Amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły historyczne rekordy

29.10.2019 10:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Podczas wczorajszej sesji byliśmy świadkami tworzenia się kolejnej historii hossy w Stanach Zjednoczonych. Mimo wielu wątpliwości, pojawiającego się czasami pesymizmu, medialnych zapowiedzi krachu czy kryzysu, amerykańskie indeksy giełdowe osiągnęły poziomy, które do tej pory nigdy nie były obserwowane.

Zarówno indeks S&P 500, jak i Nasdaq 100 wyznaczyły nowe historyczne maksima. Na wzrosty cen akcji złożyło się kilka czynników, które zdawały się oddziaływać w jednym kierunku. W USA trwa sezon pozytywnie zaskakujących wyników oraz wyczekiwanie na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, gdzie oczekuje się potencjalnego cięcia stopy funduszy federalnych. Co więcej, w kwestii wojny handlowej pojawiła się kolejna optymistyczna informacja, ponieważ przedstawiciel ds. handlu USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin rozmawiali w piątek z wicepremierem Chin Liu He i poczynili postępy w realizacji umowy handlowej.

Prezydent USA Donald Trump wyraził nadzieję na podpisanie pierwszej fazy umowy handlowej z Chinami, gdy Bloomberg poinformował w weekend, że Pekin zgodzi się na zakup amerykańskich produktów rolnych, jeśli USA anulują cła na chińskie towary. Reakcja rynków, czyli wzrost popytu na ryzykowne aktywa i porzucenie np. obligacji, jako aktywów bezpiecznych, wskazuje jasno na to, że inwestorzy w zasadzie zdają się dyskontować fakt, że jesteśmy w przełomowym momencie, jeśli chodzi o relacje USA-Chiny i tym samym może zostać powstrzymana fala pesymizmu dotycząca światowego spowolnienia gospodarczego.

Jednak optymizm nie pojawił się tylko w USA. Również w Europie obserwowaliśmy wzrosty. Indeks DAX (DE30 na platformie Conotoxia) wzrósł do najwyższego poziomu od połowy czerwca 2018 r. Z kolei Euro Stoxx 50 (EU50) wzrósł do poziomów nieobserwowanych od końca stycznia 2018 r. Na Starym Kontynencie zmniejszyło się ryzyko brexitu bez porozumienia, ponieważ Unia Europejska zaakceptowała wniosek Wielkiej Brytanii o trzecie opóźnienie brexitu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał, że UE zaakceptuje wydłużenie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. Oznacza to, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić UE w dowolnym momencie przed 31 stycznia.

Brak istotnego wpływu trwającej wojny handlowej na wyniki spółek w USA wraz z możliwym przełomem w relacjach USA i Chiny oraz szansami na trzecie już w tym roku cięcie stóp procentowych przez Fed zdawały się istotnie poprawić sentyment rynkowy, co także odzwierciedla się w osłabieniu japońskiego jena czy franka szwajcarskiego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 paź 2019 10:32

Kluczowe wydarzenia tygodnia (28.10-03.11.2019)

25 paź 2019 10:44

Ropa naftowa – możliwy największy tygodniowy wzrost od ponad miesiąca

24 paź 2019 10:57

Inwestorzy skupieni na bankach centralnych. Czas na EBC i FED

23 paź 2019 1:15

Riksbank przykuwa uwagę inwestorów. Spodziewana większa zmienność SEK

22 paź 2019 11:13

Sądny wtorek dla funta i brexitu?

21 paź 2019 10:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (21-27 października)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.