AUD/USD przy kluczowej linii trendu spadkowego

05.11.2019 10:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od początku 2018 r. dolar australijski stracił w relacji do dolara amerykańskiego ponad 18 proc., co oznaczało, że AUD na przestrzeni ostatnich dwóch lat był jedną ze słabszych walut. W rezultacie kurs AUD/USD znalazł się na najniższych poziomach od dekady i dopiero od października próbuje odrabiać część strat.

Dziś o poranku AUD jest najmocniejszą walutą z grona głównych walut świata i zyskuje po decyzji banku centralnego Australii (RBA) w sprawie stóp procentowych. Choć RBA zgodnie z oczekiwaniami pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym i rekordowo niskim poziomie 0,75 proc., to nie zapowiada się, aby podjęto decyzje o dalszych cięciach. Rynek poniekąd wcześniej wyceniał taki scenariusz, że stopy procentowe w Australii mogą spaść do 0,5 proc. na koniec roku. Teraz wydaje się to o wiele mniej realny scenariusz, co może korzystnie wpływać na potencjalny wzrost ceny dolara australijskiego.

Gubernator RBA Philip Lowe powiedział we wtorkowym oświadczeniu, że złagodzenie polityki pieniężnej od czerwca wspiera wzrost zatrudnienia i dochodów w Australii oraz sprzyja powrotowi inflacji do średniookresowego celu. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji na świecie, uzasadnione jest oczekiwanie, że wymagany będzie dłuższy okres niskich stóp procentowych w Australii, aby osiągnąć pełne zatrudnienie i cel inflacyjny. Rada będzie w dalszym ciągu monitorować rozwój sytuacji, w tym na rynku pracy. I jest gotowa jeszcze bardziej złagodzić politykę pieniężną, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby wesprzeć trwały wzrost gospodarki, pełne zatrudnienie i osiągnięcie celu inflacyjnego w miarę upływu czasu – dodał szef RBA.

Wydaje się, że korzystne dla AUD są także perspektywy podpisania pierwszego etapu umowy handlowej między USA a Chinami, największym partnerem handlowym Australii. Co więcej, zaczęły odbijać ceny nieruchomości, których silny spadek był także zmartwieniem dla Australijczyków oraz RBA. Ceny w Melbourne wzrosły w październiku o 2,3 proc., odnotowując największy miesięczny wzrost od prawie 10 lat. Łącznie wzrosły o 6 proc. od najniższego poziomu w maju. Z kolei w Sydney wzrost cen od maja wyniósł 5,3 proc.

audusd
AUD/USD wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia.

Kurs AUD/USD na wykresie zbliżył się do kluczowej linii trendu spadkowego, której początek sięga jeszcze końca 2018 r. Jeśli udałoby się ją pokonać, to wraz z uformowanym silnym wsparciem w rejonie 0,6686 dolar australijski mógłby zacząć potencjalnie zyskiwać na wartości. Pierwszym celem mogłyby być wtedy okolice 0,7080.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 lis 2019 10:42

Dolar nowozelandzki najdroższy od połowy sierpnia

31 paź 2019 10:19

Dolar stracił po decyzji Fed – czy czeka nas większy zwrot?

30 paź 2019 11:32

Decyzja Fed już dziś. Czego spodziewa się rynek?

29 paź 2019 10:12

Amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły historyczne rekordy

28 paź 2019 10:32

Kluczowe wydarzenia tygodnia (28.10-03.11.2019)

25 paź 2019 10:44

Ropa naftowa – możliwy największy tygodniowy wzrost od ponad miesiąca

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.