Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.09-06.10)

30.09.2019 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W tym tygodniu decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie bank centralny Australii oraz Narodowy Bank Polski. Pojawi się też wiele ciekawych publikacji PMI oraz ISM, a także dane o inflacji zarówno dla strefy euro, jak i Polski. Wydaje się, że inwestorzy będą doszukiwać się w nich tego, czy najgorsze jest już za nami, czy spowolnienie jednak jeszcze bardziej się pogłębia.

O ile kłopoty europejskiej i niemieckiej gospodarki to już coś normalnego, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, że sytuacja się pogarsza, a Niemcy mogą nawet wpaść w recesję, to o tyle gospodarka amerykańska charakteryzowała się dobrą kondycją. Niemniej jednak niskie bezrobocie, wzrost płac i wysokie zaufanie konsumentów to nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że amerykański sektor produkcyjny, podobnie jak i europejski, znajduje się w recesji, tempo zatrudnienia spada, a plany wydatków inwestycyjnych są redukowane. Tymczasem Fed, według swoich ostatnich projekcji, nie ma zamiaru dalej ciąć stóp procentowych i wskazuje na to, że ostatnie obniżki to tylko korekta w cyklu. 

 

Kolejne dane, jak raport ISM dla przemysłu, który zostanie opublikowany we wtorek 1 października o godzinie 16:00 oraz raport ISM dla usług w czwartek 3 października o godzinie 16:00 mogą nie dość, że wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego, to jeszcze być częścią składową dla kolejnych decyzji banku centralnego. Oczywiście nie sposób zapomnieć również o danych z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane w piątek 4 października o godzinie 14:30. Stopa bezrobocia, czy zmiana zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem, to dane, które skupiają uwagę inwestorów, jak i mogą wpłynąć na USD.

 

Tymczasem w Europie pojawi się seria publikacji PMI dla sektora usług (czwartek 3 października). Należy pamiętać, że we wrześniu wskaźnik PMI wykazał wyraźne osłabienie działalności w sektorze usług, zwiększając obawy, że pogorszenie koniunktury produkcyjnej zacznie się rozprzestrzeniać na całą gospodarkę. Dodatkowo warto mieć na względzie odczyt inflacji we wtorek 1 października o godzinie 11:00. Wydaje się, że na razie tutaj nie ma co liczyć na gwałtowny wzrost cen i inflacja w strefie euro będzie kształtować się na poziomie 1 proc. 

 

Z kolei w Polsce szacuje się, że we wrześniu w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,8 proc., co wciąż jest w celu Narodowego Banku Polskiego i raczej nie wpłynie na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie opublikowana w środę 2 października. Konferencja prasowa po decyzji będzie mieć miejsce o godzinie 16:00. Złoty zatem może pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych w tym wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych, który zapadnie w czwartek 3 października.

 

Warto również zwrócić uwagę na notowania dolara australijskiego, który czeka na decyzję RBA w sprawie stóp procentowych. Zostanie ona ogłoszona we wtorek 1 października o godzinie 06:30. Rynek spodziewa się, że RBA obetnie główną stopą procentową z 1 do 0,75 proc. Spoglądając na wycenę opcji na rynku opcji walutowych, decyzja ta może pociągnąć za sobą zwiększoną zmienność na parze AUD/USD, której kurs znajduje się blisko najniższych poziomów od 2009 r.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 wrz 2019 10:06

Euro pogłębiło dwuletnie minima - luka po wyborach we Francji w centrum uwagi

26 wrz 2019 10:32

Dolar nowozelandzki jedną z ciekawszych walut

25 wrz 2019 11:08

NZD mocniejszy po decyzji banku centralnego

24 wrz 2019 10:43

Ropa staniała wraz z szansami na wzrost produkcji

23 wrz 2019 10:50

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29 września)

20 wrz 2019 9:59

Nadzieje na porozumienie w sprawie brexitu umocniły funta

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.