Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (12-15.08.2024)

09.08.2024 12:54|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Po „czarnym poniedziałku”, który spowodował znaczne spadki na rynkach finansowych, sytuacja powoli się stabilizuje, choć wciąż panuje niepewność. Indeksy Nasdaq 100 i Nikkei 225 odrobiły część strat, które wcześniej wyniosły odpowiednio 5,4 i 13,3 proc. Panika na rynkach była spowodowana obawami o recesję w USA, opóźnioną reakcją Fed oraz zmianą polityki Banku Japonii, co wpłynęło na umocnienie jena i spadki japońskich akcji. Fed stoi przed trudnym wyborem między walką z inflacją a zapobieganiem recesji, co skłania rynek do oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Dane ekonomiczne, takie jak wzrost bezrobocia i spadek wskaźnika koniunktury ISM, budzą niepokój, ale wzrost gospodarczy oraz wciąż niska ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych sugerują, że recesja jeszcze się nie rozpoczęła. Dodatkowym czynnikiem destabilizującym rynki było zakończenie strategii Carry Trade, spowodowane wzrostem stóp procentowych w Japonii. To zmusiło fundusze do zamykania stratnych pozycji, co pogłębiło wyprzedaż na rynkach. Mimo umocnienia jena, realne stopy procentowe w Japonii pozostają ujemne, co wciąż sprzyja umacnianiu dolara amerykańskiego. Warren Buffett, przez fundusz Berkshire Hathaway, sprzedał niemal połowę swoich udziałów w firmie Apple, co zaskoczyło wielu inwestorów. Pomimo wcześniejszych pochwał dla Apple’a Buffett podjął decyzję o sprzedaży, ponieważ uznał, że akcje firmy są przewartościowane – wskaźnik ceny do zysku (C/Z) wzrósł z 12 do 32 od momentu, gdy Buffett kupił pierwsze udziały w 2016 r. Fundusz Berkshire Hathaway zgromadził rekordową ilość gotówki i krótkoterminowych obligacji skarbowych o wartości ponad 270 mld dolarów, co ma przynieść firmie bezpieczne zyski. Buffett dokonał także innych sprzedaży, w tym akcji Bank of America.

Spis treści:

  1. Indeks cen producenckich w Stanach Zjednoczonych (PPI) w ujęciu miesięcznym (lipiec)
  2. Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
  3. Indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
  4. Produkt krajowy brutto Japonii (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)

Wtorek, 13.08, 14:30 CET, indeks cen producenckich w Stanach Zjednoczonych (PPI) w ujęciu miesięcznym (lipiec)

Ceny producentów w Stanach Zjednoczonych wzrosły w czerwcu br. o 2,6 proc. rok do roku. Był to najwyższy wzrost od marca 2023 r. Odczyt przebił zrewidowany w górę wzrost o 2,4 proc. w maju, a także przewyższył oczekiwania rynkowe na poziomie 2,3 proc.

Prognoza analityków zakłada utrzymanie się inflacji PPI na poziomie 2,6 proc.

wykres PPI USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Środa, 14.08, 8:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)

Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymała się w czerwcu br. na poziomie 2 proc., zgodnie z poziomem z maja, choć prognozowano 1,9 proc. Wzrost inflacji napędzały głównie wyższe ceny w restauracjach, hotelach i transporcie, gdzie zdrożały zwłaszcza samochody używane i opłaty lotnicze. Z drugiej strony, spadek inflacji wynikał z niższych cen odzieży, obuwia oraz żywności i napojów bezalkoholowych. Ceny mieszkań i usług komunalnych nadal spadały, podczas gdy inflacja w usługach i rekreacji pozostała stabilna.

Obecna prognoza analityków zakłada wzrost inflacji CPI do poziomu 2,3 proc.

wykres CPI UK

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla GBP, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na GBP.

Wpływ: EUR/GBP, GBP/USD, GBP/PLN

Środa, 14.08, 14:30 CET, indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)

Roczna inflacja w USA spadła w czerwcu br. trzeci miesiąc z rzędu do 3 proc., czyli do najniższego poziomu od roku. W maju odnotowano odczyt na poziomie 3,3 proc. w maju, a prognozy na czerwiec zakładały inflację rzędu 3,1 proc. Koszty energii rosły wolniej niż w poprzednim miesiącu, co dotyczy przede wszystkim benzyny i oleju opałowego. Inflacja spadła również w przypadku zakwaterowania i transportu, nowych i używanych pojazdów. Z kolei dynamika cen żywności nieznacznie przyspieszyła. Miesięczny wskaźnik CPI niespodziewanie obniżył się o 0,1 proc., co było pierwszym spadkiem od 2020 r.

Obecna prognoza analityków zakłada spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych do poziomu 2,9 proc.

wykres CPI USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Czwartek, 15.08, 1:50 CET, produkt krajowy brutto Japonii (PKB) w ujęciu kwartalnym (II kwartał)

W pierwszym kwartale br. japoński PKB spadło o 0,5 proc. kwartał do kwartału, co stanowiło jednocześnie spadek o 0,2 proc. w porównaniu rok do roku. Był to pierwszy spadek PKB od 2021 r., co potwierdza, że gospodarka Japonii jeszcze nie wyszła ze swojej pokoleniowej stagnacji. Konsumpcja prywatna spadła czwarty kwartał z rzędu, głównie z powodu wysokich kosztów życia, niskich płac oraz trzęsienia ziemi.

Obecne prognozy analityków zakładają, że PKB Japonii wzrośnie o 0,5 proc. kwartał do kwartału

wykres GDP Japonii

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla JPY, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na JPY.

Wpływ: EUR/JPY, USD/JPY, Nikkei 225

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 sie 2024 14:15

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (5-9.08.2024)

26 lip 2024 13:36

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (29.07 – 2.08.2024)

22 lip 2024 12:55

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.07.2024)

12 lip 2024 12:46

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15 – 19.07.)

5 lip 2024 12:56

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.07.2024)

28 cze 2024 11:59

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (1-5.07.2024)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.