Polski złoty odrobił znaczną część strat, które pojawiły się od początku wakacji, kiedy PLN uległ deprecjacji. W rezultacie złoty osłabił się w relacji do dolara do poziomów nieobserwowanych od początku 2017 r., a do euro od połowy 2018 r.
Pod koniec września deprecjacja polskiej waluty została zatrzymana i złoty zyskał prawie tyle, co w opisywanym okresie stracił. Siła zwrotu z okolic 4,02 za dolara i 4,40 za euro wydaje się dość duża, co zdaje się w pewien sposób sugerować istotną kontrę kupujących PLN. Wydaje się, że stabilna polityka monetarna w naszym kraju wraz z jej łagodzeniem w innych krajach może sprzyjać złotemu. Dodatkowo globalna gospodarka, w tym europejska, zdaje się wychodzić z opresji, a okres pogłębiania negatywnych danych może się powoli kończyć.
Jeśli faktycznie najgorsze dane są już za nami, to może sprzyjać poprawie wyników zarówno światowej, jak i europejskiej gospodarki, co także mogłoby korzystnie wpływać na rynki wschodzące, czyli także na Polskę, łagodząc spowolnienie w naszym kraju. Według najnowszych prognoz gospodarczych Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Polski ma wynieść w 2019 r. 4,0 proc. wobec wiosennej prognozy na poziomie 3,8 proc.
Od trzech tygodni złoty koryguje umocnienie względem dolara oraz euro. Niemniej jednak wydaje się to ciągle odreagowaniem po wcześniejszym umocnieniu, nie zaś istotnym zwrotem. Dlatego też wydaje się, że trend umacniający Polską walutę jeszcze się nie zakończył, a jedynie został przerwany korektą. Dla pary USD/PLN istotnym oporami mogą być okolice 3,90 oraz 3,94, a dla EUR/PLN rejon 4,31 oraz 4,34. Z kolei ważne miejsce wsparcia zdają się znajdować dla USD/PLN przy poziomie 3,80, a dla EUR/PLN w rejonie 4,23-4,24.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.