Dolar nowozelandzki jedną z najsłabszych walut

08.10.2019 10:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od stycznia 2018 r. dolar nowozelandzki stracił względem dolara amerykańskiego ok. 15 proc. Z kolei od stycznia 2019 r. do dziś strata wyniosła ok. 9 proc. W rezultacie NZD był jedną z najsłabszych walut, a sentyment na tym rynku stał się bardzo niedźwiedzi.

Gospodarka Nowej Zelandii jest bardzo mocno uzależniona od eksportu oraz koniunktury w Australii i w Chinach. Trwająca wojna handlowa dość istotnie wpłynęła na te kraje, gdzie koniunktura gospodarcza pogorszyła się, perspektywy dla wzrostu zmalały, a banki centralne musiały ciąć i tak rekordowo już niskie stopy procentowe. To w konsekwencji nie sprzyjało dolarowi australijskiemu (AUD) czy dolarowi nowozelandzkiemu (NZD). Niemniej jednak spadający kurs pomógł w imporcie inflacji, a także zamortyzował pogorszenie sytuacji w eksporcie.

Tymczasem inwestorzy na rynku kontraktów terminowych na dolara nowozelandzkiego na początku października zdecydowanie zwiększyli swoje nastawienie na dalszą deprecjację NZD. Możemy to obserwować po liczbie pozycji długich netto, czyli różnicy w pozycjach długich i krótkich wśród inwestorów nastawionych spekulacyjnie do rynku, czyli wśród inwestorów niekomercyjnych. Jak wynika z danych komisji CFTC, od co najmniej dekady nie było tak niedźwiedzie sentymentu na tym rynku, jak jest teraz.

Pozycje długie netto na kontrakcie na NZD

Pozycje długie netto na kontrakcie na NZD. Źródło: tradingster.com

Podchodząc do tego wykresu kontrariańsko, można stwierdzić, że zdecydowana większość inwestorów, która już miała handlować na spadek wartości dolara nowozelandzkiego, już to zrobiła i rynek wydaje się dość mocno wyprzedany. Stąd też rosną szanse na potencjalny tzw. short squeeze, czyli bardzo gwałtowne zamykanie pozycji krótkich, co z kolei może prowadzić do wzrostu wartości NZD.

Kurs NZD/USD jest wciąż podatny na informacje dotyczące wojny handlowej. Jak dziś podano, w tym tygodniu mogą nastąpić postępy w rozmowach handlowych między Waszyngtonem i Pekinem. Krok w stronę załagodzenia konfliktu mógłby pomóc NZD. Z tego punktu widzenia jest to jedna z ciekawszych walut w tym momencie.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 paź 2019 9:40

Kluczowe wydarzenia tygodnia (7-13 października)

4 paź 2019 10:58

Dolar pod presją w oczekiwaniu na dane z rynku pracy

3 paź 2019 10:14

Wojna handlowa przeniosła się do Europy i uderzyła w indeksy giełdowe

2 paź 2019 12:13

Czerwień na amerykańskim parkiecie. Najsilniejsze spadki od sierpnia

1 paź 2019 11:34

Kurs AUD/USD blisko 10-letnich minimów

30 wrz 2019 10:55

Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.09-06.10)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.