Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29 września)

23.09.2019 10:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Za nami dwie kluczowe decyzje banków centralnych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Oba banki zdecydowały się na wsparcie gospodarek przez luzowanie polityki monetarnej. Inwestorzy powinni zatem teraz zwracać szczególną uwagę na dane makroekonomiczne, by sprawdzić, czy strategia banków przynosi zamierzone rezultaty.

Szacuje się, że efekty luzowania polityki monetarnej przełożą się na gospodarkę po kilku kwartałach, a zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Niemniej jednak publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne mogą być bardzo interesujące. Tydzień rozpoczęliśmy od publikacji indeksów PMI, gdzie odczyt dla Niemiec ponownie wzbudził największe zainteresowanie, a w rezultacie euro zaczęło gwałtownie tracić na wartości wraz z niemieckim Daxem.

Według wstępnych danych IHS Markit za wrzesień indeks aktywności w niemieckim przemyśle spadł z 43,5 pkt do 41,4 pkt, był też zdecydowanie niższy od oczekiwań rynku na poziomie 44 pkt. Tak niski odczyt PMI jest spowodowany m.in. przez najbardziej gwałtowny spadek aktywności w niemieckich fabrykach od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady. Produkcja spadła w najszybszym tempie od lipca 2012 r. Odnotowano również spadek popytu zagranicznego. Tak słaby odczyt PMI jest również związany z niepewnością i obawami dotyczącymi perspektyw niemieckiego sektora motoryzacyjnego. Co więcej, również indeks PMI dla usług spadł do 52,5 pkt, tj. do najniższego poziomu od grudnia ub.r. To wystarczyło, aby na początku tygodnia kurs EUR/USD spadł poniżej 1,1000, a Dax odnotował spadek większy niż 1 proc.

W środę warto zwrócić uwagę na decyzję Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Według konsensusu rynkowego główna stopa procentowa RBNZ ma pozostać na niezmienionym poziomie 1 proc. Według rynku stopy procentowej prawdopodobieństwo cięcia stóp wynosi ok. 23 proc. Niemniej jednak istnieje możliwość przekazania rynkowi gołębiego komunikatu, co mogłoby obniżyć kurs NZD/USD. Wydaje się, że deprecjacja dolara nowozelandzkiego jest na rękę RBNZ, gdyż podnosi konkurencyjność eksportu i inflację w kraju. Rynek opcji walutowych nie spodziewa się ponadprzeciętnych zmian kursu NZD/USD związanych z decyzją RBNZ.

W czwartek 26 września zostanie opublikowany finalny PKB USA z II kwartał, a w piątek 27 września, o godz. 14:30, poznamy raport nt. zarobków i wydatków Amerykanów. Warto zwrócić uwagę na odczyty inflacji PCE i inflacji bazowej PCE, którą Fed bierze pod uwagę przy swoich decyzjach oraz w swoich projekcjach. Według konsensusu inflacja bazowa w sierpniu w ujęciu rocznym wyniosła 1,8 proc.

W kontekście ostatnich silnych wzrostów GBP/USD uwaga inwestorów może koncentrować się na tym, czym premierowi Borisowi Johnsonowi uda się uzgodnić nową umowę z Unią Europejską. Pozytywnemu scenariuszowi sprzyjały ostatnie komentarze przewodniczącego Komisji Europejskiej. Czy to będzie wystarczające? Na razie zmiany wyglądają na mało prawdopodobne. Stąd też, pomimo braku kluczowych decyzji banków centralnych, ostatni tydzień września zapowiada się bardzo interesująco.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 wrz 2019 9:59

Nadzieje na porozumienie w sprawie brexitu umocniły funta

19 wrz 2019 9:57

Fed kontynuuje zachowawcze obniżki stóp procentowych

18 wrz 2019 11:48

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

17 wrz 2019 10:25

Sytuacja na rynku walutowym staje się coraz ciekawsza

16 wrz 2019 11:59

Ogromny wzrost cen ropy po atakach na rafinerie

13 wrz 2019 10:41

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Dzień zwrotu na EUR/USD?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.