Tempo wzrostu PKB zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii okazało się nieco wyższe od oczekiwań, wynosząc odpowiednio 1,4 proc. i 0,3 proc. rocznie. Z tego powodu zarówno dolar i funt szterling umocniły się. Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,07, USD/PLN wzrósł do 4,03, a GBP/PLN do 5,09. W nadchodzącym tygodniu poznamy wstępne odczyty inflacji z Niemiec i strefy euro. W środę pojawi się raport z posiedzenia FOMC, który pokaże, w jaki sposób Fed patrzy na przyszłość stóp procentowych. Tydzień zamkniemy danymi z amerykańskiego rynku pracy, którego sytuacja w ostatnim czasie zaczęła się pogarszać, co mogłoby być definitywnym czynnikiem do obniżki stóp procentowych. Obecne prognozy mówią 70-procentowym prawdopodobieństwie pierwszej obniżki we wrześniu br.
Spis treści:
- Indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)
- Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)
- Protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)
- Stopa bezrobocia Stanów Zjednoczonych (czerwiec)
Poniedziałek, 1.07, 14:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)
Inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech została potwierdzona na poziomie 2,4 proc. w maju 2024 r., w porównaniu z najniższym od trzech lat poziomem 2,2 proc. w każdym z poprzednich dwóch miesięcy. Inflacja wzrosła po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Była napędzana wyższymi kosztami usług i żywności. Tymczasem ceny towarów rosły w wolniejszym tempie, a ceny energii nadal spadały, pomimo zakończenia tymczasowej obniżki podatku VAT gazu i ogrzewania miejskiego w kwietniu 2024 r.
Obecna prognoza analityków zakłada symboliczny spadek inflacji do poziomu 2,3 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Wtorek, 2.07, 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (czerwiec)
Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła do 2,6 proc. w maju z 2,4 proc. w każdym z poprzednich dwóch miesięcy, zgodnie ze wstępnymi danymi. Ceny energii odbiły w górę i rosły szybciej w przypadku usług, ale spowolniły w przypadku żywności, alkoholu i tytoniu oraz towarów przemysłowych. Największy wkład we wzrost inflacji miał sektor usług.
Wśród głównych gospodarek inflacja przyspieszyła w Niemczech (2,8 proc.), Francji (2,6 proc.) i Hiszpanii (3,8 proc.), ale nieznacznie spadła we Włoszech (0,8 proc.). Mimo to EBC zdecydował się obniżyć stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu, przez co kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,07.
Obecna prognoza analityków zakłada spadek inflacji do poziomu 2,4 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Środa, 3.07, 20:00 CET, protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)
Do najważniejszych wniosków, jakie mogliśmy wyciągnąć z tzw. minutek, należą:
- Inflacja okazuje się bardziej uporczywa, niż wcześniej oczekiwano.
- Oczekiwania dotyczące polityki monetarnej zmieniły się, wskazując na mniej niż dwa cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych do końca roku.
- Dolar umocnił się, ponieważ oczekiwano, że inne banki centralne wcześniej rozpoczną luzowanie polityki monetarnej niż Fed, co ostatecznie doszło do skutku.
- Przewidywania wskazywały na spowolnienie tempa redukcji bilansu Fed.
- Krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły, ale długoterminowe pozostały stabilne i niskie.
Źródło: Tradingeconomics.com
Bardziej jastrzębie sygnały z protokołu z posiedzenia FOMC mogą wpływać na wzrost USD, podczas gdy bardziej gołębie sygnały mogą zwiastować spadki USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN
Piątek, 5.07, 14:30 CET, stopa bezrobocia Stanów Zjednoczonych (czerwiec)
Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 4 proc. w maju 2024 r., co jest najwyższym poziomem od stycznia 2022 r., gdy wynosiła 3,9 proc. Ten wynik zaskoczył oczekiwania rynkowe, które przewidywały utrzymanie stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie. To zwiększa presję na Rezerwę Federalną, aby obniżyć stopy procentowe.
Aktualna prognoza analityków zakłada, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 4 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższe od oczekiwań bezrobocie może być niedźwiedzie dla USD, podczas gdy niższe od oczekiwań bezrobocie może działać byczo na USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN, US500
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.