To będzie bardzo interesujący tydzień, i to na kilku frontach – zarówno dla funta brytyjskiego, jak i euro czy amerykańskiego dolara. Zdaje się zatem, że tematów dla rynków i inwestorów nie powinno zabraknąć, a i zmienność na poszczególnych parach walutowych może być podwyższona.
W tym tygodniu poznamy kilka ważnych danych z USA tuż przed zaplanowaną na 30 października decyzją Fed w sprawie stóp procentowych. Rynek stopy procentowej z 90-procentowym prawdopodobieństwem wycenia cięcie z 1,75-2,00 do 1,5-1,75 proc., czyli poniżej ostatnich projekcji makroekonomicznych Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Oprócz globalnego spowolnienia, które kładzie się cieniem również na gospodarce Stanów Zjednoczonych, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik mogący wskazywać na luzowanie monetarne w USA. Są to rynkowe oczekiwania inflacyjne, które spadły do 1,68 proc., czyli najniższego poziomu od września 2016 r. To z kolei może mieć wpływ na słabość dolara amerykańskiego.
W sobotę 19 października w brytyjskim parlamencie nie głosowano nad umową w sprawie brexitu. Stąd też i na funcie nie pojawiła się oczekiwana ogromna zmienność, co nie oznacza, że sprawa została zakończona. Premier Boris Johnson, ale także i inwestorzy, szykują się na głosowanie już dziś w poniedziałek 21 października. To, czy głosowanie się odbędzie, nie jest jeszcze przesądzone, ale inwestorzy na rynku opcji nie ryzykują i kupują opcje pozwalające zabezpieczyć się przed tąpnięciem na rynku funta. Implikowana zmienność dla jednodniowych opcji na GBP/USD rosła szósty dzień z rzędu do najwyższego poziomu od czerwca 2017 r. To tylko pokazuje, jak duża jest niepewność w sprawie brexitu i jak inwestorzy muszą ciągle dostosowywać swoje pozycje. Warto zatem mieć się na baczności, jeśli chodzi o notowania GBP.
Nie można także przejść obojętnie obok ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego z Mario Draghim na czele. Włoch żegna się w tym tygodniu z tą instytucją po ośmiu latach. Latach, w których musiał zmagać się z problemami strefy euro, jej możliwym rozpadem czy podziałem. Strefę euro udało się utrzymać, ale jej kondycja jest obecnie dość słaba, ale z tym będzie już musiała radzić sobie Christine Lagarde. Decyzja EBC w czwartek 24 października o godz. 13:45, a konferencja prasowa o godz. 14:30. Po tym posiedzeniu nie oczekuje się zbyt wiele, jeśli chodzi o zmiany polityki monetarnej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.