Kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Dzień zwrotu na EUR/USD?

13.09.2019 10:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego doprowadziła, zgodnie z oczekiwaniami z rynku opcji walutowych, do powstania ogromnej zmienności na parze EUR/USD oraz pozostałych rynkach powiązanych z główną parą walutową. W konsekwencji to, co obserwujemy na wykresie, może oznaczać dzień zwrotu.

EBC zdecydował się obniżyć, zgodnie z rynkowym konsensusem, stopę depozytową o 10 punktów bazowych z -0,4 do -0,5 proc. oraz wprowadzić program QE o wartości 20 mld euro. Rynek oczekiwał 30 mld miesięcznie, ale za to z limitem czasowym, natomiast dostał 20 mld otwartego programu luzowania ilościowego, który może trwać miesiące lub lata. W pierwszej reakcji kurs EUR/USD runął w stronę tegorocznego minimum, po decyzji oraz po obniżce projekcji dla inflacji i wzrostu gospodarczego. Dopiero na samym końcu konferencji kurs zdecydowanie wzrósł, tworząc podwójne dno i potężną formację outside bar.

Bodźcem do wzrostu kursu euro miała być wypowiedź Mario Draghiego, który wskazał, że prawdopodobieństwo recesji jest niskie, a decydenci nie będą dążyć do dewaluacji euro celem osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, o co Donald Trump oskarżył EBC od razu po decyzji. Dodatkowo wpływ mógł mieć także komentarz, że polityka fiskalna powinna stać się głównym instrumentem pobudzenia strefy euro, co może wskazywać na dalsze ograniczone działanie EBC. Warto również pamiętać o tym, że przedstawiciele głównych gospodarek strefy euro w EBC byli przeciwni wznowieniu QE, co także może mieć wpływ na trwałość tego programu już pod przywództwem Christine Lagarde.

EUR/USD, wykres dzienny

EUR/USD, wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia

Na wykresie EUR/USD pojawiła się formacja podwójnego dna oraz formacja outside bar. Wymowa jednej i drugiej formacji wydaje się pro wzrostowa. Lepszym potwierdzeniem takiego założenia będzie dodatkowe pokonanie linii trendu spadkowego, do której notowania obecnie się zbliżyły. Jeśli zostanie ona pokonana, to być może droga w okolice 1,1200 zostałaby otwarta lub nawet trend mógłby zmienić się na dłużej, gdyż teraz rynek czeka na luzowanie polityki monetarnej przez Fed po tym, jak EBC zrobił już, co mógł zrobić.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 wrz 2019 11:59

Europejski Bank Centralny uderzył w euro

12 wrz 2019 11:12

Ogromne oczekiwania rynku na pożegnanie Mario Draghiego

11 wrz 2019 10:22

Zdecydowany wzrost oczekiwanej zmienności przed EBC i FED

10 wrz 2019 10:34

Coraz mniej chętnych do zakupu dolara amerykańskiego

9 wrz 2019 10:51

Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15 września)

6 wrz 2019 11:59

Dane z amerykańskiego rynku pracy bez większego wpływu na dolara

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.