Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (29.07 – 2.08.2024)

26.07.2024 13:36|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

24 lipca miała miejsce jedna z najgorszych sesji giełdowych od miesięcy: indeks S&P 500 spadł o 2,3 proc., a Nasdaq 100 o 3,6 proc. Oba indeksy są teraz o 4,7 proc. i 9 proc. poniżej swoich szczytów. Mimo to wyniki finansowe spółek są pozytywne: 56 proc. największych firm odnotowało wyższą sprzedaż w drugim kwartale, a 78 proc. osiągnęło zyski wyższe od oczekiwań. Większość amerykańskich spółek, zwłaszcza w sektorze finansowym, radzi sobie dobrze. Obecne spadki mogą być reakcją na blackout systemów Microsoftu i realizację zysków po długim wzroście indeksów. W nadchodzącym tygodniu poznamy kluczowe decyzje dotyczące stóp procentowych. Najpierw stanowisko zajmie Bank Japonii, wokół którego narastają oczekiwania dotyczące kolejnej podwyżki stóp procentowych. To spowodowało blisko 6-procentowe załamanie USD/JPY i spadek kursu do dołków z maja, zmuszając uczestników rynku do porzucenia dotychczasowych strategii, co zwiększa zmienność i sprawia, że korekta ma charakter lawiny. W środę poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co będzie głównym wydarzeniem tygodnia dla inwestorów. Następnego dnia ich uwagę może przykuć postanowienie Banku Anglii.

Spis treści:

  1. Decyzja ws. stóp procentowych Japonii
  2. Decyzja ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
  3. Decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Środa, 31.07, 5:00 CET, decyzja ws. stóp procentowych Japonii

Bank Japonii na czerwcowym posiedzeniu utrzymał kluczową krótkoterminową stopę procentową na poziomie 0-0,1 proc., co było zgodne z oczekiwaniami. Rada zasygnalizowała możliwość ograniczenia skupu obligacji na lipcowym posiedzeniu, co przegłosowano 8 do 1. Obecnie Bank skupuje obligacje o wartości ok. 6 miliardów jenów miesięcznie. W ostatnim oświadczeniu wskazano na umiarkowane ożywienie gospodarki Japonii, z odporną konsumpcją prywatną dzięki lepszym zyskom i wydatkom biznesowym, przy płaskim eksporcie i inwestycjach publicznych. Inflacja roczna wynosiła 2-2,5 proc., z nieznacznym wzrostem oczekiwań inflacyjnych.

Prognoza analityków zakłada kolejną podwyżkę stóp procentowych, do poziomu 0,25 proc.

wykres stopy procentowe Japonii

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla JPY, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na JPY.

Wpływ: EUR/JPY, USD/JPY

Środa, 31.07, 20:30 CET, decyzja ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych

Rezerwa Federalna w czerwcu utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,25-5,50 proc., zgodnie z prognozami. Narzędzie FedWatch wskazuje 93,3-proc. prawdopodobieństwo utrzymania w lipcu stóp na najbliższym posiedzeniu. Rynek z 100 proc. pewnością wycenia pierwszą obniżkę stóp we wrześniu, co może znacząco wpłynąć na rynki. 

wykres stopy procentowe USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla USD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Czwartek, 1.08, 13:00 CET, decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Bank Anglii w czerwcu utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5,25 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Przedstawiciele instytucji orzekli, że była to decyzja „precyzyjnie wyważona”. Inflacja spadła do celu 2 proc. dzięki niższym cenom energii i umiarkowanym oczekiwaniom inflacyjnym. Mimo iż udało się uniknąć spadku PKB, to dalej wynosi ono w granicy zera. 

Jednak obecne prognozy analityków zakładają już na najbliższym posiedzeniu pierwszą obniżkę do poziomu 5 proc.

wykres stopy procentowe UK

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla GBP, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na GBP.

Wpływ: EUR/GBP, GBP/USD, GBP/PLN

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Jul 2024 12:55

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.07.2024)

12 Jul 2024 12:46

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15 – 19.07.)

5 Jul 2024 12:56

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.07.2024)

28 Jun 2024 11:59

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (1-5.07.2024)

21 Jun 2024 11:51

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (24-28.06.2024)

14 Jun 2024 14:05

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (17-21.06.2024)

79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.