzęt wzrosły mniej od oczekiwań, ale inwestycje mieszkaniowe przewyższyły oczekiwania. Wydatki rządowe oraz eksport i import także wzrosły.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się wzrostu PKB na poziomie 1,3 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN, US500
Piątek, 28.06, 8:00 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii, rocznie (I kw.)
Wielka Brytania wciąż zmaga się z zamrożeniem wzrostu gospodarczego, który według pierwszych szacunków wyniósł zaledwie 0,2 proc. rok do roku w I kw. 2024 r., odbijając się od spadku o 0,2 proc. i pokonując prognozy. Sektor usług wzrósł o 0,3 proc., produkcja o 0,5 proc., ale branża budowlana spadła o 0,7 proc. Mimo rosnących wydatków publicznych, które wzrosły o 3,7 proc., konsumpcja gospodarstw domowych, inwestycje biznesowe, eksport i import spadły.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się spowolnienia PKB na poziomie 0,2 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla GBP.
Wpływ: GBP/USD, EUR/GBP, GBP/PLN
Piątek, 28.06, 14:30 CET, wskaźnik cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) w Stanach Zjednoczonych, rok do roku (maj)
Indeks cen PCE w kwietniu wzrósł o 2,7 proc. rok do roku, wciąż utrzymując się powyżej celu 2 proc. Można powiedzieć, że obecnie znajdujemy się w swoistym pacie inflacyjnym, gdyż wszystkie wskaźniki inflacyjne zatrzymały się na poziomach ze stycznia.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się inflacji PCE na poziomie 2,7 proc. rok do roku.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań inflacja może być bycza dla USD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.