Wciąż utrzymujemy się na rynku w trybie „risk off” napędzanym akcjami technologicznymi. Główny amerykański indeks S&P 500 pozostaje o 3,9 proc. poniżej swoich szczytów, a technologiczny Nasdaq 100 zaliczył 8,7-procentowy zjazd. Negatywne emocje mogą studzić dane z ostatnich raportów największych gigantów technologicznych. Wszystkie przebiły oczekiwania analityków. Microsoft zanotował 10-proc. wzrost zysku netto, Meta Platforms (dawniej Facebook) 73-proc. wzrost, Apple zyskał 11 proc., a Amazon 101 proc. względem zeszłego roku. Stąd obecne spadki indeksów zdają się być realizacją zysków przez dużych graczy w związku z wynikami spółek, nie zaś pogarszającą się sytuacją biznesu. Znacznie gorzej sytuacja ma się za Oceanem. Japoński indeks Nikkei 225 zalicza, aż 15,2-proc. zjazd w niecałe 3 tygodnie w związku ze znacznym umocnieniem się jena. Kurs USD/JPY spadł w tym czasie o 8 proc., w związku z tym, że Bank Japonii podniósł stopy procentowe do 0,25 proc., do najwyższego poziomu od 16 lat. Umocnienie jena szkodzi japońskim firmom eksportowym, które wcześniej korzystały na relatywnie słabej walucie. Jeśli jen nadal będzie się umacniał, może to odwrócić trend wzrostowy na japońskim rynku, jednak obecne umocnienie JPY może być tymczasowe. W nadchodzącym tygodniu poznamy decyzje banku centralnego Australii ws. stóp procentowych, dane o liczbie składanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych oraz wskaźnik inflacji w Niemczech.
Spis treści:
- Decyzja ws. stóp procentowych w Australii
- Wstępna liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych
- Indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
Wtorek, 6.08, 6:30 CET, decyzja ws. stóp procentowych w Australii
Bank centralny Australii utrzymał stopy procentowe na poziomie 4,35 proc. podczas czerwcowego posiedzenia. Inflacja w Australii pozostaje podwyższona i wynosi 3,8 proc. Jednak gospodarka znacząco się ochładza, gdyż tempo wzrostu PKB spadło do 1,1 proc. rok do roku w porównaniu do wcześniejszych poziomów w okolicach 4 proc. Sytuacja na rynku pracy także pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,1 proc. z 3,5 proc. rok wcześniej, co wywiera presję na możliwe wcześniejsze obniżki stóp procentowych.
Prognoza analityków zakłada utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,35 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla AUD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na AUD.
Wpływ: AUD/USD, EUR/AUD
Czwartek, 8.08, 14:30 CET, wstępna liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych
Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 249 tys. w tygodniu kończącym się 27 lipca. To najwyższy odczyt od roku. Wzrost ten wraz z innymi wskaźnikami sugerują osłabienie rynku pracy, co intensyfikuje oczekiwania na wrześniową obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Obecna prognoza analityków zakłada odczyt liczby wniosków na poziomie 247 tys.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być niedźwiedzi dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać byczo na USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN
Piątek, 9.08, 8:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
Roczna inflacja w Niemczech niespodziewanie wzrosła w lipcu 2024 r. do 2,3 proc. z 2,2 proc. w czerwcu, mimo że prognozy zakładały utrzymanie się dynamiki cen na stałym poziomie. Wzrost dotyczył głównie żywności, a koszty energii spadały wolniej niż w poprzednim miesiącu.
Obecne prognozy analityków zakładają, że inflacja utrzyma się na poziomie 2,3 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.
Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.