Decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych z reguły budzą większe emocje na rynku walutowym. Tak też jest i tym razem, zwłaszcza że decyzję będzie podejmować Riksbank — bank centralny Szwecji, którego waluta osłabiła się w ostatnim czasie do poziomów nieobserwowanych od lat.
Korona szwedzka w relacji do dolara amerykańskiego (USD/SEK) osłabiła się w październiku tego roku do poziomu niewidzianego od 2002 r. Z kolei w relacji do euro (EUR/SEK), korona była najsłabsza od 2009 r. Bank centralny Szwecji dopiero od niedawna próbuje rozpocząć proces normalizacji polityki monetarnej, ponieważ od początku 2016 r. do końca 2018 r. główna stopa procentowa wynosiła -0,5 proc. W grudniu 2018 r. została podniesiona do -0,25 proc. Riksbank, podobnie jak bank Norwegii, miał być bankiem, który jako jeden z nielicznych zapowie podwyżki stóp procentowych. Jednak globalne spowolnienie gospodarcze i gołębie nastawienie Fed czy EBC złagodziły to nastawienie.
W oświadczeniu z poprzedniego posiedzenia Riksbanku znalazło się następujące stwierdzenie: „stopa procentowa powinna zostać podniesiona pod koniec roku lub na początku przyszłego roku, ale w wolniejszym tempie niż w poprzedniej prognozie z powodu pogorszenia nastrojów i niskich stóp procentowych za granicą”. Otóż podtrzymanie tego stwierdzenia w oświadczeniu po czwartkowym posiedzeniu może być w krótkim terminie korzystne dla SEK, zwłaszcza biorąc pod uwagę tak niską wartość korony szwedzkiej.
Oczekiwana jednodniowa zmienność dla pary EUR/SEK przed decyzją wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia, co tylko pokazuje, jak istotnym wydarzeniem będzie to posiedzenie. Głównie inwestorzy zastanawiają się, czy zostanie utrzymany jastrzębi komunikat, czy też Riksbank z niego zrezygnuje. Pojawiają się także głosy na rynku, że korona może osłabić się jeszcze o kilka proc. do końca roku, ponieważ bank centralny będzie musiał wręcz ciąć stopy procentowe ze względu na pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju.
Decyzja banku centralnego w Szwecji w sprawie stóp procentowej będzie mieć miejsce w czwartek 24 października o godz. 9:30.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.