Co za tydzień! Przez pierwszą połowę rynki żyły próbą zamachu na byłego prezydenta USA. Kiedy wydawało się, że nic mocniejszego się nie zdarzy, w nocy z czwartku na piątek doświadczyliśmy pierwszego w historii globalnego „blackoutu” Microsoftu. Awaria ukazała kruchość nowoczesnych systemów technologicznych i naszą zależność od jednej firmy, paraliżując banki, giełdy, lotniska i wywołując chaos. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że obecny prezydent USA rezygnuje z ubiegania się o reelekcję. Jego decyzja nie wywołała silnej reakcji na większości rynków finansowych, ale zauważalny ruch nastąpił na rynku kryptowalut, gdzie kurs bitcoina najpierw spadł o 2,5 proc., a następnie wzrósł o 4 proc. Inwestorzy mogą teraz skupić się na amerykańskiej polityce zagranicznej, zwłaszcza na protekcjonistycznych praktykach Donalda Trumpa. Jego wypowiedzi spowodowały spadki funduszu iShares Semiconductor ETF o 11,5 proc. oraz indeksu Nikkei 225 o 7 proc. Decyzja Joe Bidena jest korzystna dla rynków wschodzących, a brak silnej reakcji wynika z wcześniejszych spekulacji i oczekiwania na nominację Kamali Harris. Po słabym występie Bidena w debacie przedwyborczej i zamachu na kandydata republikanów, szanse powrotu Trumpa wzrosły z 52 do 69 proc., ale poparcie Harris obniżyło je do 60 proc. W tym tygodniu poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych oraz odczyty dotyczące PKB i inflacji PCE ze Stanów Zjednoczonych.
Spis treści:
- Decyzja ws. stóp procentowych Kanady
- Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu rocznym (II kw.)
- Indeks wydatków na konsumpcję w Stanach Zjednoczonych (PCE) w ujęciu rocznym (czerwiec)
Środa, 24.07, 15:45 CET, decyzja ws. stóp procentowych Kanady
Bank Kanady obniżył w czerwcu główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4,75 proc. i zasygnalizował dalsze obniżki, jeśli inflacja będzie spadać zgodnie z oczekiwaniami. Obecnie inflacja wynosi 2,7 proc. Bank jest pewny, że dezinflacja zbliża się do celu 2 proc.
Obecna prognoza analityków zakłada utrzymanie się stóp procentowych na poziomie 4,75 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższa od oczekiwań stopa procentowa może być bycza dla CAD, podczas gdy niższa od oczekiwań stopa procentowa może działać niedźwiedzio na CAD.
Wpływ: EUR/CAD, USD/CAD
Czwartek, 25.07, 14:30 CET, produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych w ujęciu rocznym (II kw.)
W I kw. br. gospodarka USA rosła w tempie 1,4 proc. w ujęciu rocznym. Inwestycje zostały skorygowane w górę do 4,4 proc., ze wzrostami w strukturach, sprzęcie i produktach własności intelektualnej. Inwestycje mieszkaniowe wzrosły ponad miarę oczekiwań, do 16 proc., eksport wzrósł o 1,6 proc., a import został skorygowany w dół do 6,1 proc. Wydatki rządowe zostały skorygowane w górę do 1,8 proc. Natomiast wydatki konsumpcyjne spowolniły do 1,5 proc., z spadkami w konsumpcji dóbr i usług.
Obecna prognoza analityków zakłada wzrost PKB do poziomu 2 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN, US500
Piątek, 26.07, 14:30 CET, indeks wydatków na konsumpcję w Stanach Zjednoczonych (PCE) w ujęciu rocznym (czerwiec)
Roczna stopa inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych spadła w maju br. z 2,7 do 2,6 proc., co było zgodne z prognozami rynkowymi. Dla porównania roczna zmiana indeksu cen PCE w Stanach Zjednoczonych wynosiła średnio 3,30 proc. od 1960 r., osiągając najwyższy w historii poziom 11,60 proc. w marcu 1980 r. i rekordowo niski poziom – 1,47 proc. w lipcu 2009 r.
Obecna prognoza analityków zakłada delikatny spadek inflacji do poziomu 2,5 proc.
Źródło: Tradingeconomics.com
Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.
Wpływ: EUR/USD, USD/PLN
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.