Od początku września brytyjska waluta zyskała względem dolara amerykańskiego prawie 3,5 proc., wymazując część strat, jakie GBP poniósł od początku tego roku w związku z niepewnością odnośnie kształtu brexitu i brytyjskiej polityki. Od początku roku GBP stracił do USD niecałe 1,3 proc.
W czasie, gdy wartość funta brytyjskiego spadała, inwestorzy mający spekulacyjne podejście do rynku zwiększyli swoje zaangażowanie w pozycje krótkie, które mogą zyskać w momencie spadku GBP/USD. Skala zaangażowania w pozycje krótkie była podobna do tej, którą obserwowaliśmy w kwietniu 2017 r. Wtedy też niedźwiedzi sentyment do funta brytyjskiego był największy od co najmniej dekady — wynika z danych CFTC. Duża przewaga pozycji krótkich może prowadzić do tzw. short squeezu, czyli gwałtownego zamykania pozycji krótkich, co może prowadzić do szybkiego wzrostu kursu. Po kwietniu 2017 r. kurs GBP/USD wzrósł z okolic 1,24 do 1,40.
Aktualnie jednym z głównych czynników, który od strony fundamentalnej mógłby prowadzić do szybkiego wzrostu funta brytyjskiego wraz z poprawą sentymentu, jest porozumienie ws. brexitu między Wielką Brytanią i Unią Europejską, aby zapobiec brexitowi bez umowy. Do wyjścia UK z UE został już tylko nieco ponad miesiąc, a jak zawsze wszystko zostało zostawione na ostatnią chwilę. Niemniej jednak ostatnie dni to zdecydowany wzrost optymizmu odnośnie możliwego osiągnięcia porozumienia między Londynem i Brukselą, co wywindowało kurs GBP/USD do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy.
W czwartek, 19 września, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że robi wszystko, aby zapobiec Brexitowi bez porozumienia. Komisja będzie współpracować z Wielką Brytanią, aby osiągnąć kompromis — dowiedzieliśmy się wczoraj, a czego efekt obserwujemy również dziś w postaci kursu GBP/USD zbliżającego się do poziomu 1,2600. W szerszym kontekście funt obronił wsparcie z końca 2016 r. w okolicach 1,20 i w rezultacie powstała potencjalna formacja podwójnego dna, której wymowa jest pro wzrostowa.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.