Rozpoczynająca się druga połowa października to dobra okazja do tego, aby przyjrzeć się danym z gospodarki Stanów Zjednoczonych, dla której rynek wycenia możliwość trzeciego cięcia stóp procentowych w obecnym cyklu, który miał być tylko korektą.
Gospodarka USA, a zwłaszcza amerykański przemysł, zaczęła odczuwać skutki wojny handlowej. Pogarszające się dane o aktywności w tym sektorze zdają się wskazywać na spadek inwestycji czy zatrudnienia, co może przełożyć się na pogorszenie sentymentu wśród zatrudnionych, czyli również i konsumentów. Dodatkowo w światowej gospodarce również obserwujemy pogłębiające się spowolnienie wraz ze spadkiem dynamiki chińskiego eksportu do najniższego poziomu od 7 miesięcy.
W takich warunkach zasadnym może być zastanowienie się, czy za dwa tygodnie Fed może podjąć decyzję o trzeciej już obniżce stóp procentowych, choć według ostatnich projekcji makroekonomicznych dalszego cięcia mieliśmy już nie zobaczyć. Niemniej jednak rynek oczekuje z 75 proc. prawdopodobieństwem, że główna stopa Fed spadnie z 1,75-2,00 do 1,50-1,75 proc. Jeszcze miesiąc temu szanse na takich ruch wynosiły 33 proc.
Wydaje się zatem, że najważniejszymi danymi w tygodniu rozpoczynającym się 14 października będą dane z USA. Ważnym odczytem powinna być sprzedaż detaliczna. Spadające ceny benzyny i słabsze wyniki sprzedaży w sieciowych sklepach sugerują, że wzrost może być ograniczony. Produkcja przemysłowa prawdopodobnie również spadnie. Zatrudnienie w tym sektorze zmalało, a wskaźnik ISM pokazał recesję w sektorze drugi miesiąc z rzędu. Zatem m.in. od powyższych publikacji mogą zależeć dalsze losy amerykańskiej waluty, która w pierwszych dwóch tygodniach października straciła na wartości.
Jeśli dane z USA rozczarują, to i trzeci tydzień października może przynieść przecenę USD, a Fed musiałby zrezygnować z tego, co pojawiło się w ostatnich projekcjach makroekonomicznych i po raz kolejny ciąć stopy procentowe “na wszelki wypadek”.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.