Dolar nowozelandzki najdroższy od połowy sierpnia

04.11.2019 10:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jedną z walut, na którą zwracamy uwagę już od dłuższego czasu, jest dolar nowozelandzki i jego notowania względem dolara amerykańskiego. Para NZD/USD jest ciekawa zarówno z punktu widzenia analizy technicznej, jak i fundamentalnej. Dodatkowo kurs wzrósł kolejny dzień z rzędu, docierając do poziomów nieobserwowanych od połowy sierpnia.

Od początku października, a więc w zaledwie miesiąc, dolar nowozelandzki umocnił się wobec swojego amerykańskiego odpowiednika o ponad 4 proc. i w rezultacie kurs NZD/USD zawrócił z poziomów, które ostatni raz obserwowaliśmy dekadę temu. Umocnienie NZD zdaje się wynikać głównie z postępów, jakie miały zostać poczynione w sprawie umowy handlowej między USA i Chinami, a także między samą Nową Zelandią i Chinami.

NZD dziś o poranku jest liderem wzrostów wśród głównych walut notowanych względem USD. Umocnieniu zdają się sprzyjać wypowiedzi sekretarza handlu USA Wilbura Rossa, który powiedział, że wstępna umowa handlowa z Chinami może zostać podpisana w tym miesiącu. Jest to zatem szósty dzień z rzędu, gdy NZD się umacnia, a dodatkowo premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że jej kraj i Chiny z powodzeniem zakończyły rozmowy w celu ulepszenia umowy o wolnym handlu.

Z punktu widzenia wydarzeń fundamentalnych ciężko o lepsze informacje. Z kolei z punktu widzenia wykresu pojawił się na nim struktury, mogące wspierać zmianę kierunku na parze NZD/USD.

nzdusd
Kurs NZD/USD, wykresie dzienny. Źródło: platforma Conotoxia.

Na wykresie dziennym pojawiły się dwie formacje głowy z ramionami. Jedna mniejsza już zrealizowana i druga większa, której linia szyi właśnie jest przełamywana. Jeśli kupującym uda się utrzymać nad nią cenę, to teoretycznie zasięg dla formacji znajduje się dopiero w rejonie 0,66650.

Biorąc z kolei pod uwagę rekordowe, bo największe od dekady, pozycjonowanie spekulantów na spadek wartości NZD, to istnieją szanse na wystąpienie zjawiska short squeeze. Mogłaby to oznaczać, że tak potężne pozycje krótkie mogłyby zostać bardzo szybko zamknięte, a to z kolei mogłoby prowadzić do dalszego umocnienia NZD. Tak jak wcześniej para NZD/USD była jedną z ciekawszych do obserwacji, tak teraz się to nie zmieniło i nadal może być to interesujący rynek.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 paź 2019 10:19

Dolar stracił po decyzji Fed – czy czeka nas większy zwrot?

30 paź 2019 11:32

Decyzja Fed już dziś. Czego spodziewa się rynek?

29 paź 2019 10:12

Amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły historyczne rekordy

28 paź 2019 10:32

Kluczowe wydarzenia tygodnia (28.10-03.11.2019)

25 paź 2019 10:44

Ropa naftowa – możliwy największy tygodniowy wzrost od ponad miesiąca

24 paź 2019 10:57

Inwestorzy skupieni na bankach centralnych. Czas na EBC i FED

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.