Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (19-23.08.2024)

16.08.2024 12:48|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Indeks S&P 500 odbił się już o ponad 8 proc. od dołka osiągniętego podczas „czarnego poniedziałku" i jest obecnie zaledwie o 2,2 proc. poniżej historycznych szczytów. Podobna sytuacja ma miejsce na prawie wszystkich krajowych indeksach, szczególnie na japońskim Nikkei 225, który zyskał ponad 22 proc. od szczytu paniki. Aby lepiej zrozumieć obecną sytuację i ocenić, czy mamy do czynienia z recesją, podsumujmy najważniejsze dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. PKB USA wzrosło w II kwartale o 2,8 proc. Proces dezinflacji trwa, choć inflacja nadal pozostaje powyżej celu. Bezrobocie wzrosło z 3,5 proc. do 4,3 proc., ale nadal jest niższe niż w większości lat dynamicznego rozwoju. Mimo wzrostu bezrobocia nie odnotowano wzrostu liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych ani spadku liczby otwartych ofert pracy, co może wskazywać na rotację sektorową wśród pracowników. Większość spółek zanotowała wzrost zysków za II kwartał, a aż 75 proc. z nich przebiło oczekiwania analityków. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę PMI wskazują na dalszy wzrost w sektorze usług i spowolnienie w sektorze przemysłowym. W związku z tym obecna przecena na rynku może odzwierciedlać najgorszy możliwy scenariusz, dla którego jeszcze nie mamy potwierdzenia w danych. Nawet najbardziej sceptyczny bank inwestycyjny JP Morgan prognozuje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji na poziomie 35 proc. do końca bieżącego roku i 45 proc. do końca 2025 r. W nadchodzącym tygodniu publikacje danych makroekonomicznych rozpoczniemy we wtorek od odczytu lipcowej inflacji w strefie euro. W środę poznamy szczegóły dyskusji z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), odpowiedzialnego za ustalanie poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Tydzień zakończymy potwierdzeniem oczekiwań dotyczących przyszłej sytuacji w sektorze przemysłu USA, czyli odczytem wskaźnika PMI.

Spis treści:

  1. Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)
  2. Protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)
  3. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w przemyśle w Stanach Zjednoczonych (PMI) za sierpień

Wtorek, 20.08, 11:00 CET, indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro (CPI) w ujęciu rocznym (lipiec)

Inflacja w strefie euro wzrosła w lipcu 2024 br. do 2,6 proc. z 2,5 proc. w czerwcu, wbrew prognozom spadku. Wzrosły znacząco ceny energii, a ceny towarów przemysłowych nieenergetycznych również rosły szybciej. Jednak inflacja spowolniła w usługach oraz w kategoriach: żywność, alkohol i tytoń. Wśród największych gospodarek strefy euro inflacja wzrosła w Niemczech, Francji i Włoszech, ale spadła w Hiszpanii.

Prognoza analityków zakłada wzrost inflacji CPI do poziomu 2,6 proc.

wykres inflacja EU

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla EUR, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na EUR.

Wpływ: EUR/USD, EUR/PLN

Środa, 21.08, 20:00 CET, protokół posiedzenia FOMC (tzw. minutki)

Na ostatnim czerwcowym posiedzeniu FOMC omawiano m.in. perspektywy rynku, które jeszcze wtedy przewidywały jedną możliwą obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do końca roku. Obecnie, po gorszych danych z rynku pracy, te oczekiwania diametralnie się zmieniły, rosnąc do trzech obniżek, na każdym co najmniej po 25 punktów bazowych. Rezydenci FOMC oczekują zakończenia redukcji bilansu Rezerwy Federalnej w okolicach kwietnia 2025 r., co mogłoby pozytywnie wpłynąć na rynki finansowe. Gospodarka USA wciąż rozwija się jednak w solidnym tempie. Inflacja konsumencka obniżyła się względem zeszłego roku, ale postęp w osiągnięciu celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. jest powolny.

Bardziej jastrzębi wydźwięk najnowszych minutek może wpływać byczo na USD, podczas gdy bardziej gołębi może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Czwartek, 22.08, 14:30 CET, wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w przemyśle w Stanach Zjednoczonych (PMI) za sierpień

Jednym z czynników, które wywołały przecenę w czarny poniedziałek”, były znacznie gorsze od oczekiwań wyniki wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę w przemyśle Stanów Zjednoczonych, czyli ISM. W czwartek poznamy odczyty jego odpowiednika od innej agencji, który potwierdzi, bądź zaprzeczy oczekiwane osłabienie się przemysłu w najbliższych kwartałach. Ostatni odczyt PMI, który wyniósł 49,6 (50 jest wartością graniczną), mówił o spowolnieniu tego sektora gospodarki. Gdy podobnie konstruowany wskaźnik ISM spadł do 46,8 względem oczekiwań na poziomie 48,8.

wykres PMI przemysłu USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może być byczy dla USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio na USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 sie 2024 12:54

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (12-15.08.2024)

2 sie 2024 14:15

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (5-9.08.2024)

26 lip 2024 13:36

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (29.07 – 2.08.2024)

22 lip 2024 12:55

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (22-26.07.2024)

12 lip 2024 12:46

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (15 – 19.07.)

5 lip 2024 12:56

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (8-12.07.2024)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.