W przeciwieństwie do dolara nowozelandzkiego, który radzi sobie w tym tygodniu znakomicie, dolar australijski osiąga czterotygodniowe minimum ze względu na opublikowane słabsze dane makroekonomiczne i tym samym wzrost szans na cięcie stóp procentowych przez Bank Rezerwy Australii (RBA).
Kurs AUD/USD spadł dziś o poranku o ponad 0,5 proc. po słabszej publikacji z rynku pracy w Australii, ale także po gorszych od oczekiwań danych z Chin, co zdaje się powodować wzrost obaw inwestorów o kondycję mocno zależnej od Chin gospodarki Australii. To z kolei może przełożyć się na obserwowaną obecnie słabość australijskiej waluty.
Z opublikowanych dziś w nocy danych (14 listopada) wynika, że stopa bezrobocia w Australii wzrosła do 5,3 procent w październiku z 5,2 procent we wrześniu br. Publikacja ta była zgodna z rynkowym konsensusem, ale dane o zmianie zatrudnienia znacznie odbiegały od consensu. Liczba bezrobotnych wzrosła o 17,1 tys., a zatrudnienie spadło o 19 tys., gdzie oczekiwano wzrostu o 15 tys.
Tymczasem w Chinach sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,2 proc. w październiku 2019 r. w ujęciu roczny, po wzroście o 7,8 proc. w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy zakładał wzrost sprzedaży o 7,9 proc. Październikowy wynik oznacza najwolniejszy wzrost sprzedaży detalicznej od kwietnia br. Z kolei produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 4,7 proc. rok do roku w październiku 2019 r., zmniejszając wzrost z 5,8 procent we wrześniu. Była to również publikacja poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 5,4 proc.
Taki zestaw danych dziś w nocy mógł wpłynąć na oczekiwania co do przyszłych działań RBA. Rynek stopy procentowej zwiększył wycenę szans na cięcie w grudniu z 15 proc. do 24 proc. po publikacji dzisiejszych danych. Czynnikiem hamującym przecenę dolara australijskiego mogłoby być podpisanie pierwszej części umowy handlowej przez Stany Zjednoczone i Chiny. Mógłby być to istotny punkt zwrotny na mapie wydarzeń politycznych i gospodarczych.
AUD/USD wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia
Spoglądając na wykres, para AUD/USD dość precyzyjnie porusza się pod długoterminową linią trendu spadkowego, która niedawno została przetestowana i potwierdzona po raz kolejny. Od strony technicznej dopiero jej pokonanie mogłoby zmienić panującą od roku tendencję na tym rynku.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.